On tullut aika alkaa katseleen uusia hoitajia näistä ukrainan suunnalta tulleista ihmisistä. Heillä on motivaatio ja järki päässä. Suamalaiset ovat tulleet matkansa päähän. Ei yhteiskunta ole velvollinen korotteleen palkkoja sitä mukaan kun tehdään velkaa.
Vastaukset 14
- Anonyymi
Kansan maalari Kauko nyt hoitaa myös nämä sairaanhoitajat pihlajalinnalle. Sillä on osakkeita
- Anonyymi
kake osaa kake saa kake vaan sutii
- Anonyymi
Ennen hyvinä aikoina sai hyvää palkkaa kun istui lääkärin ja pankinjohtajan polvella ja silmäili muita työntekijöitä oli sellainen linkki kentälle.
- Anonyymi
Voi olla. mutta vain yksi puuttuu, suomenkielen taito.
- Anonyymi
Juu, kyllä maan kieli pitäisi osata.
- Anonyymi
Toisaalta voisi olla hyväkin, eivät osaisi tehdä perättömiä ilmiantoja kuten Parkanon tk: n porukalla tapana on.
- Anonyymi
Muistelen 90 lukua kun minun läheinen oli vuodeosastolla niin samaan aikaan oli toinenkin mummeli mutta hänen sukulaisensa oli töissä samassa paikassa. Hänen sukulaiselle laitettiin soittokelloja ja muut joutuivat päivystään tätä mummua. Minun mummu sai selviytyä ihan omin nokkineen ilman soittokelloja ja vartiointia. Tätä juttua voi venyttää tuonne kihniöönkin.
- Anonyymi
Jos olet kartanonrouva saat 8 viikkoa liuotushoitoa aivoinfarktin jälkeen. Jos olet pientilallisen vaimo saat välittömän saattohoidon. Tätä se on hautaan asti.
- Anonyymi
Aloittaja vois kälppiä sinne Ukrainaansa jos tuntuu että Suomalaisen hoitajan tarttisi talkoopalkalla tehdä vaativaa työtänsä.
- Anonyymi
Kyllä kieliasia on pieni pulma ja kilpailu tekee hyvää se lisää motivaatiota ja ei saa elää yli varojensa pitää ymmärtää mihin pystyy ja mihin ei
- Anonyymi
Nämä joiden mielestä hoitajat saavat liikaa liksaa voivat omalta kohdaltaan funtsia paljonko he haluaisivat palkkaa kakkojen ym. eritteiden siivoamisesta. Hoitajat kun joutuvat tekemään siivoojienkin työt.
- Anonyymi
Se on ammatinvalintakysymys. Ehkä olisi kannattanut kouluttautua siivoojaksi...
- Anonyymi
Voihan aina tehdä vaikka kahta työtä jos rahat eivät riitä. Ymmärrämme toki jos on velkaantunut niin et ei palkallaan tule toimeen mutta sehän on oma asia.
- Anonyymi
Kake maalaa seuraavaksi Kallion päiväkodin. Ei ole ilmasto-ongelmia sen jälkeen. Kaikki jatkuu entisellään. Peace.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791376
- 851263
- 1021013
- 48849
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40743Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83626Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30556Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..7556Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44522Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520