Varför är undervisningen på Hankens masterprogram på engelska?

Jag förstår att svenska är ett världsspråk som kan användas var som helst. Dessutom är det också det viktigaste språket i finsk exporthandel.

Undervisningsspråket ska omedelbart ändras tillbaka till svenska!
2085
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Det är verkligen olyckligt att Holy Obligatorisk Engelska ersätter undervisningen i svenska språket.

Äänestä
  • Täytyyhän sen vahinko olla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Täytyyhän sen vahinko olla.

    Ne tietää, ettei ruotsin kielellä oikeasti tee mitään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ne tietää, ettei ruotsin kielellä oikeasti tee mitään.

    Pyhä pakkoruotsi on muuttunut epäpyhäksi.

    Äänestä

Varför kräver vi vanligtvis kunskaper i svenska av Hanken-studenter om undervisningen kan ges på engelska? Detta är helt chockerande!

Äänestä

Finlands officiella tvåspråkighet är bara en fantasi. Det finns verkligen inte.

Äänestä

Onpa outoa. Pakkoruotsittajat ovat kertonee, että ruotsi on maailmankieli jolla pärjää missä tahansa. Mutta ei näköjään Hankenin maisteriohjelmassa.

Äänestä
  • Kukaan ei ole sanonut, että ruotsi on maailmankieli - paitsi pakkoruotsifennomaani. Hän höpöttää omiaan palstalla ja laittaa sanoja muiden suuhun. Ei kannata ottaa vakavasti.

    2Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kukaan ei ole sanonut, että ruotsi on maailmankieli - paitsi pakkoruotsifennomaani. Hän höpöttää omiaan palstalla ja laittaa sanoja muiden suuhun. Ei kannata ottaa vakavasti.

    Suomessa+ei+pitäisi+opettaa+tarpeettomia+pikkukieliä+kuten+ruotsia,+jota+puhuu+vain+4%+suomalaisista.+Pitää+keskittyä+suomen+kieleen,+jota+puhuu+tai+ainakin+ymmärtää+95%+suomalaisista,+sekä+suuriin+maailmankieliin+kuten+englantiin,+saksaan+ja+ranskaan.

    Äänestä

Se siitä ruotsin tarpeellisuudesta, kun ruotsinkielisten yliopistojen maisteriohjelmatkin tehdään englanniksi.

Äänestä
  • Heh heh …

    Äänestä

Eikö kieliaktiivit vaatineet englantia peräti kansalliskieleksi? Nyt siten ihmetyttää, jos opinto-ohjelma suoritetaan englanniksi (?)

2Äänestä
  • Onhan se ihmeellistä, kun kun täälläkin on puhuttu Pyhän Pakkoenglannin ylivallasta.

    Eikö ruotsin kieli nyt kelpaakaan ruotsinkielisille yliopistoille?

    Äänestä

Sitä on moni ihmetellyt.

Äänestä
  • Minä en ihmettele. Ruotsin kielellä ei ole kansainvälisesti kovin paljon käyttöä.

    Äänestä

Onhan se kumma, kun ei pakkoruotsi olekaan se maailmankieli.

Äänestä

Eikö paskoruotsi kelpaakaan kaikkeen??

Äänestä
  • Ei näytä siltä.

    Äänestä

Todella outoa, eikö ruotsin kieli olekaan se tärkein kauppaopintojen kieli?

Äänestä

Koska ruotsin kieli ei kelpaa mihinkään.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jag förstår att svenska är ett världsspråk som kan användas var som helst. Dessutom är det också det viktigaste språket i finsk exporthandel.

Undervisningsspråket ska omedelbart ändras tillbaka till svenska!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu