Yhteislöllisyys kuuluu voimakkaasti kristillisyyteen, josta kertoo sekin, kuinka kristityt rakentavat seurakuntakoteja, joilla kokoontua. Ateistit taas purrittavat itsekseen hammasta purren, äkäisinä ja vihaisina niin ettei kukaan uskalla sanoa niille edes hyvää päivää.
Pohjoismaiden lipuissa on kaikissa risti, kristillisyyden symboli, kertomassa yhteisestä luterilaisesta peritneestä. Sen perinteen siivittäminä on mukava tehdä yhteistyötä myös nykyään rauhanomaisissa merkeissä, käymättä jatkuvaa henkistä sotaa toisinajattelijoita vastaan kuten aktiiviset ateistit tekevät.
https://www.iltalehti.fi/sisustus/a/4327d5a8-bea9-467e-b377-ddd7a2718e33
Kristityn ja uskonnottoman ero
11
102
Vastaukset
- Anonyymi
Jeps, hienoa että olemme jo päässeet pääosin eroon tuosta alkeellisesta aateromusta. Siksi kuulummekin maailman kehittyneimpiin kansoihin.
Jee: Down Goes Kirkko!- Anonyymi
https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/vladimir-putin-sai-ristin-aidiltaan-se-sopii-hyvin-tarinaansa-venalaisyyden-ja-ortodoksisen-uskon-puolustajana
"Vladimir Putin pitää kaulassaan äidiltä saamaansa ristiä – se sopii hyvin tarinaan Putinista venäläisyyden ja uskon puolustajana"
Kyllä, edes Luterilainen omahyväisyyden tunnustus. Mulla menee hyvin
(on Palli Hikee nenänpäässä, ja olut jäässä)
ALF MIÄ MIÄMÄ MIÄ -huudot eivät karkota tätä sotaa maailmasta
Jumala on ahdas ps.. joka pv..
Toivoen Avaaja
Petri "peritneestä" RInteen ystävä
- Anonyymi
Kristillisyyteen kuuluu yhteisöllisyys, kuten entisenä viidesläisenä pietistinä hyvin tiedän.
Nykyään olen ateisti, ja mielestäni kuvailusi ei osu kohdallani lähellekään totuutta. Olen melkoisen leppoisa ihminen ja koen tulevani toimeen lähes kaikkien kanssa. Uskovana olin selvästi äkkiväärempi ja jaottelin ihmisiä meihin ja muihin.
Maalailet sinulle vastenmielisestä ateismista olkiukkoa, johon voit omaa uskoasi verrata samalla sädekehääsi kiiloittaen. Voin sanoa, että kuvasi on useimpien ateistien kohdalla väärä. Molemmilta puolilta kokemusta omaavana pidän sinua varsin tekopyhänä ihmisenä.- Anonyymi
peritneestä Petri Rinne.
- Anonyymi
Mistä voit tietää olevasi leppoisampi? Saatat olla saatanan vallassa ja elää harhassa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mistä voit tietää olevasi leppoisampi? Saatat olla saatanan vallassa ja elää harhassa!
Jumalan alla siis. peritneestä Petri Rinne.
Jumala on paha, saita ja katala
Raamatun omvaavat tosian lahtaa
Urainassa.
- Anonyymi
Ja KristiKretket ovat taas syynä siihen, että Namä ristinrattona olevat kristiyt eivät auta Ukrainaa koska pelkäävän Kristeiyohjusta peritneestä tai SamiA:stakaan eole miestä mennä panemaan Kristiä kaulassaan kantava Puutin Jeesuksen luo Missä olet Petri Rinne - peritneestä
- Anonyymi
https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/vladimir-putin-sai-ristin-aidiltaan-se-sopii-hyvin-tarinaansa-venalaisyyden-ja-ortodoksisen-uskon-puolustajana
"Vladimir Putin pitää kaulassaan äidiltä saamaansa ristiä – se sopii hyvin tarinaan Putinista venäläisyyden ja uskon puolustajana"
Miksi Uskovat sotivat sitten keskenään kun avauksessani mainittu Kristinmerkki mainitaan -aina siitä soditaan, jopa Petri Rinne suuttuisi uskovaisen kolminaamaisuudesta!!!- Anonyymi
sotaa: kuten aktiiviset teistit tekevät.
- Anonyymi
sotaa: kuten aktiiviset teistit tekevät.
teistit taas purrittavat hammasta purren, äkäisinä ja vihaisina niin ettei kukaan uskalla sanoa niille edes hyvää päivää. - Anonyymi
Taas teisti luulee, että ateismi on kristinuskon vastakohta. Säälittävää, ja osoitus teistin täydellisestä vieraantumisesta oikeasta elämästä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain16510511Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-7510019Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1076992Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2275478- 1755149
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1784336- 872872
- 1702786
Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1032741Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1662611