Onko itsetyydytys syntiä vai eikö ole

Jumala on luonut meitä ja siihen kuulu myös seksuaalisuus. Miten on sitten mahdollista, että se on syntiä? Ainakin sitä käsitystä olen saanut. Mielellään perustelut Raamatusta kaipaan. Kiitos kun vastaat asiallisesti.

7

2221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      > Jumala on luonut meitä ja siihen kuulu myös seksuaalisuus. Miten on sitten mahdollista, että se on syntiä?

      Syntiä on hylätä Jumala, tai olla erossa Jumalasta. Mikä tahansa, minkä vuoksi hylkäät Jumalan, muodostuu synniksi. Jos et hylkää Jumalaa, sinulla ei ole syntiä. Mutta, vaikka asia ei olisi synti, ei kaikki silti ole hyväksi.

      "Kaikki on minulle luvallista, mutta ei kaikki ole hyödyksi; kaikki on minulle luvallista, mutta minä en saa antaa minkään itseäni vallita."
      Ensimmäinen kirje korinttilaisille 6:12

      "Kaikki on luvallista", mutta ei kaikki ole hyödyksi; "kaikki on luvallista", mutta ei kaikki rakenna."
      Ensimmäinen kirje korinttilaisille 10:23

    • Anonyymi

      Mutta ...🤔jos on ottanut Herran kutsumuksen vastaan, pitäisi myös vaeltaa hengessä, ei lihassa, jos kompastuu, yrittää kääntyä pois synnistä anteeksiantamus & langenneen rukouksen kera, psalmi:51 , tai joku psalmi🤔muistaakseni, kyllä etenkin sinkku miehenä on piinaa, kun pitäisi kyetä elämään selibaatissa, mutta joskus vaan sortuu, ei kaikilla vaimoa ole, joka tyydyttää miehen TARPEET, ja mies naisen TARPEET, oon huomannut, että ne saarnaajat, jotka tästä onanointi synnistä paasaa, ovat itse onnellisia perheen isiä joilla vaimo, ja uskovaiset sinkkujen selibaattiin vetoavat naiset myös yleensä joko naimisissa tai avoliitossa odottaen naimisiin menoa, mikähän heillä olisi tilanne ihan täysin sinkkuna🤔 ei nimittäin ylivilkkaan mielikuvituksen/sukuvietin omaavalla sinkulla ole helppo tilanne kun kovat halut tupsahtaa, sanompahan vaan🙁

    • Anonyymi

      Kyllä on itselläkin juuri tuo asia hiertänyt, Jeesus sanoo että "kaikki eivät ole kelvollisia syntymästään saakka avioliittoon, joidenkin kohdalla "tämä maailma" aiheuttaa yksin jäämisen , joillekin ei edes ollenkaan siunata puolisoa, sitä en tajua miksi ei "Siunata", mutta sen tajuan että kun tämä on kirouksen ja sairauksien maailma, jotkut ovat syntymästään saakka kelpaamattomia puolisoita, vaikka sukuelimet on annettu kaikille, ilman sairautta kaikki olivat terveitä ja kelpaavia kun perkeleen kirousta ei olisi, mutta sitä en ole vielä tajunnut, miksi "joidenkin on tarkoitettu olemaan yksin" & siinä tullaan siihen että miksi sellaiselle sitten on vehkeet annettu, jos pitää olla otteeseen eikä saa edes tyydyttää silloin jos vaikka sattuu mieli tekemään, mutta se on taas se "älä himoitse" mitä et voi saada juttu, mutta oma mielipide on että on väärin että kaikilla on vehkeet mutta ei puolisoa tyydyttämään, niin en tiedä, onko väärin jos itsetyydyttää, kun vehkeet kaikille annettu, jos jollain ei olisi vehkeitä voisi kateus niistä tulla, eikä sekään hyvä olisi, vaikea olla kokonaan ilman jos halut tulee, helppo on avioliitossa olevan pastorin saarnata että "vain Kristuksen tulisi riittää" kun on vaimo tarpeita tyydyttämään, ja Seurakunnissakin "ei niin komeat " saa sivusta seurata kun jotkut pariutuu, eipä siinä paljoa Herra auta jos oman pään mukaan tekee puolisoa katsellessa.

      • Anonyymi

        Kyllä on itselläkin juuri tuo asia hiertänyt, Jeesus sanoo että "kaikki eivät ole kelvollisia syntymästään saakka avioliittoon, joidenkin kohdalla "tämä maailma" aiheuttaa yksin jäämisen , joillekin ei edes ollenkaan siunata puolisoa, sitä en tajua miksi ei "Siunata", mutta sen tajuan että kun tämä on kirouksen ja sairauksien maailma, jotkut ovat syntymästään saakka kelpaamattomia puolisoita, vaikka sukuelimet on annettu kaikille, ilman sairautta kaikki olivat terveitä ja kelpaavia kun perkeleen kirousta ei olisi, mutta sitä en ole vielä tajunnut, miksi "joidenkin on tarkoitettu olemaan yksin" & siinä tullaan siihen että miksi sellaiselle sitten on vehkeet annettu, jos pitää olla itsekseen eikä saa edes tyydyttää silloin jos vaikka sattuu mieli tekemään, mutta se on taas se "älä himoitse" mitä et voi saada juttu, mutta oma mielipide on että on väärin että kaikilla on vehkeet mutta ei puolisoa tyydyttämään, niin en tiedä, onko väärin jos itsetyydyttää, kun vehkeet kaikille annettu, jos jollain ei olisi vehkeitä voisi kateus niistä tulla, eikä sekään hyvä olisi, vaikea olla kokonaan ilman jos halut tulee, helppo on avioliitossa olevan pastorin saarnata että "vain Kristuksen tulisi riittää" kun on vaimo tarpeita tyydyttämään, ja Seurakunnissakin "ei niin komeat " saa sivusta seurata kun jotkut pariutuu, eipä siinä paljoa Herra auta jos oman pään mukaan tekee puolisoa katsellessa.


    • Anonyymi

      Matteuksen Evankeliumia mm. Jeesus puhuu:On sellaisia, jotka äitinsä kohdusta saakka ovat avioliittoon kelpaamattomia, on toisia, joista ihmiset ovat tehneet sellaisia, ja on niitä, jotka itse, taivasten valtakunnan tähden, ovat ottaneet osakseen naimattomuuden. Joka voi valita tämän ratkaisun, valitkoon.»

    • Seksualisuu kuulu mutta avioliitoon kuulu kylläkin, ei muutoin.

    • Anonyymi

      Seksuaalisuus aiheuttanee kaikille ongelmia: toiset eivät pysty olemaan menemättä avioon ja saavat toki tyydytyksen siintä että on täyteläinen olo kun on menty yheksi lihaksi kuten Jeesus neuvoi mutta hinta siitä on perheenpidon vaivat ja huolet. Toiset taas pystyvät olemaan avioitumatta koska saattavat olla niin mielisairaita ettei kaksinolo käytä yhtään ja ovat vapautetut perheenpdon huolista mutta toisaalta kun seksuaalisuus ja himo on jälellä niin saavat jakkuvia morkkiksia runkkailusta ja panetus valvottaa öitä jollei seksuaalienerkiaa kykene jalostamaan vaikka työnarkomaniaksi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6284
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3130
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    8. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      939
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe