Vihervassareiden hallitsema yhteiskunta

Täällä on useaan otteeseen kysytty että millainen olisi sellainen yhteiskunta, jota aitolaiset hallitsisivat. Eli heillä olisi 101 kansanedustajaa. Millainen olisi hallintorakenne? Ketkä hyötyisivät ja ketkä joutuisivat pulaan? No, tähän ei ole koskaan saatu kunnon vastausta.

No pitää sitten kysyä toisinpäin. Millainen olisi teidän mielestänne sellainen yhteiskunta, jota vihervassarit hallitsisivat? Miten se olisi parempia / huonompi kuin nykyinen? Ketkä hyötyisivät? Ketkä eivät? Vietäisiinkö joku porukka mahdollisesti jopa vankilaan tai keskitysleirille?

17

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikös tämä hallitus aika vihervassari hallitus ole?

      • Ei ole kun sillä vas virh ei ole kaksistaan enememmistöä eduskunnassa. Ei löydy 101 paikkaa.


      • Anonyymi
        Mistänäitäoikeintulee kirjoitti:

        Ei ole kun sillä vas virh ei ole kaksistaan enememmistöä eduskunnassa. Ei löydy 101 paikkaa.

        sdp on samaa ryhmää myös nykyään.


      • Anonyymi kirjoitti:

        sdp on samaa ryhmää myös nykyään.

        SDP:ssä on paljon oikeistolaisesti ajattelevaa porukkaa. Joku Paavo Lipponen on paljon kovempi porvari kuin Sirpa Pietikäinen. Tosin nyt Marinin kaudella SDP on siirtynyt vasemmalle.

        Silti puolueessa on edelleen markkinatalouden säännöt tuntevia. Se tietää että jonkun on leivottava kakku ennen kuin sitä voi jakaa ja että kakun leipojia pitää kohdella reilusti. Heille kakusta kuuluu suurempi osuus kuin vapaamatkustajille.


    • Anonyymi

      Jo pelkästtään sanan 'vihervassari' paljastaa sinut sellaiseksi, ettei sinun kanssa kannatta asenteellisuutesi takia keskustella yhtään mistään!

      Olen vapaamielinen porvari, joka on vain kerran äänestänyt demaria (enkä ole edes harkinnut vihreiden äänestämistä!), vaikka olen äänestänyt yli 50 vuoden ajan joka ikisessä vaalissa,, kun vaan Suomessa olen ollut.

      Oletko muuten koskaan miettinyt, mitä tuo asenteellisuutesi paljastaa analyyttisestä tasostasi...

      • Vai että olet vapaamielinen porvari, joka kannattaa aborttikieltoa ja kavahtaa homoja? Niin ja olet sitä mieltä että vihervassarin kanssa ei kannata keskustella? No siinäpä loistava näyttö sinun käsityksestä sananvapaudesta, kun osan jengin kanssa ei kannata edes keskustella.


      • Anonyymi
        Mistänäitäoikeintulee kirjoitti:

        Vai että olet vapaamielinen porvari, joka kannattaa aborttikieltoa ja kavahtaa homoja? Niin ja olet sitä mieltä että vihervassarin kanssa ei kannata keskustella? No siinäpä loistava näyttö sinun käsityksestä sananvapaudesta, kun osan jengin kanssa ei kannata edes keskustella.

        Missä kaveri sanoo vastustavansa aborttia tai homoja? Sinulla on ikävä taipumus pistää mielipiteitä toisten suuhun ja sen jälkeen haukkua heidät niistä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Missä kaveri sanoo vastustavansa aborttia tai homoja? Sinulla on ikävä taipumus pistää mielipiteitä toisten suuhun ja sen jälkeen haukkua heidät niistä.

        Minä kysyin sitä häneltä, en sinulta. Niin ja jos et huomannut niin lauseiden perässä oli kysymysmerkki. Eli tämä ?-merkki. Se tarkoittaa kysymistä. Siinä siis kysytään että mitä mieltä asiasta ollaan. Näin ollen sinulla on ikävä taipumus pistää mielipiteitä toisen suuhun ja haukkua heidät niistä.


    • Eikös täällä ole monta kertaa todettu että kristittyjen vainot ovat alkamassa. Varmaan tuollainen vihervassari enemmistöinen hallitus olisi aitolaisen "märkä uni". Olisihan se tae heidän mukaan sille, että kohta alkaa aitolaisten vieminen piikkilanka-aidan taakse.

      Voisi jopa kuvitella, että osa aitolaisista äänestäisi vihreitä tai vasemmistoliittoa vain siksi, että tuo vainon aika vihdoinkin heille alkaisi. Sitähän he ovat pitkään odottaneet. Se olis myös selvä merkki palvotusta "taivaallisesta tulemisesta"...

