Hallituksen ja eduskunnan täytyy ratkoa ihan itse tietyt asiat, jotka voivat olla erittäin ratkaisevassa asemassa jäsenyyshakemuksen hyväksymiskierroksella.
Ensin pitää pystyä selittämään nuo kiinteistö ja maakaupat venäjän kanssa, miksi ja mihin tarkoitukseen niitä on niin runsaasti tehty.
Toiseksi pitää selvittää keskeytyneen ydinvoimalan rakennushankkeen rakennusluvat, koska nehän eivät voi enää olla venäläisillä.
Kolmanneksi Ahvenanmaan sotilaallinen puolueettomuus, siellähän on venäjän suurlähetystö joka voi aiheuttaa tulevaisuudessa hankaluuksia.
Nämä asiat voivat tuntua pieniltä, mutta ne pitää olla vähintään valmiiksi ajateltuna ja kunnossa että pääsemme NATON jäseneksi. Joku NATON jäsenmaa voi soittaa sitä kavalaa pientä kelloa näiden avointen asioiden vuoksi, joka kuuluu kauas ja voi näin ollen estää NATO jäsenyytemme.
NATO jäsenyyden pienet varjot
6
132
Vastaukset 6
- Anonyymi
ÄLÄ SURE! Ei sitä mikään estä vaikka kuinka yrität;-D
Minä itse olen NATO jäsenyyden kannalla ollut jo 20vuotta, mutta nuo ovat asioita joita ei ehkä tultu ajateltua silloin kun... Asioita jotka todellisuudessa voi olla suuri rautaportti Suomen NATO jäsenyydelle
- Anonyymi
"Nämä asiat voivat tuntua pieniltä, mutta ne pitää olla vähintään valmiiksi ajateltuna ja kunnossa että pääsemme NATON jäseneksi"
Eiköhän kuule kaikki asiat ole jo valmiiksi ajateltu .
Nato on jopa toivottanut johtavien päättäjiensä suulla Suomen tervetulleeksi Natoon jos Suomi vain haluaa ja näin päättää tehdä he ovat Natossa jopa luvanneet pikakäsittelyn hakemukselle .
Tuskin tuollaista Naton johtohenkilöt ääneen sanoisi jo ei mandaattia olisi jäsenistöltä koska se olisi jopa rikos yksittäisiä Naton jäseniä kohtaan.
Jos olisi edes pieni pelko ettei Nato hyväksyisi Suomea ja Ruotsia jäsenekseen asiasta olisi informoitu neuvotteluissa etukäteen eikä hakemusta edes jätettäisi .
Kyllä nyt kaikki merkit viittaavat siihen että Suomi&Ruotsi ovat Naton jäseniä vielä tänä kesänä niin kuin ministeri Lintiläkin jo haastattelussa asian ilmoitti. - Anonyymi
Kiinteistö- ja maakaupat ovat tapahtuneita asioita ja niitä seuraa viranomaistahot. Ei kai Nato kiellä venäläisomistuksia? Onhan niitä omistuksia länsimaissakin vaikka kuinka paljon. Lontoossakin on ihan nimetty ruplafinanssikeskus.
Hanhikiven ydinvoimala on yksityinen hanke jonka mahdollista turvallisuusuhkaa tietenkin harkitaan rakennuslupaprosessin osana.
Ahvenanmaan tilanne perustuu kansainvälisiin sopimuksiin, se ei ole Suomen yksin päätettävissä ja Suomella on velvollisuus puolustaa sitä jonkun maan sitä uhatessa. Nato-jäsenenä Suomen kyky puolustaa Ahvenanmaata vain lisääntyy ja puolustamiskyky on Naton etu kuuluipa Suomi Natoon tai ei.
Onko nuo listattu jossain Nato-hakemuksen ongelmiksi vai mikä on syy että ne esiin nostit? - Anonyymi
Ans kattoo miten tuo Ahvenanmaa-juttu menee. Se pitää kyllä ratkaista ja aika hätäseen.
- Anonyymi
Ulkomailta on kuulunut vahvoja varoituksen ääniä sekä USA:sta että Britanniasta. Aiemmin Saksa varoitteli Suomea Natosta.
Suomea varoitellaan nyt toden teolla hankkiutumasta Natoon.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa33971Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää70860- 162842
Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.105814Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä27748Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93687Kerro minulle totuus
Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒192680Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!
Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks40633- 22612
- 61592
VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN
Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisikalaumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa42566Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu116526On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit78510Useita poliisiautoja kunnantalolla
Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.12505- 39485
- 57475
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as6470sinulle....
Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.75467- 73461
- 55457