Vakuutukset Hoitokodeissa?

Anonyymi

Asukas asuu hoitokodissa ja hänellä on edunvalvoja mikä "hoitaa" asukkaan asioita.
Asukas on kaatunut hoitokodin jäisellä pihalla.
Asukas on käynyt röntgenissä ja lääkärillä.

Edunvalvoja on tehnyt asukkaalle aiemmin kotivakuutus en, mutta se ei kata sattunutta kaatumista.

Edunvalvoja sanoo, että hoitokodissa ei ole vakuutusta ja asukas joutuu itse maksamaan kulut?

Onko mahdollista?

5

2970

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä vain. Tapaturmavakuutus on asukkaan omalla vastuulla ottaa.

      Jos kaatuminen kuitenkin johtui suoraan henkilökunnan toimista ja voidaan kiistatta osoittaa esim. huolimattomauus, voidaan potilasvakuutuksen mukaan korvauksia yrittää hakea suoraan ko. hoivakodin johdolta.

      • Anonyymi

        Voiko olla totta, että hoitokodilla "ei ole vakuutusta"?
        Huolimattomuus tai osaamattomuus hoitaa asioita on myös edunvalvojalla?


    • Anonyymi

      Mikään laki ei velvoita hoivakoteja vakuuttamaan asukkaitaan tapaturmien ym. varalta ja johan olisikin suuret vakuutusmaksut...
      Kotivakuutus taitaa olla kaikissa pakollinen.

    • Anonyymi

      Hoitokodilla on vastuu asukkaistaan. Sen kiinteistön alueella, jossa vahinko on sattunut, niin se kiinteistö on vakuutuksistaan velvollinen korvaamaan vahingon. Mikäli ei ole vakuutuksia, niin sitten johdolla on henkilökohtainen korvausvelvollisuus.

      Hoitokotitoiminta on myös yritystoimintaa ja yrityksellä pitää olla voimassaoleva vastuuvakuutus henkilövahinkojen varalle.

      Mikäli asiakas joutuu turhaan kinastelemaan korvauksista ja korvausvelvollisesta hoitokodin alueella tapahtuneesta vahingosta, kannattaa ottaa lakimies. Asiakas tulee tämän voittamaan.

      Kiinteistön velvollisuuksiin kuuluu piha-alueiden hoitaminen, jota myös liukkaudenesto erilaisin menetelmin on. Hoitokodin kiinteistön alueella tapahtunut vahinko siis on hoitokodin kiinteistön vastuulla. Toinen asia on muös sitten asiakkaan heitteillejättö, mikäli liukastuminen/kaatuminen on tällä tavoin hoitokodin henkilökunnan toimesta mahdollistettu.

    • Anonyymi

      Joko meillä ollaan tällä asteella hoidon kanssa hoivakodeissa?
      https://t.me/DUMBSandCloning/435344

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      104
      9334
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4529
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1966
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1881
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1610
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1361
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      38
      1287
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      917
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      902
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      893
    Aihe