Linden (SDP) puoltaa pakkolakia hoitajille

957
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Jännä juttu, että espanjalaisten työajan lyhentämiseen löytyi se 7mrd sormia napsauttamalla, mutta hoitajille ei rajaa löydy.

Äänestä
  • Linkki väitteeseesi, muutoin mutua.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Linkki väitteeseesi, muutoin mutua.

    Sinä et ilmeisesti edes tiedä, mitä linkki tarkoittaa, hoet sitä muuten vaan.
    Juttuun on linkki ensimmäisessä viestissä, mutta vain niille, jotka asioita ymmärtävät.

    Äänestä

Marin , SDP ja vasemisto vastustaa hoitajien apqkkolakia.

Kokoomus ja keskusta. Haluuvat pakkolakia ja valmistelevat näitä

Selvintrolli asiat ensin kuin nolaat itsesi ootko lääkäri kuun niin tyhmä

Äänestä
  • Valehtelet. Aki Linden vastaavana ministerinä valmistelee pakkolakia. Käsittämätöntä, millaisella tiedontasolla täällä kirjoitellaan.

    Äänestä

  • Oletko sinä sairaanhoitaja?

    Äänestä

Miksi kukaan ei arvosta sairaaloiden ja muiden laitosten siivoojia ja välinehuoltajia. Saavat todella pientä palkkaa, mutta jos he menisivät lakkoon, niin hätä olisi suuri, joka suunnalla.

Äänestä
  • Siivoojia ja välinehuoltajia kuitenkaan pakoteta tekemään kahta vuoroa peräkkäin, ei pakoteta ylitöihin, ei pakoteta 7 päiväisiin työviikkoihin, ei pakoteta lomilta töihin jne. jne.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Siivoojia ja välinehuoltajia kuitenkaan pakoteta tekemään kahta vuoroa peräkkäin, ei pakoteta ylitöihin, ei pakoteta 7 päiväisiin työviikkoihin, ei pakoteta lomilta töihin jne. jne.

    Hoitajille maksetaan vuorotyöstä. He saavat vuorotyölisät, sunnuntailisät, arkipyhälisät, vuoronvaihtolisät, kokemuslisät, ylityölisät jne. jne.... kaikkea mahdollista lisää.

    Eikös nytkin hoitajat oikein maireina mukamas hyväsydämellisyyttään halunneet tulla mukamas vastaan neuvotteluissa siirtämällä lakon alkamisajankohtaa pääsiäisen jälkeen? Eivät he hyvää hyvyyttään noin tehneet. He tekivät sen siksi, että pääsiäisen pyhien takia ne saavat kaikki mahdolliset lisät. Se tarkoittaa sitä, että olemalla 2...3 päivää töissä pääsiäisenä se vastaa vähintään viikon palkkaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/perhe-ja-peruspalveluministeri-aki-linden-sd-puoltaa-potilasturvallisuuslain-viemista-valtioneuvoston-kasittelyyn/8400510

Ex-taistolainen:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu