nykyään., siis kasvotusten. Usein yrittänyt soittaa tälle "Pyhä Pietari" ,"portinvartija", "hoitovastaava" . vai mikä lie. Ei päästä lääkärille, "ota Buranaa" "seurataan tilannetta" "soita parin päivän päästä, jos ei helpota". Täytyy tädin/sedän olla aikamoisia fakiireja, että pystyvät melkein diagnoosin antamaan, näkemättä potilasta. Ketä sinne lääkäriin oikein pääsee, vai onko lääkäreitä ollenkaan, enään. Yksityiselle ei ole varaa. mennä. Olen kuullut sellaisenkin vastauksen, "Te olette jo niin vanha, ei teille enää mitään voi tehdä"....
Kuinka pääsee lääkäriin...
12
388
Vastaukset
- Anonyymi
Keusoten toiminta on järkyttävän huonosti organisoitu. Oletko kokeillut mennä terkkariin ns. päivystävälle hoitajalle? Ainakin aiemmin aulasta on voinut saada jonotuslapun ja sitten jonosta päässyt hoitajalle. Kokemusta viime kesältä. Silloin jopa ihka oikea lääkäri sitten tuli käymään huoneessa ja tutkimaan potilaan, kun hoitaja totesi että se on tarpeen.
- Anonyymi
Kiitos vinkistä. Täytyykin käydä ottamassa selvää , kunnes arki koittaa..
- Anonyymi
Juu ei ole helppoa nykyään lääkäriin pääsy. Buranaa kuluu paketin verran, enenn kuin ajan saa.
- Anonyymi
Itse lähetin omahoitajalle sähköpostia ja kerroin halukkuudesta päästä labraan. Vuosl sitten todettiin flimmeri joka hoidettiin sähköllä. Seuraavana päivänä oli koneella vastaus. Lääkärin määräämät kokeet labrassa joten aikaa varaamaan. Hienosti peltti.
- Anonyymi
Ei oo edes terveydenhuoltoo lainkaa minne sitt miten pääsee hyväsoteen kun suolet roikkuu polvissa maha revennyt
- Anonyymi
Viime viikolla tuli Ylen kanavalta dikumentti Tanskasta, jossa näytettiin "portinvartijan" toimintaa kun nainen yritti saada tuskaista miestään lääkärin tutkittavaksi. Kyseessä oli polvileikkauksen jälkeen tulleet kovat kivut. Useasti soitettujen puheluiden aikana neuvottiin vain ottamaan kipulääkkeitä lisää. Usealta henkilöltä tyhjän lässytystä. Yöllä ambulanssi viimein haki puolitajuttoman kivuista huutavan potilaan sairaalaan, jossa todettiin jonkin lihansyöjäbakteerin ( näin suomennettiin ) tuhoavan jalkaa. Useiden myöhässä alkaneiden ambutaatioleikkausten jälkeen potilas kuoli. Omaiset halusivat julkistaa tapauksen puhelinkeskusteluja myöten, jotta asiasta opittaisiin. Ohjelman aikana juolahti mieleen Keusoten "portinvartijat" järjestelmä.
- Anonyymi
Tämän päivän AP.ssa oli juttu jossa eräs potilas oli saanut ajan lääkärille, että tekee ensin muistutuksen sosiaalihuollon toimintayksikön vastuuhenkilölle, että ei ole päässyt lääkäriin. Jos tämä ei auta, niin kantelu Valviraan.. . On mennyt vaikeaksi, ei sen pitäisi näin olla. Ehtii potilas jo kuolla ennenkuin pääsee lääkäriin,
- Anonyymi
Sitähän ne suurikenkäiset toivookin, kuollaan pois, ollaan pois jonosta. Entäs ne yksinäiset vanhukset joilla ei ole pahemmin tukiverkkoa eivätkä osaa etsiä kaikkia valitus kanavia, toisaalta ei jaksa, se on henkisesti äärettömän raskasta. 😡👹
- Anonyymi
Mene yksityiselle.
- Anonyymi
Olisit lukenut aloituksen."Yksityiselle ei ole varaa" kertoo nykytilanteesta kaiken. Ei kaikilla oikeasti ole ylimääräistä. Ei kaikki ole kultalusikka suussa syntyneitä, eikä kallispalkkaisissa hommissa. Ruokajonoissakaan ei kantaväestöä ruokita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olisit lukenut aloituksen."Yksityiselle ei ole varaa" kertoo nykytilanteesta kaiken. Ei kaikilla oikeasti ole ylimääräistä. Ei kaikki ole kultalusikka suussa syntyneitä, eikä kallispalkkaisissa hommissa. Ruokajonoissakaan ei kantaväestöä ruokita.
Eihän kantaväestöä ruokitakkaan koska mamut vievät ensiksi sitten vasta kantaväestö jos jotain jää.
- Anonyymi
Vuodet vaihtuu, mutta ongelmat pysyy. Järjestelmän ideoinut edellisen hallituksen johtoviisikko on paennut huonoa saavutustaan erilaisiin palkintovirkoihin ym.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....2099731Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen414495Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1244027Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1113917- 2193587
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik403004Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1561557Mihin rakastuin sinussa?
Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its831465- 961245
Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!
Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A151201