Jeesus puhui kansalle vertauksin

Anonyymi

Jeesus puhui kansalle vertauskuvilla. esim.vuorisaarnassa.

Nikodemus oli Juutalainen uskonnon opettaja.
Hänelle ei tarvinnut puhua vertauksin, vaan ihan suoraan.

Nikodemus meni Jeesuksen kasteen ja paholaisen kiusaamisen jälkeen kyselemään Jeesukselta kasteen merkitystä salaa yöllä.

Joh.3:5

Jeesus vastasi: "Totisesti, totisesti: jos ihminen ei synny vedestä ja Hengestä,
hän ei pääse Jumalan valtakuntaan. [Ef. 5:26; Tit. 3:5; 1. Piet. 3:21]

Joh. 16:29

Opetuslapset sanoivat: "Nyt sinä puhut selvin sanoin, et enää vertauksin."

4

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aivan.

    • Anonyymi

      Matt.13:34-35 Tämän kaiken Jeesus puhui kansalle vertauksilla, ja ilman verausta hän ei puhunut heille minään; että kävisi toteen, mikä on puhuttu profeetan kautta, joka sanoo: Minä avaan suusi vertauksiin, minä tuon ilmi sen, mikä on ollut salassa maailman perustamisesta asti. Mark.4:33-34 Monilla tämänkaltaisilla vertauksilla hän puhui heille sanaa, sen mukaan kuin he kykenivät kuulemaan; ja ilman verausta hän ei puhunut heille. Mutta opetuslapsillensa hän selitti kaikki, kun he olivat yksikseen. Hes.20:49 Niin minä sanoin: Voi Herra, Herra! Ne sanovat minusta: Tämähän puhuu pelkkiä vertauksia.

      • Anonyymi

        "Minä avaan suusi vertauksiin, minä tuon ilmi sen, mikä on ollut salassa maailman perustamisesta asti"

        Tämä on tärkeä huomata Raamatussa.
        Raamatussa on hyvin paljon vertauskuvallisuutta, joka tulisi ymmärtää Jeesuksen vertaustan valossa.

        Ts ensin tulisi opetella lukemaan vertauksia, niin sen jälkeen muidenkin Raamatun kertomusten ymmärtäminen on helpompaa.
        Mutta Jeesus on se, joka opettaa oikean tulkinnan - omilleen.
        Muut eivät niitä ymmärrä - oikein.


    • Anonyymi

      Niin kuin esim. kaksi persettä peräkkäin, kaksi v....a vastakkain, mikä se on?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      119
      3949
    2. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      71
      3291
    3. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2734
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      84
      2468
    5. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      20
      2430
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      39
      2409
    7. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      6
      2367
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2271
    9. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      27
      2226
    10. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      28
      2171
    Aihe