Miksi venäläiset ovat ostaneet paikkoja puolustusvoimien läheisyydestä?
(lähde: https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008728938.html)
Pitäisikö selvittää vielä venäläisten kiinteistökauppoja?
2
169
Vastaukset
- Anonyymi
Jos kaikki Venäläisten hankinnat, tontti-, talo- ja osakekaupat, asetellaan kartalle niin aika hajallaan eri puolilla ne ovat, mitään isoa keskittymää jonkin sotilaskohteen tms. läheisyydestä ei taida löytyä. Itärajan läheisyys tietysti kiehtoo ihan koska sehän on Pietarista nähtynä lähimpänä. Eli osa on kai ihan omaan lomakäyttöön hankittuja, osa ehkä vain turvallisena pidettyjä sijoitusjuttuja, osa huonoa matkailubisnestä jne.
Taitaa olla aika mahdotonta kaikkia sen tarkemmin tutkia ellei niihin voida liittää suoria rikosepäilyjä, rahanpesua tms. Kuka koska missä edes ehtisi tätä tehdä ja kuka maksaisi, olisiko kaiken väärti?
Pitää myös muistaa että kaupoissa on ollut mukana myyjäosapuolikin ja kaupat tehty pilkut ja pykälät täyttävästi!Kunpa asia olisikin niin, muttei ole:
https://www.iltalehti.fi/uutiset/a/2015031119338528
"Maa- ja kiinteistökauppoja Suomessa 2000-luvulla tehneet venäläiset ovat hankkineet haltuunsa omistuksia useista Suomen puolustuksen ja huoltovarmuuden kannalta keskeisistä kohteista."
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1153366
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1252532- 242066
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s231562Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291540Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151485Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?27970- 87942
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62876Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2799