Miksi Jeesuksella oli opetuslapsia?

Anonyymi

Hän mitä todennäköisimmin lähetti heidät kansan sekaan tostamaan mitä hän sanoi. Muuten kauempana olevat eivät olisi kuulleet.
Että siinä teidän 5000:lle ihmiselle puhuminen "ilman äänentoistolaitteita".

5

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      opetuslapset vääristelivät sanoja 🤣

      • Anonyymi

        Kuka laitoi sinut tänne vääristelemään?


    • Anonyymi

      Opettaja kuuluu olla oppilaita, joita opettaa ja joista tulee opettajan opetustyön jatkajia, sillä mikä opettaja se sellainen on jolla ei ole opetettavia oppilaita? Opetuslapsen tehtävä oli painaa muistiin ja muistaa ulkoa mitä Jeesus oli opettanut vertauskuvilla ja teoillaan, jotta voivat sitten ulkomuistista opettaa samat seuraavalle oppilaiden sukupolvelle. Näin myös juutalaiset Rabbit toimivat monen vuoden ajan ja opitun ulkoa muistaminen ja oppimansa ymmärtäminen oli osa sitä kulttuuria. Näin Seurakuntien vanhimmat pystyivät muistamaan, mitä Jeesus oli joskus sanonut, tai Pietari, tai Jaakob tai Paavali. Meillä kristityillä opettamisen ketju katkesi kun apostolit nukkuivat pois yksi toisensa jälkeen ja evankeliumia alettiin suullisen opetuksen eli oraalitrafition sijaan kirjoittamaan ylös paperille jolloin se ulkoa muistaminen ja opetus ei ollut niin tärkeää kuin mitä se oli ollut Jeesuksen ja apostolien keskuudessa.

    • Anonyymi

      Opetuslapset olivat sitä varten että heitä opetettiin muistamaan ulkoa Jeesuksen opetuksia. Jeesuksen opetus keskittyi pääasiassa ooetuslapsiin ja kansa kerääntyi yleisöksi. Hyvä esimerkki on vaikkapa Vuorisaarna, joka on Jeesuksen opetuslapsille annettu yksityisopetus, mutta jota oli julkisesti kuulemassa suuri yleisö:

      Matt. 5:1 Nähdessään kansanjoukot Jeesus nousi rinteelle* (*oros tarkoittaa sekä vuorta, mäkeä että rinnettä). Hän istuutui, ja opetuslapset tulivat hänen luokseen. 2 Silloin hän alkoi puhua ja opetti heitä* (*he = opetuslapset) näin: 3 "Autuaita ovat hengessään köyhät, sillä heidän on taivasten valtakunta."

      Luuk. 6:17 Jeesus laskeutui rinnettä* (*oros tarkoittaa sekä vuorta, mäkeä että rinnettä) yhdessä heidän* (*he = opetuslapset) kanssaan ja pysähtyi tasaiselle paikalle. Siellä oli suuri joukko hänen opetuslapsiaan ja paljon kansaa kaikkialta Juudeasta, Jerusalemista ja rannikolta Tyroksen ja Sidonin seudulta. 18 Kaikki he olivat tulleet kuulemaan Jeesusta..... 20 Jeesus katsoi opetuslapsiinsa ja sanoi: "Autuaita olette te köyhät, sillä teidän on Jumalan valtakunta."

    • Anonyymi

      Opetuslapset olivat kuules Jeesuksen henkilökohtaisia seksiorjia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      174
      22333
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      75
      9532
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7510
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      81
      6350
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      182
      6000
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      38
      5007
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4656
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4406
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      90
      2113
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      82
      1399
    Aihe