Hoitajien palkkoihin ei koskaan saada niin paljon lisää rahaa kuin palkankorotusvaatimukset nyt edellyttäisivät. Mitäs siitä seuraisi? Suurempia yksikkökokoja, enemmän potilaita ja vähemmän hoitajia. Kelpaako? Näin on tapahtunut muillakin palvelualoilla jo vuosikymmeniä.
Hoitajat sahaavat omaa oksaansa
Anonyymi
964
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei niiden äly riitä todellisuuteen.
Tosiaan monet tämän hetken palkkavaatijat tuntuvat elävän ihan omassa kuplassaan, irti niin varsinaisen taloudellisen puolen kuin maailman yleisen poliittisenkin tilanteen todellisuudesta.
Enemmän rahaa jaetaan ILMAISEKSI pitkin maailmaa ihan vaan että tekee myönteisen vaikutuksen. Usein rikolliset ne rahat ottaa vastaan ja tekee pahojaan niillä. Mutta hallitus heittää meidän rahat pois. Siksi ei enää osaa ajatella että joku on kallista. Mitä sillä on väliä. Se on nyt anarkia saapunut punikkien paskomaan yhteisöön.
Se on juuri näin ja olivat niin korvaamattomia kun korona jylläsi mutta siitä huolimatta saivat itse tulostaa jouluntoivotuksensa, kyllä kannattaa pyytää isoja palkankorotuksia että saisi edes jotain, ei tarvinnut firmojen paljon anella kun rahaa lykättiin miljardikaupalla oli tarvetta tai ei mutta hyvävelikerho toimi näin.
Kunnille jaettiin löysää rahaa mm hoitajien palkkojen maksuun.
Tietotekniikka tulee paljon helpottamaan hoitotyötä tulevaisuudessa. Kotona tehdään monenmoiset testit ja toimenpiteet. Vuorovaikutustaitoisia hoitajia tarvitaan. Kyllä se sellsista sekoilua on osastoilla, terveyskeskuksissa ja kaikissa kuntasektorin yksiköissävettä johtamus- ja organidointitaidot puuttuu alalta. Ihan helvetin tehotonta ja kallista.
Tietotekniikkaan on upotettu jo liikaakin rahaa ja toimiiko se? Yli 30 vuotiaat hoitajat kannattaa pitää erossa kaikesta tietotekniikasta.
Eihän+tuo+palkkojen+korotus+mitään+maksa.+Isompi+palkka+tietää+enempi+verotuloja+valtiolle.+Tuota+en+tiedä+voiko+valtio+korottaa+reilusti+hoitajien+palkkoja+ja+sitten+korottaa+reilusti+yksinomaan+hoitohenkilöstön+verotusta.+Jos+voi+niin+aika+kätsää+valtio+voi+nostaa+niiden+palkkaa+ja+verotusta+samassa+suhteessa.
100%+lisää+palkaa+100%+kovempi+verotus+kulut+nolla+euroa.
Ja+lakkoilu+ei+taitais+auttaa+valtion+liian+kovaa+verotusta+vastaan.
Ja+ei+kai+tuokaan+ongelma+olis+että+kaikkien+ihmisten+palkkoja+nostettas+reilusti+senjälkeen+valtio+verottas+kaikkia+reilusti+enemmän+ja+palauttas+verotulot+työntekijöiden+työnantajille+yritystukina+Ei+tälläinen+"pelleily"+mitään+maksaisi+johan+valtiolla+on+turhia+verovirkailijoitakin+jo+vaikka+kuinka.
Hyvä aloitus.