Eikös valon resoluutio ole rajallinen eli riittävän pieni kohde ei enää vaikuta valon kulkemiseen ja näin se jää "valolta" piiloon?
Heijastuuko näin pienestä kohteesta valoa eli onko se täysin näkymätön? Voiko näin pientä kohdetta lämmittää valolla?
Eikös tämä rajallinen resoluutio aiheuttaisi sen, että optinen kuva alkaisi muuttumaan epäteräväksi, jos sitä voitaisiin suurentaa "ideaalisella mikroskoopilla" näin paljon?
Cd-levyssähän kuopan syvyys on neljännesaallonpituus (luetaan monokromaattisella valolla), jolloin heijastuma kuopan pohjalta tulee vastavaiheisena takaisin mikä pienentää levyn pinnasta heijastuneen valon määrää. Laserin valokeila valaiseee kuopan reunojen ulkopuoleltakin, mutta kuopat voidaan silti havaita.
Valon "resoluutio." Miten se pitäisi ajatella.
8
254
Vastaukset
- Anonyymi
Valomikroskoopin resoluutio on puolen aallonpituuden suuruusluokkaa. Sitä tarkemmin voi valolla tutkia asioita poraamalla metallikalvoon aallonpituutta huomattavasti pienempi reikä tai venyttämällä optinen kuitu kärjestään hyvin kapeaksi ja antamalla tutkittavan kappaleen liikkua tuon kärjen editse. Tuota kutsutaan lähikenttämikroskoopiksi (near field optical scanning microscope) ja sillä päästään parhaimmillaan 6 nm resoluutioon näkyvän valon aallonpituuden ollessa kuitenkin useita satoja nanometrejä.
Vapaassa tilassa valo vuorovaikuttaa pienimmillään yksittäisten molekyylien tai atomien kanssa, jos valo on atomin tai molekyylin virittämiseen sopivalla aallonpituudella (fotoni absorboituu). Hiilidioksidi ja metaani kertovat olemassaolostaan ilmakehässä absorboimalla tiettyjä itselleen ominaisia aallonpituuksia.
Kaasussa valo voi muuttaa suuntaansa siroamalla yksittäisestä molekyylistä. Sininen taivas aiheutuu siitä, että ilmakehää valaisevasta auringonvalosta lyhytaaltoisin osa siroaa yksittäisistä ilmakehän molekyyleistä. Sama ilmiö tuottaa auringonlaskun punaisuuden kun sininen valo siroaa pois. Sironnan todennäköisyys on kääntäen verrannollinen aallonpituuden neljänteen potenssiin.
https://en.wikipedia.org/wiki/Rayleigh_scattering - Anonyymi
Miten valo voi edetä aallonpituutta pienemmästä reiästä?
Kouluvuosista on jo sen verran aikaa, että en enää kovin tarkasti muista sähkömagnetismia.
Jokin aallonpituuteen verrannollinen raja oli jonka yläpuolella sähkömagneettinen aalto "mahtuu" ja etenee ja alapuolella muistaakseni vaimenee.- Anonyymi
Jos reikä on sähkömagneettisen säteilyn aallonpituutta selvästi pienempi niin se vaimentaa voimakkaasti etenevää aaltoa. Tuohon perustuu esimerkiksi mikroaaltouunin ovessa oleva verkko, jonka silmukat ovat paljon aallonpituutta pienempiä.
Lähikenttämikroskoopissa käytetään kuvaamiseen sitä pienen reiän välitöntä lähialuetta, jossa reiän toisella puolella oleva sähkömagneettinen kenttä pullistuu reiästä ulospäin "lähikenttänä". Lähikenttää nähdään myös esimerkiksi antennien välittömässä läheisyydessä eikä se ole etenevää aaltoliikettä.
Etenevä aaltoliike vapaassa tilassa on kaukokenttää.
https://en.wikipedia.org/wiki/Near_and_far_field
- Anonyymi
Voisi myös kysyä mikä on veden resoluutio?
Kuinka pieni kappale voisi liikkua vedessä kastumatta?- Anonyymi
Miten määritellään kastuminen? Kosketus vesimolekyyliin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten määritellään kastuminen? Kosketus vesimolekyyliin?
Kuvitellaan pieni itikka joka pystyisi lentelemään veden sisällä kuivin siivin...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten määritellään kastuminen? Kosketus vesimolekyyliin?
Kastuminen määritellään näin:
https://en.wikipedia.org/wiki/Wetting
Pinta kastuu kun vesimolekyylien ja pinnan välille syntyy väliaikaisesti vetysidoksia. Sivusta ei valitettavasti ole suomenkielistä versiota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502234Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82922Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11904Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖24889- 68863
Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt51831Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me118819Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu9753Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22733