energian puute johtaisi maat neuvottelupöytään

Anonyymi

energian puute synnyttää sotia, mutta sama ongelma toisi maat samaan neuvottelupöytään paremman yhteiskunnan saavuttamiseksi

jos ongelma on energiassa, niin samassa on ratkaisukin

4

133

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei maailmasta energia lopu, sitä saa vaikka hevosen paskasta mutta mihin hintaan.

    • Anonyymi

      Ensi talvena Eurooppaa kohtaa jonkinlainen energiakriisi. Venäjä kiristää öljy- ja kaasuhanoja osana Ukrainan sotaan liittyvää taloussotaa. Silloin sähkön ja muun energiamn hinta nousee ja tuntuvasti.

      Silloin Euroopan tuulivoimapainotteinen ja hiilineutraliuteen pyrkivä energiapolitiikka joutuu tulikokeeseen. Selvitäänkö me ihan todella ilman venäläistä öljyä ja maakaasua?

      Siis tuulivoima on satunnaisenergiaa, siitä on kyllä hyvä apu omavaraisuuteen pyrittäessä mutta se ei nyt vain riitä.

    • Anonyymi

      Mehän voidaan täällä kylmässä pohjolassa laskea huonelämpötila 16 asteeseen, niin säästyy energiaa eteläeurooppaan?

    • Anonyymi

      Naivi, suorastaan lapsellinen ajatus. Siinä vaiheessa kun kansakunnilta loppuu aikuisten oikeasti energia, vesi tai ruoka ei neuvotella vaan laitetaan sotilaat asialle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      127
      3902
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      14
      3361
    3. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3255
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3237
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      56
      3209
    6. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2855
    7. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      47
      2617
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2607
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      67
      2387
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2337
    Aihe