Ei oteta karjalaa takas

Anonyymi

Vaikka venäjän miekkonen maksaisi triljoona ruplaa.

17

1285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä onkin kunnia kysymys. Me otetaan se väkisin!!

    • Anonyymi

      Keskustelun avaaja ei ole oikein ymmärtänyt Venäjän ruplan arvoa eikä varsinkaan sitä, mitä triljoona merkitsee! Sati sitten sitä, mitä mahdollinen kaupankäynti pitää sisällään! Entisen Neuvostoliiton sortuessa, Suomessa keskusteltiin ja N-Liitossa kuiskailtiin siitä, että Suomi tavallaan ostaisi Karjalan takaisin, eli maksaisi "käyvän" hinnan venäläisten rakentamasta "Uudesta" irfrastuktuurista!

      Ruplan nykyarvo on nykyisin sellainen, että ruplalla saa kaksi ja puoliarkkia WC paperia. Onkohan enää käytössä edes yhden (1) ruplan kolikkoa?
      Ja paljonko Pravdan irtonumero maksaa. Sitä ainakin ennen Venäläiset käyttivät perseensä pyyhkimiseen, kunnes NL:n valtio keksi muuttaa painomusteen koostumusta niin, että se jätti sen pyyhityn kohdan entistä mustemmaksi!

    • Anonyymi

      Luovutetaan sovinnon eleenä loputkin karjalasta Venäjälle.

      • Anonyymi

        Hyi helvetti. Mitään luovuteta eikä olisi kuulunutkaan luovuttaa se oli huijausta koko luovutus.


    • Anonyymi

      otetaan otetaan....sehän kuuluu meille.....

      • Anonyymi

        Se on kuulunut ennen Suomea Venäjälle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se on kuulunut ennen Suomea Venäjälle.

        Juu, roistovaltio Suomi ryösti Venäjältä Karjalan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se on kuulunut ennen Suomea Venäjälle.

        Se on kuulunut ennen venäjää RUOTSILLE.


    • Anonyymi

      Ei oteta vaikka maksaisivat biljoona ysiljoonaa joka vuosi euroissa.

      Nämä ei ei kykene,oksentakaa kun kuulette venäjää missä vaan.

      • Anonyymi

        Kyllä se alue on suomea entistä ruotsia meille se kuuluu. Siellä on Suomen historiaa muistoja ja suomen rakentamia taloja meidän maatiloja ja kauppoja.


    • Anonyymi

      Russakoita paarmoja perkeleitä täynnä koko RYSSÄN MAA

      • Anonyymi

        Suomesta viety Pietariin juutalaisille varastettua tavaraa ruokaa kenkiä vaatteita Suomesta kuulkaa ne jotka vihaa kristittyjä vielä varastaa.Helluntailahkosta.Kodinkoneita varastelleet Suomesta virosta autoja.Toivotaan ettei varkaitten ANASTAJA laiva enää kuljeta niitä Suomeen


      • Anonyymi

        Jeesus Jumalan poika anna meille evankeliumin ilo ja vie pahat rosvot pois amen.


    • Anonyymi

      Euroja. Ja tietysti ne Suomeen kuuluneet maa alueet voi luovuttaa takaisin suurimmaksi osaksi tyhjinä ihan samoin kuin suomalaiset siirrettiin sieltä pois voidaan vastaavasti poistaa nykyiset venäläiset sieltä pois. He itse asuvat varastetulla maalla ja tietävät sen.Eipä ne suuret alueet ole Terijoki osa petsamoa takaisin.Sallan toinen puoli ja svetogorsk on nimellä Enso ollut ennen Jääsken kuntaa Viipurin maakuntaa.Venäläiset voi siirtyä sieltä itään päin kiltisti.Suomen historialliset alueet Käkisalmi siitä osa takaisin se riittää.Ei mitään mutinoita.Reilu peli.

    • Anonyymi

      Kyllä me otetaan koko alue niin että venäläiset ihan itse antaa sen takaisin. Sehän oli vääryyttä.

    • Anonyymi

      KARJALA KUULUU SUOMELLE.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      39
      4289
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      134
      4057
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      63
      3705
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      87
      3551
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      33
      3527
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      64
      3341
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      84
      2906
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2825
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2616
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2324
    Aihe