ens någonsin,ändå har det talats romani i Finland ca.460 år.
Sedan år 2014 har romernas nationaldag firats den 8 april.
Sedan år 2014 har romernas nationaldag firats den 8 april.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Tror att det beror på att romanerna besöker inte detta spalten?
De har eget forum.
Inte skriver de här.
Nyt on tosiaan tuotu esiin romanikulttuuria mediassa. Hienoa on erityisesti se, että romanien oma kieli saatiin pelastettua, kun sille annettiin virallinen status. Kieli on nyt myös kirjallisessa muodossa, joten se saadaan säilytettyä.
Hyvä juttu, ruotsin kielestä ei ole niin väliksi.
Katkeruutesi on lapsellista, taidat olla vielä ihan kehittymätön?
Ruotsin kielen pelko saa tällä palstalla surkuhupaisia piirteitä. Ikäihmiset pelkäävät ruotsin kieltä kuin ruttoa. Ja yrittävät lietsoa pelkoaan myös muihin. Ei onnistu. Suomalaiset ovat fiksuja.
Eivät spammaa. Ainoa, joka spammaa on pakkoruotsifennomaani.
Ja, jag tror att finskspråkiga finländare är mycket smartare än finlandssvenskar.
Varför syns det aldrig här ?
Tämä palsta on täynnä kajahtaneita ruotsinkielisiä, jotka spammaavat tänne huonolla Suomen kielellä kaikenlaista tuubaa mukamas pakkoenglannista.
Siksi, koska ruotsin kieli ja varsinkin pakkoruotsi tyhmistävät suomalaisia. Ilman pakkoruotsia niiden IQ olisi 10 pistettä korkeampi.
Et sit kuulu niihin onnellisiin suomalaisiin? Ikävää sulle.
Minusta kielitaito taas kuuluu fiksun ihmisen piirteisiin. On parempi osata useampaa kieltä kuin esim. pelkkää englantia. Pelkkä englanti ei tee vaikutusta kehenkään, koska kaikki sitä osaavat nykyään.
Niiden kieli on nimeltään manne ihanku lappalaisten on joku ja venakoilla röhkintä
Sanooko nimetMannerheim,Lönnrot, Snellman,Agricola,, Kant,RunebergAleksi(Kivi)Stenvall ja sadat muut Suomen historiasta jotain Monia presidentejä,ministeritä ym unohtamatta ??
On todellakin syytä muistaa, mikä merkitys ruotsin kielellä on ollut esim. kulttuurillemme ja taloudellemme. Ei ihan vähäpätöinen asia.
Kun ymmärtää laajasti oman maan historiaa, osaa myös arvostaa sitä, että meillä on useita elinvoimaisia kieliä tässä maassa. Se on rikkautta se.
Ilman Ruotsia olisimme pahasti jääneet jälkeen kehityksessä länsimaiseksi demokratiaksi. Putin tulisi takuulla tännekin samalla lailla kuin Ukrainaan, jos Suomi olisi ollut itänaapurin kahleissa ja vaikutuspiirissä kiinni.
Saamen kieli on nostettu tällä palstalla esiin useita kertoja. Saamen kielen oppimateriaaleihin on esim. saatu apurahoja, samoin saamen kielisiin elokuviin.
Sinä et näitä varmaan huomaa, kun keskityt pelkkään "pakkoruotsiisi".
Hyvä pointti!
Lönnrot, Snallman, Agricola ja Aleksis Kivi olivat äidinkieleltään suomenkielisiä.
Törkeää väittää, että esim Kivi olisi jotenkin hyötynyt ruotsinkielestä, kun ruotsinkielinen kirjallisuuden professori lyttäsi Kiven Seitsemän Veljestä täydellisesti, ja pelkkää ilkeyttään. Tapahtuma järkytti suuresti Kiveä ja vaikutti hänen myöhempään sairastumiseensa.
Siis Snellman.
Snellman oli ruotsinkielinen. Agricolan äidinkielestä ei ole varmuutta, se on voinut olla jompikumpi. Agricola on kuitenkin ollut täysin kolmikielinen (myös latina). Lönnrot opiskeli ruotsiksi, ja Kivikin hallitsi ruotsin täysin.
Det ger inte så många poäng.
Alla kan någon mån engelska.
Ei herätä mitään suurta ihailua se, että joku osaa pelkkää englantia.
Sådant som "alla " behärskar är inte så viktig merit.
Näin on. Ehkä joskus 70-luvulla enkun taito on ollut epätavallisempi taito, jolla saattoi kilpailla.
"Kielitaitoinen" ihminen osaa toki enemmän kuin vain yhtä vierasta kieltä.
Täällä hehkutetaan englantia kuin 8. ihmettä...(!)
Alldeles som det vore något extra med engelska.
Sepä se, ihmetyttää kovin jatkuva hehkuttaminen.
Propagandan funkar inte.
Boomereiden pitäisi päivittyä nykyaikaan ja lopettaa hölmö propagandansa.
De håller på dygnet runt.
Papukaijan tavoin toistaa itseään eikä osallistu keskusteluun.
Berätta varför du anser det ?
De försöker med lögner och propaganda "omvända " finskspråkiga till att kräva
svenskfritt Finland.
De har visst haft en egen tidning också ?
Några mognar senare.
Det finns personer som aldrig blir "vuxna ".
Hyvä että romanikielikin on otettu esiin tällä palstalla.
🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑
😍 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://www.ero4.fun/girl4love
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