Venäjällä "lievää" alamäkeä

Ohjelmistokehityksen alan keskimääräinen liikevaihto laski maaliskuussa 27 % helmikuuhun verrattuna. 412 alan yritystä lopetti toimintansa.
560
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tarkennuksena, että tuo tapahtui jo maaliskuun ensimmäisen viikon aikana.

Äänestä

Ja pahinta on että merkittävä osa venäjän it-osaajista suuntaa länteen tietovarastojen avaimet mukanaan. Lännen tiedusteluorganisaatiot kiittää.

Äänestä

Viikko tai pari sitten uutisoitiin, että Venäjältä on lähtenyt ulkomaille 50.000 - 70.000 koodaria ja tämän takia IT-ammattilaiset (vaatimuksena loppututkinto vähintään vuosi työkokemusta) vapautettiin asepalveluksesta.

Venäjällä on työskennellyt myös jonkin verran ukrainalaisia IT-ammattilaisia, koska Ukrainassa IT-koulutus on ollut korkeatasoista, mutta ainakin Moskovassa palkkataso on ollut Ukrainaa korkeampi. Luulisin, että aika moni ukrainalainen IT-ammattilainen on poistunut Venäjältä.

Äänestä

Venäjä yrittää nyt epätoivoisesti käynnistää kaikenlaista tuontia korvaavaa tuotantoa mutta tietäähän mitä siitä tulee. Aikaa ja ruplaa kuluu mutta sutta ja sekundaa syntyy. Putin ei taida ymmärtää mitä tuli tehtyä maan taloudelle.

Äänestä

Lopun alkua Puten lätissä ja sitten loppuu trollin työt ja röhkintä lätissään Pietarissa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ohjelmistokehityksen alan keskimääräinen liikevaihto laski maaliskuussa 27 % helmikuuhun verrattuna. 412 alan yritystä lopetti toimintansa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu