Niinpä länsimaiden tulisi avustaa Ukrainaa kaikin tavoin.
Sotatyökalut ja humanitäärinen apu ovat varmaan tervetulleita.
Britit ja USA ovat tähän saakka kiitettävästi auttaneet Ukrainaa.
Ukrainan sota on vastaavan lainen ku Suomen Sota 1939-1945
he taistelevat orjuutta vastaan. Ainut tapa selvitä on voitto hyökkääjästä.
Ei näytä olevan muita vaihtoehtoja.
Ukraina sotii länsimaiden puolesta.
18
300
Vastaukset
- Anonyymi
Ukrainassa kohtaa eri vuosituhannet. Ukraina kaksituhatta luvulla, venäläiset kivi ja keppi ajalta, mentaalisesti.
- Anonyymi
Suomi myös lähetti patruunat, panssaritorjuntasinkot ja kypärät.
- Anonyymi
Ukrainan sota, miksi se alkoi ja kuka aloitti?
Tässä videossa kaikki vastaukset siihen kysymykseen! Vai 10 min sinun elämästäsi!
https://www.youtube.com/watch?v=SnmlwF4316c&t=264s- Anonyymi
Keskustan Rehn sen laittoi alulle EU-komissaarina.
- Anonyymi
Donbassin itsenäisyysjulistus ja sota Ukrainassa on täysin samanlaista kuin Kosovon itsenäisyysjulistus ja sota Serbiassa.
Samalla tavalla ensin Serbia soti Kosovossa ja sitten NATO (ilman YKn lupaa) soti Serbiassa kuten nykyisin Ukraina sotii Donbasissa ja sitten Venäjä sotii Ukrainassa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Donbassin itsenäisyysjulistus ja sota Ukrainassa on täysin samanlaista kuin Kosovon itsenäisyysjulistus ja sota Serbiassa.
Samalla tavalla ensin Serbia soti Kosovossa ja sitten NATO (ilman YKn lupaa) soti Serbiassa kuten nykyisin Ukraina sotii Donbasissa ja sitten Venäjä sotii Ukrainassa.Höpsis. Serbiassa soti vain ja ainoastaan Serbian omat kansalaiset ja sotavoimat. Nato ei valloittanut alueita itselleen.
Ukrainassa sotii Ukrainan kansalaiset ja venäjän armeija joka on alueen ulkopuolinen hyökkäävä voima ja jonka tarkoitus on liittää venäjään uusia maa-alueita. venäjä käy tuolla ihan perinteistä valloitussotaa liittääkseen itseensä naapurimaansa alueita. Olisi liittänyt koko maankin, mutta ”ikävä kyllä” Ukrainalaiset olivat eri mieltä.
Toivottavasti saavat kitkettyä viimeisenkin venäläisen maaperältään itä Ukrainaa ja Krimiä myöten.
- Anonyymi
Ukrainassa on lännen rahoittama nukkehallitus, joka nyt tuhoaa omaa kansaa,
jopa siviilejä.
Tekee tämän tuhotyön länsi rahoittajiensa vuoksi.
Länsi raha haluaa edetä itään ja haluaa sotia.
Busines määrää. Eikä halunnut neuvotella Venäjän kanssa,
vaikka aikaa oli jo 2006 - 2022.- Anonyymi
Eli lännen nukkehallitus jotenkin samaan aikaan ammuskelee ohjuksia Venäjän puolelta Ukrainan kansan niskaan ja tapattaa vielä Venäjän armeijaa? Siinäpä sitä jo onkin bisnestä...
- Anonyymi
Jos ihan kylmän pragmaattisesti katsotaan niin jokainen tohjoksi ammuttu Putinin soturi on kuin rahaa laittaisi pankkiin muualla Euroopassa.
- Anonyymi
Aurinko säteilee aina vähän kirkkaammin, kun yksi Putinin "pyöveli" kaatuu.
- Anonyymi
Amen. Koko idän voisi upottaa Iperian suohon. Tulisi maailmasta hitusen parempi paikka sen jälkeen.
- Anonyymi
No ei sodi edes Euroopan puolesta kuten Marin väitti. Ukraina taistelee ihan itsensä puolesta.
- Anonyymi
Valitettavasti nato-USA ei ole vain "länsi" mutta lisäksi "villi länsi" -
siitä joskus johtuu hullut rosvo-toivomukset kuten työntää Venäjän laivasto Mustaltamerelta.
Kun Ukraina irtautui NLsta ja vei laittomasti Krimin mukanaan,
amerikkalaiset sedät keksivät napata ikivanhan Venäjän tukikohdan itselleen tekemällä Ukrainasta nukkevaltionsa.
googlettakaa "Krimin laivastotukikohta"
Venäjä perusti Krimin laivastotukikohdan v.1783 ja yli 200 vuotta tähän asti se on ollut Venäjän tukikohta.
kts "Mikä on laillinen pohja sille, että Krim kuuluu Ukrainaan?"
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17383123/mika-on-laillinen-pohja-sille-etta-krim-kuuluu-ukrainaan- Anonyymi
...ja näin siis Putinin oli pakko puolustautua joukkoteloituttamalla siviilejä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
...ja näin siis Putinin oli pakko puolustautua joukkoteloituttamalla siviilejä.
Herätys! Ukraina pommitti Donbassia jatkuvasti vuodesta 2014 ja tappoi siellä tuhansia siviilejä.
Tässä teille selkeä lännen lähde RFE/RL (Radio Free Europe/Radio Liberty) siitä,
että v.2014-2019 oli jo 13 000 ihmistä kuollut, heistä neljännes siviilejä
kts 26.2.2019 "Death Toll Up To 13,000 In Ukraine Conflict, Says UN Rights Office"
https://www.rferl.org/a/death-toll-up-to-13-000-in-ukraine-conflict-says-un-rights-office/29791647.html
- Anonyymi
eli transu sateenkaariväki kiittää 🤔 🤣🤣🤣
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949167Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki564809Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414501Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit532823Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641222Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota421202Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1691144