Siviilit ihmiskilpinä

Ukraina sotii taktiikalla, missä ihmisiä käytetään ihmiskilpinä jättämällä heidät taistelujen keskelle. Suomessa meneteltiin toisin, siviilit evakuoitiin turvallisille alueille pois sodan jaloista jo silloin, kun vihollinen oli lähestymässä.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mitäs sinä sanot siitä , että aikaperspektiivi oli hieman toisenlainen Suomen-Neuvostoliiton sotien aikoina. Katsos ,ystävä hyvä, kun talvisota ei syttynyt yllätyksenä kuitenkaan , sillä siihenkin ehdittiin jo hieman varautua täällä meillä. Meillä oli YH- eli ylimääräiset kertausharjoitukset jo syksyllä 1939 ja ne kestivät pitkään , jolloin jo hieman tehtiin evakuointiakin.

Toisekseen Jatkosota taasen oli sillä tavalla kiva sota , että sen aloituskohta päästiinkin itse määrittelemään ja vastapuoli oli helisemässä ja hätää kärsimässä meidän liittolaisemme löylyttäessä oikein isän kädestä sitä rintaman eteläosilla.

Talvisodassa maahantunkevat rosvojoukot ja tappajalaumat PYSÄYTETTIIN kaukana asutuskeskuksista Laatokan Karjalassa sekä kannaksella . Siviileille ostetiin aikaa poistua sotatoimialueilta , joten he eivät jääneet sodan jalkoihin.

Kyllähän toki hieman meikäläisiäkin jäi rosvojen saaliiksi , kuten kuuluisa Hyrsylän mutkan väki jne...

Ukrainassa taasen ongelmana oli se ettei tähän Putinin aloittamaan hyökkäyssotaan oikein uskottu , vaikkakin USA oli varoitellu pitkin syksyä ja talvea siitä mitä tuleman pitää. Ukrainassahan julistettiin liikekannallepanokin vasta siinä vaiheessa kun putinin murhaajat olivat jo maan rajojen sisällä.

Lisäksi Ukrainassa on SUURIA ASUTUSKESKUKSIA JA MILJOONAKAUPUNKEJA aivan Neuvostoliiton rajojen tuntumassa. Se on vähän eri asia evakuoidea miljoonia ja satojatuhansia siviilejä nopeasti pois murhamiesten edestä , kun täällä meillä , kun raja-alueille oli vain pieniä kyliä. Isoin kaupunki oli Viipuri ja ennenkuin murhamiehet sinne pääsivät , niin siinä oli virrannut paljon vettä Vantaan joessa.

Että onhan näissä eroa...

Äänestä

Venäjällä ei ole mitään tekemistä Ukrainassa.

Äänestä

Suomessa pitäisi ottaa tähän venäläistä sotapropagandaa levittävään roskasakkiin paljon kovemmat otteet.

Eikö tässä maassa todellakaan ole viranoamsiat , joka saa Suomi24/Yandexin suljettua, koska se ei pysty sikojen propagandaa lopettamaan?

Äänestä

Butshasta - >

"Kun panssarivaunut vyöryivät kaupunkiin, eteen tulleet ihmiset saivat Schevtshenkon mukaan jäädä säälimättömästi niiden alle. Venäläisjoukot ampuivat jopa vanhuksia, jotka sattuivat heidän tielleen."

Oliko siviilit aseistettuja? Eihän kukaan sivuili oikeasti hengailisi kaduilla ja asetu panssareiden eteen?

Äänestä

Itsehän he ovat halunneet jäädä!

Äänestä
  • Troli luulisi senkin lätissäsi Pietarissa missä röhkit niin olevan edes hieman älliä päässä. Mutta kärsä hehkuen ropakantaa tänne päin suollat.

    Äänestä

Antaa hyvin suojaa saadaan hyvät uutiskuvat

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ukraina sotii taktiikalla, missä ihmisiä käytetään ihmiskilpinä jättämällä heidät taistelujen keskelle. Suomessa meneteltiin toisin, siviilit evakuoitiin turvallisille alueille pois sodan jaloista jo silloin, kun vihollinen oli lähestymässä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu