Kristityn ja uskonnottoman ero

Anonyymi

Yhteislöllisyys kuuluu voimakkaasti kristillisyyteen, josta kertoo sekin, kuinka kristityt rakentavat seurakuntakoteja, joilla kokoontua. Ateistit taas purrittavat itsekseen hammasta purren, äkäisinä ja vihaisina niin ettei kukaan uskalla sanoa niille edes hyvää päivää.

Pohjoismaiden lipuissa on kaikissa risti, kristillisyyden symboli, kertomassa yhteisestä luterilaisesta peritneestä. Sen perinteen siivittäminä on mukava tehdä yhteistyötä myös nykyään rauhanomaisissa merkeissä, käymättä jatkuvaa henkistä sotaa toisinajattelijoita vastaan kuten aktiiviset ateistit tekevät.

https://www.iltalehti.fi/sisustus/a/4327d5a8-bea9-467e-b377-ddd7a2718e33

11

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jeps, hienoa että olemme jo päässeet pääosin eroon tuosta alkeellisesta aateromusta. Siksi kuulummekin maailman kehittyneimpiin kansoihin.

      Jee: Down Goes Kirkko!

    • Anonyymi

      Kristillisyyteen kuuluu yhteisöllisyys, kuten entisenä viidesläisenä pietistinä hyvin tiedän.

      Nykyään olen ateisti, ja mielestäni kuvailusi ei osu kohdallani lähellekään totuutta. Olen melkoisen leppoisa ihminen ja koen tulevani toimeen lähes kaikkien kanssa. Uskovana olin selvästi äkkiväärempi ja jaottelin ihmisiä meihin ja muihin.

      Maalailet sinulle vastenmielisestä ateismista olkiukkoa, johon voit omaa uskoasi verrata samalla sädekehääsi kiiloittaen. Voin sanoa, että kuvasi on useimpien ateistien kohdalla väärä. Molemmilta puolilta kokemusta omaavana pidän sinua varsin tekopyhänä ihmisenä.

      • Anonyymi

        peritneestä Petri Rinne.


      • Anonyymi

        Mistä voit tietää olevasi leppoisampi? Saatat olla saatanan vallassa ja elää harhassa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mistä voit tietää olevasi leppoisampi? Saatat olla saatanan vallassa ja elää harhassa!

        Jumalan alla siis. peritneestä Petri Rinne.
        Jumala on paha, saita ja katala
        Raamatun omvaavat tosian lahtaa
        Urainassa.


    • Anonyymi

      Ja KristiKretket ovat taas syynä siihen, että Namä ristinrattona olevat kristiyt eivät auta Ukrainaa koska pelkäävän Kristeiyohjusta peritneestä tai SamiA:stakaan eole miestä mennä panemaan Kristiä kaulassaan kantava Puutin Jeesuksen luo Missä olet Petri Rinne - peritneestä

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        sotaa: kuten aktiiviset teistit tekevät.


    • Anonyymi

      sotaa: kuten aktiiviset teistit tekevät.

      teistit taas purrittavat hammasta purren, äkäisinä ja vihaisina niin ettei kukaan uskalla sanoa niille edes hyvää päivää.

    • Anonyymi

      Taas teisti luulee, että ateismi on kristinuskon vastakohta. Säälittävää, ja osoitus teistin täydellisestä vieraantumisesta oikeasta elämästä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      139
      2773
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      270
      2402
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      26
      1446
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      116
      1134
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      99
      1099
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1033
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      982
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      57
      881
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      62
      844
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      289
      844
    Aihe