Vantaa kusetti hienoa Kivistön ostajia

Muutin mallilla uudet linnunpönttö ja luvattiin elokuvateatterin ja primakeskusta ja vaikka kuulin taivaasta.
Aikoo mitä jäi käteen oli että kallitta parkkipaikat ja osoittaa asunto tuli myyty. Mutta kukaan ei enää haluu asuu Kivistön uudella kalliilla sijalla
Kun siellä ei ole mitää kuin metsää

Taas vantaa kusetti
7353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Missä on suuret liikkeet kun peltookin olis mulle rakentaa mitataan oakkolunastetaalisää ja rakennetaan poistot Kauppinen

Vantaalla mättää koruptio

Äänestä

Vantaako kusetti?

Tuskinpa vaan. Vantaa ei ole Kivistön rakentaja eikä Vantaa rakenna ostoskeskuksia eikä elokuvateattereita. Ei, vaan kaupunkin mahdollistaa näiden rakentamisen eli kaavoittamalla mahdollistaa. Itse rakentamisen hoitaa kaupalliset yritykset sitä mukaan katsovat rakentamisen kannattavaksi. Vuosikausien, jopa yli kymmenen vuoden, rakentamiskauden ajalla maailma ja taloustilanteetkin, jopa asumisen arvostuksetkin muuttuvat, ei tämä voi tulla yllätyksenä, jos vähänkin viitsii perehtyä asuinalueeseen ja omiin asumistarpeittensa mahdollisiin muutoksiin tuona aikana.
Kaupunkia voi tietysti syyttää kaavoituksen puutteista ja/tai virheistä.

Jos joku asunnonostaja jättää huomiotta alueen keskeneräisyyden ja syrjäisen sijainnin sekä palvelujen puuttumisen, vaikka arvostaa valmiutta, palveluja ja keskeistä sijaintia ja silti muuttaa sinne, niin kyllä peilistä löytää helposti syyllisen. Myyntimiesten myyntipuheisiin ja -lupauksiin on aina syytä suhtautua kriittisesti.

Äänestä

Onhan sinne Kivistöön tulossa kauppakeskus. Kivistöön on tulossa S-market ja Lidl.

Äänestä

Ainakin vantaakaupungin nettisivuilla mainittiin että Kivistön rakennetaan sitä ja sitä
Luvattiin ja oikeen kuvatkin oli.
Mihin sitttennuskiamjosmeinvantaan kaupungin omille netti sivuille

Nii ei enää niihinkään pidä uskoa.

Koska kaupunki ei pidä mitään lupauksiaan

Lumen auraus ei toimi hamashoitoon ei pääse kuin somali

Mutta ratikka tulee se on varmaa kun saadaan loputtua keikat ja päättäjät saa jotain

Äänestä

Vantaan kaupungin nettotulos oli mitä tulee ja julkaisivat kuvatkin
Luvattiin vaikka mitä ja Asuntomessut kun saatin kekslle Peltola ja lupauksia oli

Ei missään lukenut että ei ole Vantaa kaupungin juttu ja takuu tai jos sovittu rakennus aikatauluista

Ei voi luottaa vanataa kaupunkiin. Tai siis sen johdon pätevyyteen missään asiassa

Äänestä

Kerrottiinko noissa mainoksissa aikataulua milloin nuo kauppakeskukset ja muut tulevat?
Sitä en epäile, etteikö ne tulisi, mutta milloin on jo eri asia.
Eihän kaupunki niitä rakenna ja yksityisetkin vasta sitten, kun katsovat ne kannattaviksi. Ja tietysti sen tasoisina mitä kannattavuus antaa mahdollisuuksia.

Jos muuttaa täysin uudelle ja muusta infrasta ja kaupunkirakenteesta irralliselle ja vielä rakenteilla olevalle keskeneräiselle alueelle, niin tottakai pitää hyväksyä ja ymmärtää se, että aikaa kuluu vuosia ja taas vuosia ennenkuin kaikki valmistuu. Ja vuosien kuluessa tietysti moni asia muuttuukin.

Äänestä

Nytpä on sama kusetus Myyrmäessä
Tulle uusi kauppakeskus tai ainakin luvataan jotta saadaan vauhti uusiin myrmäen ahtaisiin torin tornitalo myyntiin.

Asiantuntija

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Muutin mallilla uudet linnunpönttö ja luvattiin elokuvateatterin ja primakeskusta ja vaikka kuulin taivaasta.
Aikoo mitä jäi käteen oli että kallitta parkkipaikat ja osoittaa asunto tuli myyty. Mutta kukaan ei enää haluu asuu Kivistön uudella kalliilla sijalla
Kun siellä ei ole mitää kuin metsää

Taas vantaa kusetti

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu