Ne pitää heti päästää jatkamaan matkaa tai ne tulevat hakemaan ne.
Miksi ne takavarikoitiin?
Tulli takavarikoi taulut
41
259
Vastaukset
- Anonyymi
Suomen Tulli vetää meidät sotaan mukaan. Järjetöntä toimintaa, joka aiheuttaa Venäjän aseellisen hyökkäyksen Suomea kohtaan.
- Anonyymi
Toivottavasti tulee nopeasti
- Anonyymi
Eremitaasin taulut ym. Arvoesineet. Eivät ole minkään oligarkin tms. Omia vaan Venäjän valtion.
Käsky takavarikkoon tuli ulkomailta. Suonessa ei enää tehdä itsenäisiä päätöksiä ulkopolitiikasta. Tämä takavarikko on selvä kiusanteko Venäjälle. - Anonyymi
Tulli takavarikoi sotarikollisen, tsaari kalsarimyrkyttäjän, johtaman valtion omaisuutta. Kaikki takavarikot huutokaupataan ja rahat laitetaan sotarikoksien aiheuttamien vahinkojen korvaamiseen Ukrainalle. Koska venäjä toimii ihmisyyttä vastaan, saattaa rikollisen venäjän tekemiä tuhoja olla muuallakin.
Mikäli jollain on tietoa venäläisestä omaisuudesta venäjän ulkopuolella, on asiasta ilmoitettava viranomaisille, jotta voidaan aloittaa takavarikot.
Ps. Ruplat eivät kelpaa huutokaupassa. Jos takavarikko tai huutokauppamateriaalia pyritään viemään ihmisyyttä vastaan toimivalle valtiolle, tehdään uusi takavarikko ja uusi huutokauppa. - Anonyymi
Taas uusi tapa härnätä venäläisiä
- Anonyymi
On sitä tavaraa jäänyt Venäjän tulliinkin seisomaan, kun kaavaketta on lähdetty hakemaan ja selvitystä odotetaan… Seisottakoot ihan rauhassa taidetta, ja annetaan sitten mennä läpi, kun on saatu protokollat ja lahjukset hoidettua.
- Anonyymi
tullin pitää aukaista joka laatikko ja kuvata mitä sisukset sisältää.
- Anonyymi
"Miksi ne takavarikoitiin?"
Ilmeisesti ihan siksi että siitä hyvän aiheen turhiin aloituksiin ! - Anonyymi
Sitä ollaan mukana kansaivälisissä pakotteissa venäjää vastaan tai sitten ollaan valkovenäjän tapaan mukana sodassa Ukrainaa vastaan. Kahdesta huonosta pitää valita vähemmän huono vaihtoehto.
- Anonyymi
Ainakin kolme vuotta pitää takavarikossa pitää, kuten Viipurin tulli suomalaisen laivaa.
https://yle.fi/uutiset/3-11523477
"Alus oli yli kolme vuotta takavarikossa Viipurin tullissa."- Anonyymi
Nämä on venäläisten kansallisomaisuutta. Se laiva oli ruosteinen purkki.
Nyt ollaan vaarallisilla vesillä, ne voi tulla hakemaan ne. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nämä on venäläisten kansallisomaisuutta. Se laiva oli ruosteinen purkki.
Nyt ollaan vaarallisilla vesillä, ne voi tulla hakemaan ne.Ne tuhotaan, jos tulevat hakemaan niitä.
- Anonyymi
Ne tulevat hakemaan ne.
- Anonyymi
Rajan yli jos tulee luvatta niin ammutaan. Taulupelleily ei ole mikään syy sotimiseen.
- Anonyymi
Ne voisi samalla reissulla viedä Halla-ahon rautahäkissä Venäjälle =D hahahah!
- Anonyymi
Ironista on että jos ne tulevat hakemaan ne, niin ne kuitenkin räjäyttävät ne paskaksi eikä yksikään niistä palaa ehjänä Venäjälle
- Anonyymi
Suomi ajaa itsensä näillä teoillansa taas sotaan.
- Anonyymi
Rikollisjärjestön hallussa valitettavasti
- Anonyymi
"Saharouva" Venäjällä voisi meluta Putinin suuntaan, koska on koko sopan keittänytkin.
Ei ne taideteokset täältä minnekään häviä. - Anonyymi
Typerä kysymys.
Nääs: kiusa se on pienikin kiusa.
Ostakaa nyt pietarin trollit, zaharoovalle dildo. - Anonyymi
Kyllä ne palautetaan, sitten joskus?
- Anonyymi
Niinpä. Tullin pitäisi palauttaa taulut välittömästi. On eri asia takavarikoida muuta omaisuutta mutta nyt ryhdyttiin taidevarkaiksi. Pitää kansallisomaisuuksia sen verran kunnioittaa vaikka ryssistä kyse onkin.
- Anonyymi
Luovutetaan ne Ukrainalle.
Millä oikeudella? Ihan samalla, jolla Venäjän sotilaat ovat sosialisoineet ukrainalaisten omaisuutta ja postittaneet kotiinsa Valko-Venäjältä.
Ukrainalaiset jakakoot nämä vastaavasti keskenään. Olisihan se aika saada muutama Ilja Repinin teos Kiovankin museoihin.- Anonyymi
Onko pakko ärsyttää naapuria? Eihän Suomi ole sodassa, vaikka välillä siltä tuntuukin.
- Anonyymi
Onko mitään päässä? Lähtökohtaisesti toisen omaisuuteen ei pidä koskea ja varsinkaan sitä ei kannata antaa muualle...
- Anonyymi
Ne pitää kaikki avata ja tutkia sisältö. Jos on asiallinen eikä löydy ylimääräistä niin palautettava ja sille joka ne omistaa eikä sille jonka nimi osoitelapussa lukee, jos on eri kuin omistaja.
Muutenkin olen sitä mieltä että mitä ihmettä mitkään venäjä kuljetukset täällä pyörii.
Pois koko venäjän liikenne täältä ja Euroopasta. Kiertäkööt kavereittensa kautta sieltä idästä. Suurin osa niistä on rekkoja, jotka vain rasittaa Suomen tiekuntoa.
Tulli tekee ihan oikein kun pysäyttää ja tarkistaa suurennuslasilla kaiken venäjälle menevän tavaran. En yhtään ihmettelisi vaikka ilmoitetun tavaran seasta löytyisi vaikka mitä pakote tavaraa.- Anonyymi
"Muutenkin olen sitä mieltä että mitä ihmettä mitkään venäjä kuljetukset täällä pyörii."
Miksi nämä Venäläisille kuuluvat tavarat on tuotu tänne hölmöläämme eikä suoraan omistajille ?
- Anonyymi
Eu koira käskenyt
- Anonyymi
Taide esineet voidaan viedä presidentin linnaan kansan katseltavaksi ja palautetaan vasta kun ovat kiltisti!🐼🐼
- Anonyymi
Support eu hyppy koira
- Anonyymi
Ei Venäjää ole enää olemassa. On vain Putin. Ja teokset eivät kuulu Putinille.
Asia käsitellään uudestaan, jos Venäjä saadaan joskus henkiin. Ei ennen.- Anonyymi
Ei Venäjää ole olemassa? Heh. Venäjän maapreällä ei käydä mitään sotaa.
- Anonyymi
Melkoista uhoamista, mutta miten käy, kun Venäjä tulee ja hakee omansa pois ja lisäksi tuhoaa koko hölmölämme ?
Nato on pelkkä herrojen liitto joka pelkää joutumasta mihinkään selkkauksiin Venäjän kanssa.
Jos Nato vähänkin esittäisi jotain inhimillisyyttä Ukrainalaisia kohtaan tämä kansanmurha olisi estetty jo alkuunsa, eikä tämä kansanmurhaaminen lopu millään turhilla pakotteilla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Melkoista uhoamista, mutta miten käy, kun Venäjä tulee ja hakee omansa pois ja lisäksi tuhoaa koko hölmölämme ?
Nato on pelkkä herrojen liitto joka pelkää joutumasta mihinkään selkkauksiin Venäjän kanssa.
Jos Nato vähänkin esittäisi jotain inhimillisyyttä Ukrainalaisia kohtaan tämä kansanmurha olisi estetty jo alkuunsa, eikä tämä kansanmurhaaminen lopu millään turhilla pakotteilla.Onko kivaa larpata ryssämielisen roolia?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17384643/live-roolipelaaminen-eli-larppaus-palstalla
- Anonyymi
Taulut takavarikoitiin Venäjän oman turvallisuuden takia. Osa tauluista on ollut Italiassa, tuossa Mussolinin maassa, ja siksi niihin on voinut tarttua natsivaikutteita. Taideteokset vain denatsifioidaan Suomessa rajavartiolaitoksen erikoisoperaatiolla, jotta ne voidaan palauttaa aikanaan turvallisesti Venäjälle. Kyseinen erikoisoperaatio saattaa kestää vuosia, mutta viime kädessä siinä on kyse ainoastaan Venäjän hyvinvoinnista ja turvallisuudesta.
- Anonyymi
Ovat Suomen tullissa kunnes Venäjän oikeus saada taulut palautettua Venäjälle tulee selvitettyä.
Unohtuiko Venäjälle noin 10 miljardin euron edestä lentokoneita, jotka kuuluisi palauttaa koneiden omistajille? Nyt kipin kapin palauttamaan koneet.
Jos valtiolla on tapana unohdella asioita niin sen ei pidä ihmetellä jos muutkin ovat tavallista tarkempia kyseisen valtion rajojen yli liikkuvan omaisuuden suhteen. - Anonyymi
Taulujen denatsifikaatio on tärkeä toimenpide ennen niiden palauttamista Venäjälle...
- Anonyymi
Siksi, koska EU:n sätkynuket olivat saaneet käskyn jenkeiltä tehdä niin. Muuta syytä ei tarvita.
- Anonyymi
Ai nytkö se Bideeni onkin vahva johtaja?
Päätä jo! - Anonyymi
Hyvin mahdollista että jenkit käyttävät kaikki keinot saadakseen manipuloitua Suomen sotaan.
- Anonyymi
Nämä taideaarteet pitää heti laittaa Sothebyn tai Christien tai johonkin muuhun arvostettuun kansainväliseen huutokauppaan myyntiin ja myyntituloilla rahoittaa Ukrainan jälleenrakennusta. Velivenäläinen täytyy laittaa maksamaan kaikki tuho.
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lopullinen varmistus. Suomi ja Ruotsi eivät liity Natoon
Suomen ja Ruotsin liittyminen Natoon on estetty Erdoganin toimesta: https://www.is.fi/politiikka/art-2000008826412.html Tämä on pieni askel Erdogani5122897- 1192369
Mitä tapahtui? Bachelor-Timo paljastaa, miksi suhde Sonjaan ajoi karille: "Ehkä ei kuitenkaan..."
Rovaniemeltä kotoisin oleva Timo Harvey, 32, halusi sitoutua, löytää rakkauden ja asettua aloilleen. Kauden viimeisessä jaksossa Bachelor-Timo valitsi171952Martiinan "Ikuinen rakkaus", hah hah haaa
Onko tämä lippisressukka nyt sitten taas se ikuinen rakkaus ? ? miksi ikiteini mara on niinkin tyhmä ja nolo ?1801100- 251077
Zaharova yllättäisi sotilaallisesti
Venäjän ulkoministeriön tiedottaja Maria Zaharova sanoi keskiviikkona, että Venäjän vastaus Suomen Nato-jäsenyyteen tulee olemaan luonteeltaan sotilaa179866Maisa Torppa miehensä kanssa lomalla
Espanjan Alicantessa. https://www.seiska.fi/Kotimaa/Vauva-jai-kotiin-Maisa-Torppa-karkasi-rakkaansa-kanssa-aikuisten-lomalle-Espanjaan-kuva66829- 83828
Naton vastustajat pääosin kouluja käymätöntä, ja vähemmän älykästä porukkaa
monet myös työttömiä. Paljolti samaa jengiä joka myös vastustaa koronarokotuksia, ja puolustaa venäjää. Uutiset luetaan mm. MV-lehdestä. Veikkaan ett269765