Mutta miksi venäjän pitää levitä - jää epäselväksi

Anonyymi

Onko syy edes tervejärkinen ja perusteltavissa?

17

50

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Järjetön sotakiima

    • Anonyymi

      Putlerin mielenhäiriön takia

    • Anonyymi

      Kuusi kuollutta kenraalia ja muut shokkitappiot listattiin – Venäjää tylytetään videolla
      KASPERI SUMMANEN
      JULKAISTU 12.04.2022 | 17:46
      PÄIVITETTY 12.04.2022 | 18:14
      Britannian puolustusministeriö kysyy, meneekö sota todella Kremlin suunnitelmien mukaan.
      MAINOS

      Britannian puolustusministeriö tylyttää ankarasti Venäjää Twitterissä julkaistulla videolla (alla). Se alkaa listauksella valikoituja huomioita Venäjän kehnosta sotamenestyksestä.

      Videolla kerrotaan muun muassa jo ainakin kuuden Venäjän kenraalin kuolleen Ukrainassa. Sen jälkeen huomautetaan venäläisten joukkojen kapinoineen ja käyneen komentajiensa kimppuun.

      – 2 151 venäläistä ajoneuvoa, tykkiä ja lentokonetta on vaurioitunut, hylätty, tuhoutunut tai kaapattu. Luku on kolminkertainen Ukrainaan [tappioihin] verrattuna, videolla jatketaan.

      MAINOS
      Tiedätkö jo miten edullista ja helppoa on mainostaa Verkkouutisissa?
      Jos et, ota selvää!
      Venäläisyksiköiden muistutetaan myös kärsineen Ukrainassa niin kovia tappioita, että niitä on jouduttu vetämään takaisin Venäjälle tai Valko-Venäjälle. Venäläisten kerrotaan myös ampuneen alas omia koneitaan Ukrainassa.

      Lopuksi viitataan Venäjän puolustusministeriön tiedottaja Igor Konashenkovin lausuntoon, jonka mukaan ”erikoissotilasoperaatio etenee tarkasti hyväksytyn suunnitelman mukaisesti”.

      – Onko tämä todella suunnitelmanne?, Britannian puolustusministeriö kysyy videolla.

    • Anonyymi

      Alkutuotannossa luonnonvaroista valmistetaan perustuotteita ja materiaaleja edelleen jalostettavaksi. Monia tämän sektorin tuotteita käytetään raaka-aineena muilla teollisuudenaloilla. Alkutuotantoon luetaan taloustieteessä kaivostoiminta ja louhinta, kalastus sekä maa- ja metsätalous.

      Venäjä on alkutuotanto talous.

    • Anonyymi

      Venäjän tarvitsee levitä niin että se saa ympärilleen etupiirivaltiot joiden taloudet se voi tuhota niin ettei venäläiset näe miten hyvää elämä länsimaissa on.

      Venäjän johto ei kykene venäläisten elämänlaatua parantamaan, rahat menee maan ylimmän johdon sisäpiirin veroparatiisitileille, siksi.

      • Anonyymi

        Nyt siihen leviämiseen tuli loppu


    • Anonyymi

      Putin haluaa omankin ilmoituksensa mukaan tsaarinaikaiset rajat Venäjälle.
      Hinnalla millä hyvänsä.
      Kun se ei onnistu Natomaiden kohdalla, hän yrittää ei-Natomaita.
      Arvatkaapa, mikä on Ukrainan jälkeen listalla seuraavana.

      • Anonyymi

        Ei ainakaan Nato Suomi


    • Anonyymi

      Venäjällä on ahtaan paikan kammo.

    • Anonyymi

      Venäjän on vaikea hyväksyä entisten jäsenvaltioiden kaipuuta vapauteen. Valtiomaisella kotiväkivallala koetetaan pakottaa kaikki ruotuun.

    • Anonyymi

      Putin pelkää demokratiaa ja Ukrainassa demokratia otti vallan. Jja kun venäjän ja Ukrainan välillä on paljon perheliitoksia, pelkäsi putin ukrainan demokratian leviävän venäjälle, ja sehän olisi putinin loppu.

      Toisekseen kun venäjä ei taloudellisesti menesty niin sitä osaamista koetetaan haalia naapurimaita valtaamalla.

      Kolmanneksi putinin sairaalloinen neuvistoliiton kgb kasvatus, pakkomielle suur neuvostivenäjä jonka vääjäämätöntä tappiota ei putinin pää hyväksy ja käsitä.

    • Anonyymi

      Nato haluaa levitä Venäjän rajoille.
      Ei muuta sotaaihetta..

    • Anonyymi

      Venäjä on uskonto. Uskontoa pitää levittää, ja surmata vääräuskoiset. Tuttu kaava?

      • Anonyymi

        Kyllä uskon kiihko,sotakiima


    • Anonyymi

      Tervejärkisyydestä ei tietenkään ole kysymys.
      Fasismi ei perustu terveeseen järkeen.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      80
      5656
    2. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      69
      5218
    3. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      37
      3793
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      105
      2897
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      94
      2762
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      36
      2724
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      13
      2001
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1746
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      234
      1624
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      156
      1394
    Aihe