Eka hevonen minulle

Anonyymi

Eli siis mikä olisi hyvä ekaksi hevoseksi? Oon tämmönen 162cm kasvan vielä ja haluisin semmosen joka hyppää hyvin ja on rauhallinen nii mitä rotuja?

2

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hei!
      Tiedä paljon hevosista ja voisin auttaa sinua. Kuitenkin pituus ei ole tärkeä tekijä, vaan sinun pitäisi sanoa paljonko painat, koska sillä on merkitys. Myös ikä merkkaa vähän, koska keskimäärin vanhemmat ihmiset ovat taitavampia hevosten kanssa.
      Pystyn siis auttamaan jos täydennät vähän tietoja itsestäsi. :)

    • Anonyymi

      Hevosillahan rotu ei määritä luonnetta millään tavalla, toisin kuin esim. koirilla. Eli jos kysyt "millaisia vuonohevoset ovat luonteeltaan?" on sama asia, kuin kysyisit "millaisia ruunikot hevoset ovat luonteeltaan?".
      Jos olet tarpeeksi taitava ja tiedät tarpeeksi hevosista, niiden hoidosta ja terveydestä, niin sinulle voisi sopia esimerkiksi suomenhevonen, hollannin puoliverinen tai eestinhevonen. Pituudella ei varsinaisesti ole väliä muuten kuin istuntasi kannalta, vaan paino on tärkeämpi. Muista että ratsastaja saa painaa max. 20% hevosen omasta painosta. Eli esimerkiksi 500 kg hevosella saa ratsastaa max. 100 kg. Ja jos satula painaa esim. 7 kg, ratsastaja saa painaa enintään 93 kg.

      Varmista että talousasiat ovat kunnossa ja että varmasti olet tarpeeksi kokenut. On ikävää jos liian kokematon ihminen ostaa hevosen ja hevonen saa kärsiä omistajan taidottomuudesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      69
      2372
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      251
      2367
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1558
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      41
      1395
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1357
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1019
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      999
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe