Lopun alku

Tarvitaanko ennustajaa väitteelle että Venäjän hyökkäys Ukrainaan on lopun alku maailman tuholle ja hävitykselle? Me voimme lukea jatkoa kohti tuhon suuntaa jolloin maailma kokee hävityksen josta Johannes on kirjoittanut. Meillä on vielä mahdollisuus päästä pakoon tulevaa vihan aikaa. Maailma tulee kokee sellaisen tuhon ja hävityksen ettei synnille jää juurta eikä oksaa.
798
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ukrainan sota ei ole Googin sota. Mutta kaikki menee niinkuin on ennustettu raamatussa. En avaa tällä juorupalstalla sitä. Aivan selvää raamatun tunteville.

Äänestä

Kyllä tiede selvittää sen, että eivät ennustukset pidä paikkaansa. Jos ihminen on tutkinut miten maailmankaikkeus miljardeja vuosia sitten syntyi, niin kyllä se pystyy ratkaisemaan myös ihmisen hulluuden ongelman ja korjaamaan siinä esiintyvät evoluutiokehitysen puutteet.

Äänestä

Ihmisen kulttuurievoluutio on se mikä ratkaisee miten ihminen toimii. Sehän eroaa tavallisesta evoluutiosta siinä, että kun normaalisti menee miljoonia vuosia kaikenlaisissa sattuman kokeiluissa, niin kulttuurievoluutio on edennyt muutamassa tuhansissa vuosissa hyppäyksin. Yhtäkkiä meistä on tullut niin nerokkaita, että voimme aivan vimmastusti tappaa toinen tosiaan syystä, josta kellään ei ole oikein selkoa.

Ehkä pian tapahtuu hyppäys, jolloin kaikki rakastamme toisamme syystä josta emme edes tiedä. Mutta pitää vain toivoa sitä. Mitään päämäärää sattumalla ei tietenkään ole. Voi mennä vielä hullumaksi.

Äänestä

Hohhoijakkaa. Maailma on kuules iso paikka.

Äänestä

Putin hävittää Venäjää kovalla vauhdilla. Venäjän aloittama hyökkäys Ukrainaan ei ole varisnaista sotaa, vaan TERRORI-ISKU. Putin on tämän ajan pahin terroristi.

Äänestä

Tietenkin evoluution kannalta onkin luontevaa, että vahvat voittaa ja jää eloon ja niinhän se itseasiassa luonnonvalinta tapahtuu kun heikot ja avuttomat tapetaan. Mutta se ei suosi kulttuurievoluutiota, koska silloin jäävät eloon ja lisääntymään vain ne, jotka ovat kovia tappamaan. Siinä ei viisaus loista ja itseasiassa kulttuurievoluutio ottaa takapakkia.

Toisekseen sotankin toimii luonnonvalintana vain jos joku sen voittaa. Jos hyökkääjä on niin onneton ettei voita, vaan kuolee itse samalla tavalla. Eikä siinä siinäkiin tapahdu luonnonvalintaa, koska ei kuolema korjaa satoa aina sen mukaan kuka on heikoin ja huonoin taistelemaan, vaan sen mukaan kellä heikoimmat aseet.

Joten nähtäväksi jää millaisia sotia käydään miljoonan vuoden kuluttua. Siinä ajassa luonnonvalinnalla on jo sanansa sanottavana eikä miljoonien uhrit ole olleet turhia, vaan ne ovat edistäneet luonnonvalintaa. He ovat olleet evoluution tykinruokaa.

Äänestä

Se on totta, että Putin on terroristi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tarvitaanko ennustajaa väitteelle että Venäjän hyökkäys Ukrainaan on lopun alku maailman tuholle ja hävitykselle? Me voimme lukea jatkoa kohti tuhon suuntaa jolloin maailma kokee hävityksen josta Johannes on kirjoittanut. Meillä on vielä mahdollisuus päästä pakoon tulevaa vihan aikaa. Maailma tulee kokee sellaisen tuhon ja hävityksen ettei synnille jää juurta eikä oksaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu