Venäläissotilaan ja hänen vaimonsa puhelinkeskustelu julkaistiin nauhoitteella vaimo naureskelee u

https://urly.fi/2zKp

Venäläissotilaan ja hänen vaimonsa puhelinkeskustelu julkaistiin – nauhoitteella vaimo naureskelee ukrainalaisten raiskaamisesta

Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU julkaisi Hersonin alueelta salakuunnellun puhelinkeskustelun venäläissotilaan ja hänen vaimonsa välillä, jossa keskustellaan ukrainalaisten naisten raiskaamisesta.

Salakuunnellun puhelun ääninauhalla sotilaan vaimo sanoo naureskellen, että mies voi raiskata rintamalla, kunhan hän käyttää ehkäisyä eikä kerro siitä vaimolleen.

RadioFreeEurope kertoo vahvistaneensa keskustelun osapuolet aidoiksi henkilöiksi ja selvittänyt miehen olevan todella armeijan sotilas. Henkilöiden puhelinnumerot toimittaja kertoo saaneensa lähteensä kautta.

Kumpikaan puhelun osapuolista ei halunnut kommentoida keskustelua sen enempää medialle. Puhelussa mies kiistää keskustelleensa asiasta.

RadioFreeEuropen julkaiseman videon perusteella puhelussa ei keskustella mistään yksittäisestä, tapahtuneesta raiskauksesta eikä keskustelun kontekstia avata sen suuremmin.

Puhelun nauhoite on kuitenkin herättänyt valtavasti järkytystä, sillä venäläisjoukkojen vetäytymisen jäljiltä on viime aikoina paljastunut valtavasti siviileihin kohdistuneita sotarikoksia, kuten murhia ja raiskauksia. Venäjä on kiistänyt syyllistyneensä siviileihin kohdistuviin väkivallantekoihin. Maassa ylipäätään sotaan liittyvää tietoa pyritään patoamaan.

Raiskausten määrää ei osata vielä arvioida
Ihmisoikeusjärjestöt kuten Amnesty ja Human Rights Watch ovat dokumentoineet siviileihin kohdistuneita raiskauksia Ukrainassa.

Esimerkiksi Amnesty kertoo raportissaan, että Kiovan alueella asuva ukrainalaisnainen joutui toistuvasti venäläisjoukkojen raiskaamaksi. Hän kertoo, että hänen miehensä surmattiin ja hänen lapsensa piiloutui pannuhuoneeseen sotilailta.

Ukrainalainen oikeusasiahenkilö Ljudmila Denisova kertoi BBC:lle aiemmin tällä viikolla julkaistussa uutisessa, että Butshassa venäläissotilaat raiskasivat systemaattisesti noin 25 nuorta naista ja tyttöä, joista yhdeksän odottaa nyt lasta.

– Venäläissotilaat sanoivat heille raiskaavansa heitä siihen pisteeseen, etteivät he enää haluaisi minkäänlaista seksuaalista kanssakäymistä miehen kanssa, jotta he eivät synnyttäisi ukrainalaisia lapsia, Denisova sanoo.

Denisovan mukaan venäläisjoukkojen tekemien seksuaalirikosten määrää ei vielä voi edes arvioida, sillä kaikki uhrit eivät ole valmiita kertomaan kokemastaan.

0

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ikävöin sinua kokoyön!

        En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
        Ikävä
        70
        4850
      2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

        https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
        Kalajoki
        192
        3800
      3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

        Eivät osanneet suomea nimittäin.
        Maailman menoa
        188
        3531
      4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

        Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
        Kalajoki
        78
        3229
      5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

        Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
        Tunteet
        50
        2959
      6. Älä mahdollisesti ota itseesi

        En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
        Ikävä
        25
        1994
      7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

        Oliko mökkiläinen taas?
        Hyrynsalmi
        24
        1941
      8. Mitä sinä mietit

        Mies?
        Ikävä
        181
        1784
      9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

        Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
        Ikävä
        30
        1686
      10. Metsästysmökki

        Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
        Kuhmo
        43
        1395
      Aihe