Tiedot kertoo, että venäläissotilaat kieltäytyy lähtemästä taisteluun

Anonyymi

"ISW kirjoittaa saaneensa tietoja Ukrainan armeijan esikunnalta, joiden mukaan osan venäläisten joukko-osastojen sotilaista jopa 80 prosenttia kieltäytyy palaamasta rintamalle.

– Henkilöstön moraalinen ja psyykkinen tila on alhainen ja heikkenee, päivityksessä kirjoitetaan.

Eihän Suomella ole mitään hätää, sillä venäläiset ovat surkeita.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oijoi!
      Onkos joukoilta jääneet Venäjän uutiset katsomatta?

    • Anonyymi

      Jos ei lähde sotimaan, kyse ei ole surkeudesta. Aika inhimillistä moneltakin kannalta.

      Sotilaiden ikäluokassa tieto kulkee monia eri kanavia pitkin. Samoja kavereita ja perhetuttuja. Ja aika monet ovat jo olleet mukana Ukrainan sodassa ja tietävät tasan tarkkaan mistä on kysymys.

      Pitää vain toivoa, että järki voittaa. Sotiman lähetetyt miehet eivät ole ihan sieltä alimmalta tasolta. Kaikki ovat terveita ja liikkumaan kykeneviä. Eivät vammaisia eivätkä huumehörhöjä. Osaavat puhua ja kuulevat ja näkevät hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3113
    2. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      710
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      703
    4. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      581
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      567
    6. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      560
    7. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      501
    8. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      499
    9. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      495
    10. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      17
      495
    Aihe