Mistä johtuu että jumalanpalveluksissa rahvasta näkyy entistä vähemmän? Tässä omia pohdiskelujani:
1. Maallistuminen, ei Jumalaa ole olemassa.
2. Minulla pyyhkii hyvin, mihin minä jumalia tarvitsen.
3. Olen ahdistunut/masentunut, psykologit/psykiatrit auttavat, myös täsmälääkitys.
4. Kaipaan kirkkoa mutta kirkon kynnys on liian korkea astua sisään.
5. Olen vanha tai muuten heikko. En jaksa seisoa koko palvelusta.
6. Koen olevani ulkopuolinen muutoin sisäänlämpiävässä ilmapiirissä.
7. Jne...
Kirkkorahvaan kato jumalanpalveluksista
4
103
Vastaukset
- Anonyymi
Kirili taitaa pelätä, jos käy hallitsijaa vastaan , niin kohta viedään pää hopeavadilla pitkän pöydän päälle.
- Anonyymi
Tämä on minun tekemäni aloitus liittyen meidän kirkkoomme. Pyydän muita hakeutumaan niille kuuluville aloitusketjuille.
- Anonyymi
Kirilin pitäis osoittaa uskonsa sanomalla totuuden Putinille.
- Anonyymi
4. "Kaipaan kirkkoa mutta kirkon kynnys on liian korkea astua sisään."
Miten kirkon kynnystä madallettaisiin? Seurakuntayhteisöstä tehtäisiin tasa-arvoinen. Ei olisi papiston/kanttorien ylimystöä, joita seurakunnan populilauma kumartelisi ja pokkuroitsi. Kaikki olisivat yhdenvertaisia Kristuksessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723043
- 552685
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322295- 792178
- 951976
- 361803
- 121566
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171527Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301360Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?291329