koska Venäjä vaikuttaa siellä. Hyvä artikkeli asiasta. https://www.is.fi/politiikka/art-2000008750062.html
Ahvenanmaa on Suomen puolustuksen akilleen kantapää
54
146
Vastaukset
- Anonyymi
Se loppuu sillä, kun Suomi määrä lähetystön lakkautettavaksi.
- Anonyymi
Saa nähdä käykö niin Suomen liittyessä Natoon.
- Anonyymi
Ei voi kuin ihmetellä, kuinka Suomi on edes mahdollistanut tuollaisen Ahvenanmaan kysymyksen vuosikymmeniksi. Suomen maa-aluetta vahtii venäjä. Miten tällainen on edes mahdollista? Tuo vääryys pitää päivittää välittömästi ajantasalle.
- Anonyymi
Se johtuu Suomettumisesta.
- Anonyymi
Kannattaa lukea historiaa. Ei asia ole pelkästään Suomesta, Venäjästä tai Ruotsista kiinni. Se on paljon suurempi ja laajempi asia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannattaa lukea historiaa. Ei asia ole pelkästään Suomesta, Venäjästä tai Ruotsista kiinni. Se on paljon suurempi ja laajempi asia.
Pirunko merkitystä on jonkun 1800 vuosiluvun sotien jälkeisillä sopimuksilla nykyaikana ?
- Anonyymi
Mitä jos Ruotsi hoitelisi sen saaren puolustuksen? Jotainhan senkin maan olisi tehtävä natossa meidän hyväksi ja onhan siellä ruotsalainen väestö. Me hoidamme puolustuksen täällä pitkällä itärajalla Ruotsinkin puolesta.
- Anonyymi
Ruotsi on supistanut armeijaansa 90-2000-luvun vaihteeseen nähden 90%.
Onhan ruotsilla puolustettavana Gotlanti. Tosin siellä ei venäläisiä ole nytkään.
Ahvenanmaa on ollut auvoisa lintukoto ilman mitään mainittavaa erityistä ongelmaa.
Pitäisikö heiltä itseltään kysyä mitä he haluavat, ollako vai ei.
Riippuu ja roikkuu tilanteesta. Nyt heidän asemansa ei tunnukaan niin auvoiselta. Suurin osa heistä on ruotsinkielisiä eikä heidän poikansa käy armeijaa. Ehkä Ruotsikin voisi olla yksi auttja.
- Anonyymi
Ahvenanmaalaiset eivät käy armeijaa ollenkaan. Tuohonkin pitää saada muutos.
- Anonyymi
Suomessa ei saa olla vapaa matkustajia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomessa ei saa olla vapaa matkustajia.
Onhan meillä mustalaisetkin jotka eivät käy armeijaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onhan meillä mustalaisetkin jotka eivät käy armeijaa.
Onko näin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko näin?
Kyllä meiltä töistäkin yksi romanipoika lähti intiin siinä, kuin muutkin.
- Anonyymi
Ei mikään sopimus estä ja takaa jotain saareketta neutraaliksi,kun sota syttyy!Höimöt suomalaiset ovat tyhmiä,kun ei vaadi asepalvelusta pakolliseksi myös ahvenanmaalaisille!Suomalaiset ovat vähän kuin huorpoikia joutuessaan puolustaaman pientä erikoisoikeuksia nauttivaa ruotsinkielistä porukkaa!
- Anonyymi
Vuokrataan ruotsalaisille ensin ahvenanmaa ja sitten myydään se niille. Tietenkin jos ne maksaa siitä tarpeeksi.
- Anonyymi
Tietenkin öljy lähteet myös.
- Anonyymi
Ahvenanmaa on tärkeä myös sen alla piilevän suuren öljyesiintymän vuoksi. Muutenkin Suomen rannikolla/aluevesillä sijaitsevat Itämeren suurimmat öljyesiintymät pitäisi ottaa Suomen käyttöön. Kartoitukset on tehty jo 70-luvulla, mutta ilmeisestikkin suomettuminen ja kaasu- ja öljytuloihin taloutensa nojaava itänaapurimme on estänyt niiden käyttöönoton. Luovutetun alueen rannikolla on lisää Suomelle kuuluvaa omaisuutta. Puolalaiset presidentteineen aloittivat öljyn talteenoton omalta rannikoltaan jonka jälkeen tapahtui Smolenskin lento-"onnettomuus". Venäjä murhasi heidät siis öljyn vuoksi.
- Anonyymi
Päivän naurut.
- Anonyymi
Luulenpa että jos niitä oljyjä suomi käyttäisi niin polttoaineen hinta olisi sama koska onhan se tietenkin ilmaston muutos olemassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Luulenpa että jos niitä oljyjä suomi käyttäisi niin polttoaineen hinta olisi sama koska onhan se tietenkin ilmaston muutos olemassa.
Katsotaan sitten sodan jälkeen uudestaan tilannetta. Uusi Nesteen jalostamohan meni Hollantiin. Olisiko pommitettu Porvoossa muuskaksi...
- Anonyymi
Venäläiset poistetaan Ahvenanmaalta kun Nato-sopimus on virallistettu.
- Anonyymi
Miten sinä reppana kuvittelet muuta Suomea voitavan puolustaa?
- Anonyymi
Ja se Oolannin sota oli hirmuinen, oikein kauhia...
