Krimin valtauksen jälkeen asetettujen pakotteiden toimimattomuus on saanut monet ajattelemaan, että pakotteet ovat turhia . Nyt asetetut uudet pakotteet ovat kuitenkin olennaisesti voimakkaampia.
Venäjällä esiintyy jo puutetta esim autojen varaosista, öljynsuodattimista, vaihteistoöljyistä jne,
Parannusta tilanteeseen ei venäläisten kannata odottaa.
Se on olosuhteiden pysyvää kurjistumista nyt.
Venäjällä esiintyy jo puutetta esim autojen varaosista, öljynsuodattimista, vaihteistoöljyistä jne,
Parannusta tilanteeseen ei venäläisten kannata odottaa.
Se on olosuhteiden pysyvää kurjistumista nyt.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Bloombergin mukaan tämän vuoden Venäjän varallisuus kasvaa, joka johtuu nousseista energiatuotteiden hinnoista. Ja jos rahat menevät venäjälle niin ne on jostain pois. Eli EU- maista. Onnittelen hyvin ajateltujen pakotapäätösten tekijöitä Brysselissä.
Onneksi putin tärvää rahat turhaan sotimiseen eikä mihinkään Venäjän ja venäläisten taloutta kehittävään toimintaan.
Kohta alkaa myös kaasurahavirrat Venäjälle Euroopasta hyytymään.
Koko Pohjois-Ukraina on nyt vapaa.
https://liveuamap.com/
Saakohan Venäjä nyt kunnolla turpaansa? Jospas Ukraina aseistaa jokaisen kynnelle kykenevän, niin johan he saavat mobilisoitua miljoona armeijan. Siihen on Venäjän paha vastata varusmiehillä. Saadaanpä nähdä, ehkäpä Venäjä tulee häädetyksi etelästäkin! Satelliittitiedustelun avull voidaan lähettää joukot aina sinne, missä niitä tarvitaan.
Onpa loistava uutinen, jos on totta.