Muutama vuosi sitten erään yhdistyksen vuosikokouksessa tapasin Ilpo Saastamoisen ja Juha Pentikäisen, molemmat kansainvälisesti tunnettuja tiedemiehiä, käyneet Siperiassa pari-kolmekymmentä kertaa ja muutenkin reissanneet Venäjää pitkin poikin. Kun näiden äijien kanssa istuttiin saunassa, Ilpo tuumaili, että ” mahtaako se Putin olla vepsäläinen, kun siellä Vepsänmaalla näkyy niin paljon samanlaisia naamoja?” Joku virolainen on kirjoittanut aiheesata kirjankin, en nyt mistään löytänyt sitä lonkkiä. Toisaalla liikkui jo silloin sellaisia huhuja, että se olisi syntyjään tverinkarjalainen. Ei se ole koskaan ollut halukas kertomaan sukujuuristaan sen tarkemmin.
Juttu ei sillä kertaa jatkunut sen pitemmälle, mutta tulipa sittemmin mieleen, että jospa Putinilla onkin syntyperästään samanlainen trauma kuin Hitlerillä? Sehän on tunnettu julkinen salaisuus, että Aatun isoisä oli todennäköisesti juutalainen. Aatun isä Alois oli ns. vahinkolapsi, jonka oikeaa isää hänen äitinsä ei koskaan paljastanut. Ensi töikseen Itävallan Anschlussin jälkeen Hitler käski hävittää Wienin juutalaisen hautausmaan, missä saattoi jossain kivessä olla nimi Hitler tai Schicklgruber.
Entäpä jos pikku Volodjaa onkin Pietarin poikajengissä härnätty ja haukuttu tsuhnan näköiseksi, ja siitä hän on niin vittuuntunut, että on päättänyt olla venäläisempi kuin kukaan muu, ja hävittää kaikki todisteet alkuperästään, ja tarpeeksi valtaa kahmittuaan haluaa panna matalaksi kaikki jotka eivät halua kuulua ”suureen venäläiseen perheeseen”?
Isot asiat voivat olla pienestä kiinni.
Onko Putin tsuhna?
5
328
Vastaukset 5
- Anonyymi
Loka Laitinen-vainaa kirjoitti vuosia sitten Iltalehdessä, että Putinin näköisiä miehiä on Mikkelin tori puolillaan.
- Anonyymi
Moni mikkeliläinen on alkujaan tullut idän suunnalta, kuten Juvalta.
- Anonyymi
selkeesti karjalainen arjalainen persu.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/12427684/putin-on-suomalaista-sukua
https://www.seiska.fi/Ulkomaat/Vladimir-Putinin-mysteeritausta-vepsalaiset-sukujuuret/1167871
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000000135514.html
https://suku.genealogia.fi/archive/index.php/t-30465.html
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17403924/onko-putin-tsuhnaTodennäköisesti pohjoisvenäläisillä on hyvinkin paljon suomalais-ugrilaisia geenejä. Ovat vain noin tuhat vuotta sitten kielellisesti ja kulttuurillisesti sulautuneet slaaveihin. Varhaiskantasuomalaisten ja mordvalaisten välillä on ollut sellaisia kansoja kuin merjalaiset, muromalaiset, metšerät ja ties ketä, joiden kielestä ei ole jäänyt muuta kuin joitakin paikannimiä (mm. Muromin kaupunki Moskovasta itään) ja murresanoja. Komin kielen vanhin maanviljelyssanasto on vepsäläistä alkuperää.
- Anonyymi
Vepsäläiset on yksi historiallisista Venäjän perustajakansoista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.381525- 831015
Miten yksi ihminen
Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,42913P*skimmat palstalaiset kautta aikojen äänestys
Nyt kaikki peliin, ilman parasta, ei ole p*skinta! Muistetaan mainita myös ne piileskelevät pirulaiset! 🤓207885- 57850
Työttömiä suomalaisia ei saa töihin
Ei hakemuksen hakemusta suomalaisilta ammattilaisilta, Piti sitten filippiiniläisiä palkata. https://www.is.fi/talouss317811Olet lihonut kuin pullataikina
Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?42749- 94682
Kyllä on ihmisillä paha olla
Harmi, kun se pitää kipata toisten niskaan. Noh, huhuhan kertoo, että koko palsta on menossa kiinni. Pitäneekö paikkan136638- 52566