Miksi venäläiset ovat ostaneet paikkoja puolustusvoimien läheisyydestä?
(lähde: https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008728938.html)
Pitäisikö selvittää vielä venäläisten kiinteistökauppoja?
2
138
Vastaukset
- Anonyymi
Jos kaikki Venäläisten hankinnat, tontti-, talo- ja osakekaupat, asetellaan kartalle niin aika hajallaan eri puolilla ne ovat, mitään isoa keskittymää jonkin sotilaskohteen tms. läheisyydestä ei taida löytyä. Itärajan läheisyys tietysti kiehtoo ihan koska sehän on Pietarista nähtynä lähimpänä. Eli osa on kai ihan omaan lomakäyttöön hankittuja, osa ehkä vain turvallisena pidettyjä sijoitusjuttuja, osa huonoa matkailubisnestä jne.
Taitaa olla aika mahdotonta kaikkia sen tarkemmin tutkia ellei niihin voida liittää suoria rikosepäilyjä, rahanpesua tms. Kuka koska missä edes ehtisi tätä tehdä ja kuka maksaisi, olisiko kaiken väärti?
Pitää myös muistaa että kaupoissa on ollut mukana myyjäosapuolikin ja kaupat tehty pilkut ja pykälät täyttävästi!Kunpa asia olisikin niin, muttei ole:
https://www.iltalehti.fi/uutiset/a/2015031119338528
"Maa- ja kiinteistökauppoja Suomessa 2000-luvulla tehneet venäläiset ovat hankkineet haltuunsa omistuksia useista Suomen puolustuksen ja huoltovarmuuden kannalta keskeisistä kohteista."
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke482705- 1252030
- 921738
- 1621329
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?701279- 521169
- 691102
- 611066
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂731049Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t32987