      • Anonyymi

        Aitolaisten maailmakuva on vähän hämärä. Odotetaan lopun merkkejä, jotta ne kertoisivat "toisesta tulemisesta" mutta sitten kuitenkin vastustetaan henkeen ja vereen näitä "merkkejä". Ihan sama kuin yrittäisi ajaa autolla eteenpäin pakki päällä.


    • Anonyymi

      Kuinkahan paljon niitä aitolaisia on loppujen lopuksi Suomessa. Luulenpa että aika vähän. Suurimmaksi osaksi on muita kristittyjä. Joskus vaikuttaa, että tällä palstalla se on ateismin vastakohta.

      • Onneksi heitä on vähän. Mutta kun tätä palstaa katsoo niin he kuvittelevat johtavansa koko Suomea.


    • Anonyymi

      Sitä se teettää kun politiikka ja uskonto sotketaan toisiinsa.

    • Anonyymi

      Tässä hahmotelmaa, kauhukuvaa; miten paljon on jo toteutunut?

      Media otettu haltuun ja se suoltaa homottamista, ilmastovalhetta, evokkiuskontoa, 'kestävää kehitystä', suomalaisuuden tuhoamista, rajojen avaamista, globalismia, agendaa 21 ja 2030.

      Perheet hajotettu; puolisoiden erillään asumista ja eroamista tuettu kansalaisten yhteisin varoin, lasten muuttamista kotoa puolikypsinä rahallisesti tuettu, vaimot ja yksinhuoltajat töissä, miehet maksamassa elatusrahaa, lapset vieraalla päivähoidossa.

      Päiväkodista alakoulun kautta yliopistoon asti lapset opetettu uskomaan viherpuna-aate kaikkine vääristymineen.

      Kristinuskon varjolla miehitetty kirkon hillotolpat viherpunaisilla, mainostetaan uutta uskontoa marsseilla ja mediassa: naispapittaret, homottamisen aktiivinen kannattaminen, Raamatun kyseenalaistaminen, idän pakanauskontojen ihannointi, satanismi.

      Maaseudulla asuminen tehty vaikeaksi: tiestöjä ei ylläpidetä, polttoaine maksaa yhä enemmän, palvelut viety pois, maanviljelijöiden pilkkaaminen ja syyllistäminen.

      Demokraattisen tasavallan tilalle luotu ulkoapäin ohjattu tyrannia, jonka päämäärä on maan tuhoaminen uutta maailmanjärjestystä varten. Maailmanhallinto ja maailmanhallitsija on ottamassa vallan. Sitä ennen täytyy tehdä kaaos. Se saavutetaan lääketieteellisin keinoin, sodilla, pakotteilla, rajoituksilla, nälänhädällä, taudeilla, kansanryhmien lietsomisella toisiaan vastaan.

      Valvonta laajennettu ja tarkennettu niin, ettei kukaan voi enää tehdä mitään salaa. Urkkimiskoneisto asennettu.

      Lentoliikenne ja matkailu lähes lopetettu, paitsi kansainvaelluksen merkeissä ja eliitin kokoustamisen.

      Yksityisautoilu lakkautettu.

      Yksityisomistaminen lakkautettu.

      Lanseerattu se merkki, jotta saataisiin mahdollisimman moni mukaan helvettiin.

      Pahuudesta on tehty pakollista ja hyvyydestä rikos.

      • Siis täsmennyt nyt tarkemmin että mistä nyky-yhteiskunnan "pahoista teoista" on tehty pakollist ja mistä nyky-yhteiskunnan "hyvistä teoista" on tehty rikollista?


      • Anonyymi
        Mistänäitäoikeintulee kirjoitti:

        Siis täsmennyt nyt tarkemmin että mistä nyky-yhteiskunnan "pahoista teoista" on tehty pakollist ja mistä nyky-yhteiskunnan "hyvistä teoista" on tehty rikollista?

        Tässä hahmotelmaa, kauhukuvaa; miten paljon on jo toteutunut?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Tässä hahmotelmaa, kauhukuvaa; miten paljon on jo toteutunut?

        No kerro mitä on toteutunut? Ynnä edelleen olisi hyvä tietää että mistä nyky-yhteiskunnan "pahoista teoista" on tehty pakollista ja mistä nyky-yhteiskunnan "hyvistä teoista" on tehty rikollista siellä vassarivihreiden hallitsemassa yhteiskunnassa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      136
      5801
    2. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      177
      3450
    3. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      28
      2607
    4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      466
      2533
    5. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      201
      2305
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      181
      1872
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      127
      1445
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      36
      1222
    9. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      51
      1125
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      1026
    Aihe