Helsingissä vuokrakämpät tyhjillään, asukkaita ei löydy.
Kaikki loputkin keskiluokkaan kuuluvat pakenevat pois Helsingistä.
Helsingissä vuokrakämpät tyhjillään
20
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Helsinki vajoaa alas kunnes se on pelkkä tyhjiä taloja oleva rauniokaupunki.
- Anonyymi
Korona toi etätyöt ja koronan jälkeen monet jatkoivat etätyötä ja myivät helsingin asunnon ja ostivat asunnon jostain muualta. Oletko huomannut, Helsingissä on paljon toimistotilaa myynnissä tai vuokrattavana ?
- Anonyymi
Ukrainasta tulee uudet hesalaiset täyttämään tyhjät asunnot..
- Anonyymi
Muistan ajan (1965-1967) kun maaltamuuttajat täyttivät asunnot ja lisää asuntoja rakennettiin. Maalaisten kanssa tultiin juttuun vaikka ei sitä mölinää kukaan ymmärtänyt. Eiköhän ukranalaistenkin kanssa pärjätä.
- Anonyymi
Eipä mitään, ukrainialaiset ovat ihmisiä sekä ahkeria !
- Anonyymi
täyttäkää vain sotkijoilla hesanne, saate vielä loputkin suomalaiset sieltä kaikoamaan.
- Anonyymi
Toivottavasti jää edes muutama kirjoitustaitoinen.
- Anonyymi
Vuokra-asunnot Helsinki: 3849 kpl - Vuokraovi.com ja vuokratkin laskeneet. Siltikään ei asukkaita löydy. Toimistoja pilvin pimein tyhjänä ihan Helsingin keskustassa.
- Anonyymi
Saman aikaan Vailla vakinaista asuntoa Helsinki on ainakin 6000-10 000 !.en muista lukua. Katso netti vailla vakinaista asuntoa ry.Vuokrat ovat niin kalliita , niihin ei saa asumistukea. Kelalla on määräätyt neljö vuokrat mistä maksa asumistuki.Joten syy asunot tyhjillä:NELJÖ VUOKRAT PILVISSÄ!
- Anonyymi
Ei Helsingissäkään saa asuntoa jos on luottotiedot menneet. Sama koko maassa.
- Anonyymi
Helsinki on pakolaisten ja maahanmuuttajien pääkaupunki ja tulee olemaan.
- Anonyymi
Helsingissä asuvista Suomen kansalaisista n.65% on juna tuonnut jostain synkän suon takaa.
- Anonyymi
Ei Helsingissäkään saa yksityiseltä ainakaan asuntoa vuokrattua jos on luottotiedot menneet. Sama juttu on koko maassa. Hallitus ei tehe mitään tällekään asialle.
- Anonyymi
Ei ole niin kauan kun kohtuuhintaista etenkään yksiötä ei saanut vuokrattua vaikka olisi luottotiedot kunnossa. Pieniä vuokra-asuntoja ei ollut riittävästi. Sittemmin niitä alettiin kyllä rakentaa (omistus-), mutta hinnat ovat järkyttävät. Minusta ihan oikein että vuokralaiset kaikkoavat. Loppuu se järjetön rahastus ja vuokrien nosto ja pikkuasunnoilla keinottelu. Joskus 90-luvun alussa oli olemassa ns. vuokrakatto mitä sai pyytää, mutta kun se poistettiin oli seurauksena kauhea vuokrien nousu. Onhan se tietyn ihmisryhmän (yksinasuvien) syrjintää jos neliövuokra on tähtitieteellinen perheellisten asuntoihin verrattuna.
- Anonyymi
Tasapainoton helsinki jonka suomalaiset jättävät pärjääs hesa uushävittäjillä moniosaajilla
- Anonyymi
Stadissa on vuokralaisten markkinat.
https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000008768092.html
- Anonyymi
Suomen kolme halutuinta asuinkaupunkia järjestyksessä olivat:
1. Tampere
2. Helsinki
3. Turku - Anonyymi
Niin missä se Helsinki onkaan?
Kolme parhaan arvosanojen keskiarvon saanutta kuntaa eri kokoluokissa:
Yli 100 000 asukasta: Tampere, Kuopio, Turku
50 000 – 100 000 asukasta: Porvoo, Hämeenlinna, Rovaniemi
30 000 – 50 000 asukasta: Savonlinna, Ylöjärvi, Kirkkonummi
20 000 – 30 000 asukasta: Tornio, Lempäälä, Pirkkala
10 000 – 20 000 asukasta: Naantali, Maarianhamina, Kuusamo
5000 – 10 000 asukasta: Hanko, Inari, Kittilä
Alle 5000 asukasta: Kustavi, Hailuoto, Muonio
Taloustutkimus- Anonyymi
''Taloustutkimuksen nyt keväällä toteutetun Muuttohalukkuus Suomessa -tutkimuksen mukaan 36 prosenttia 15–79-vuotiaista suomalaisista voisi ajatella asuvansa Tampereella. Toiseksi suosituin kaupunki on Helsinki, jossa voisi kuvitella asuvansa 31 prosenttia suomalaisista, ja kolmantena Turku 27 prosentilla. Turku on kasvattanut suosiotaan vuodesta 2020. Tampereen ja Helsingin osuudet ovat pysyneet lähes ennallaan.''
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k744026- 1013555
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah823378Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia382789- 1251673
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361536Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191164Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221134Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk141121Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421120