- Anonyymi
Ahvenamaan valvontakonsulaattin voi lakkauttaa, kun Neuvostoliittoa ja Kansainliittoa ei enää ole olemassa. Valtiotieteen professori Jukka Tarkka pitää
tärkeänä, että Ahvenamaan valvonkonsulaatti lakkautetaan. Hän viittaa presidentti Mauno Koiviston Pax- tulkintaan. Sen perusteella Suomi voi yksipuolisella ilmoituksella vapautua kansainvälisen sopimusten määräyksistä, jotka loukkaavat Suomen suveriniteettiä . ILtasanomat.- Anonyymi
Tuon sopimuksen tehneitä valtioita ja järjestöjä, ei ole enää olemassa maailmassa.
- Anonyymi
Ahvenanmaalaisilla on korkea elintaso ja etuoikeuksia.
- Anonyymi
Senkin voi korjata samalla, kun Venäjän konsulaatti lakkautetaan tarpeettomana.
- Anonyymi
Ahvenanmaan voi antaa pois jos muu Suomi säästyy
- Anonyymi
Ei tuumaakaan Suomesta luovuteta kenellekkään.
- Anonyymi
👍👍👍eikä kukaan kärsisi. Win-win kaupat.
- Anonyymi
Ahvenanmaan erikoisasema Suomen puolustuksessa. https://www.is.fi/politiikka/art-2000008753155.html
- Anonyymi
Tämäkö Ahvenamaan kysymys on siinä Nato selvityksen salaisilla sivuilla joita, ei kansalle ole julkistettu ? Ei takauulla muut Natomaat hyväksy Suomen hakemusta, jos tuota Ahvenamaan muinaisjäänettä ei lopeteta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämäkö Ahvenamaan kysymys on siinä Nato selvityksen salaisilla sivuilla joita, ei kansalle ole julkistettu ? Ei takauulla muut Natomaat hyväksy Suomen hakemusta, jos tuota Ahvenamaan muinaisjäänettä ei lopeteta.
Mitä tuota salaamaan jokainen Suomalainen tuo tietää todeksi.
- Anonyymi
Nostetaampa ylös, että saadaan keskustella asiasta.
- Anonyymi
Jaahas on kiire painaa tätä aloitusta piiloon.
- Anonyymi
Ettei tuota asiaa unohdeta ylös vaan.
- Anonyymi
Ahvenanmaalaisetkin armeijaan.
- Anonyymi
Ahvenamaan asema on pakko käsitellä ennen Natoon liittymistä. Nato ei hyväksy maata jossa on Venäläinen tarkkailukonsulaatti.
- Anonyymi
Eiköhän se oilisi jo aikaa karkoittaa tuo valvontalähetystö Ahvenamaalta ilman paluu oikeutta.
- Anonyymi
Eihän ahvenanmaassa ole mitään puolustettavaa. Ei ihmisiä eikä mitään? Vain hurreja jotka...
Tuossakin siis ongelma se että jos katsotaan että suomi on vastuussa noiden hurrien hyvinvoinnista.- Anonyymi
No ei sinne anneta Venäjän tehdä " Krimin laivastotukikohtaakaan ".
- Anonyymi
Pakkoruotsin uhrina en nostaisi pikkusormeanikaan ahvenanmaan takia.
- Anonyymi
Aika ristiriitainen tuo demilitarisointi sopimusteksti. Ahvenanmaata pitäisi sen
mukaan Suomen puolustaa, mutta ei saa tehdä mitään etukäteisvalmisteluja.
Kyllä tuolla sopimuksella tehtiin mahdottomaksi Ahvenamaan puolustaminen,
se on nyt syytä tunnustaa tuo todellisuus. - Anonyymi
Suomen on siivottava nuo Suomettumisen ajan kummallisuudet pois.
Kaikki trategisten kohteiden lähellä olevat Venäläisomisteiset kiinteistöt ja maa alueet pakkolunastettava. Sama pitää tehdä tuolle Ahvenamaan valvontalähetystölle.- Anonyymi
Järkevä ehdotus. Kaksoiskansalaisuus venäjälle lopetettava.
- Anonyymi
Venäjä vois käydä pommittaa affet paskaksi vaikka heti. Ei haittais yhtään.
- Anonyymi
No mikähän hyöty siitä paskaksi pommittamisesta olisi ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No mikähän hyöty siitä paskaksi pommittamisesta olisi ?
Saatais suomen juutalaisia vähennettyä
- Anonyymi
Löytyykö päättäjiltä, nyt tahtoa ja halua hoitaa nämä suomettumisajan ongelmat
pois Suomesta lopullisesti.- Anonyymi
Jaahas aika nostaa taas asiaa esiin.
- Anonyymi
Ahvenanmaalaiset eivät koskaan ole halunneet olla suomalaisia.
Itsenäistykööt, tai hankkiutukoot ruotsalaisiksi.- Anonyymi
Nyt valitkoon puolensa Suomi ei puolustele noita jotka sallivat ryssien valvontakonsulaatin olla muka itsenäisen Ahvenamaan maaperällä.
- Anonyymi
Ahvenanmaa on persereikä.
Ne zelenskiyn torsojensa vuokraaja natsit pitäisi eristää sinne..
VÄHINTÄÄN 1000v tuomiot kullekin torsonatsille.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1377199Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1265015L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa694422TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153513Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242321Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3091836Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä241736Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o91619- 671495
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581458