Etuudenvalvonta

Yhdellä henkilöllä on etuudenvalvoja ni aikas touhua kun kädenvääntöä kuinka paljon viikossa käytössä rahaa.Yksinasuvalle pitää jäädä 500eur kk kun toimeentuella.Etuudenvalvonta kumoaa minimirahamäärän.Miksei se niin mene että kerran kuukaudessa rahat lasketaan sitten siitä rahaa käyttöön. Toki valvottava voi olla holtiton ja antaa rahaa tuosta vaan.Vihoviimeinen kuntapuolen etuudenvalvoja. Sosiialipuolellahan etuudenvalvonta pitäs olla lasketaan toimeentulotuen mahdollisuus ja sitten annetaan rahaa.Joillakin sitten taas olis täytynyt olla etuudenvalvoja kun laitetaan perintö meneen ja persekärpäsiä löytyy.
2184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Miten se edusvalvoja kumoaa sen 500 €. Antaako viikottain rahaa vai miten?

Äänestä

Tälle henkilölle 70eur viikossa vaikka tilillä 2000eur. Kyllä yksinasuva 100eur viikossa tarvis elämiseen. Toki etuudenvalvoja maksaa vuokran,bussikortin,kännyliittymän, sitä ihmettelen että käyttörahaa annetaan vaan vähän. Joillakin tietenki olla ettei oikeen käsitä rahaa ja voi joutua vedätetyksi.Kyllähän 10eur per päivä ihminen ruokia ostaa mutta pystyykö sitten mihinkään muuhun.

Äänestä
  • "Tälle henkilölle 70eur viikossa vaikka tilillä 2000eur. Kyllä yksinasuva 100eur viikossa tarvis elämiseen. Toki etuudenvalvoja maksaa vuokran,bussikortin,kännyliittymän, sitä ihmettelen että käyttörahaa annetaan vaan vähän. Joillakin tietenki olla ettei oikeen käsitä rahaa ja voi joutua vedätetyksi.Kyllähän 10eur per päivä ihminen ruokia ostaa mutta pystyykö sitten mihinkään muuhun."

    Tuosta 500 €/kk vähennetään tietenkin kännykkä, netti ja matkalippu. Eli tuskin siitä jää 70 €/viikko enempää käyttörahaa.

    Ja mihin 100 €/viikko tarvitaan rahaa kun kaikki muu on jo maksettu? Viinaan???

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Tälle henkilölle 70eur viikossa vaikka tilillä 2000eur. Kyllä yksinasuva 100eur viikossa tarvis elämiseen. Toki etuudenvalvoja maksaa vuokran,bussikortin,kännyliittymän, sitä ihmettelen että käyttörahaa annetaan vaan vähän. Joillakin tietenki olla ettei oikeen käsitä rahaa ja voi joutua vedätetyksi.Kyllähän 10eur per päivä ihminen ruokia ostaa mutta pystyykö sitten mihinkään muuhun."

    Tuosta 500 €/kk vähennetään tietenkin kännykkä, netti ja matkalippu. Eli tuskin siitä jää 70 €/viikko enempää käyttörahaa.

    Ja mihin 100 €/viikko tarvitaan rahaa kun kaikki muu on jo maksettu? Viinaan???

    Eihän siitä jää kuin velkaa. Jos televisio hajoaa tai tarvitaan se uusi kännykkä, Kahvinkeitin,tietokone,pesukone tai jos menee risteilylle keskisuomesta , monta satasta menee siihen. ja kaikki nämä pitää tehdä sillä 70 euron viikkobudjetilla.

    Äänestä

Tiedän tapauksen missä läheinen on etuudenvalvoja niin valvottavalla on omaisuutta.Yhdessä tapauksessa 170 000eur arvoinen asunto osake.Kunnallinen vatkaaja ihan perseestä. Sosiaalipuolellahan vatkaaja täytys vallan olla kun lasketaan toimeentulotuki esim, siitä sitten käyttörahoja. Jos valvottava töpeksii jotain rallisesti niin laskut annetaan mennä perintään ja ulosottoon tuo on käytäntö.

Äänestä

Eikös kela valvo niitä etuuksia?
Edunvalvonta lienee eri asia.
Siirtäessämme vaimoni pienen eläkkeen tulon Nordeasta OP:iin niin samassa yhteydessä päivitimme meidän molempien edunvalvonnan tahtomme pankin juristin toimesta.
Olisi pitänyt kai jo paljon aikaisemmin hankkia pätevä etuuden valvoja koska olen jäänyt ilman anottavia etuuksia.

Äänestä

500 viikossa on...sopiva k6n ei ole töissä

Äänestä

Isakkeita asuntoja on autoja jne.

Äänestä

Täys pohatta kun on

Äänestä

Ei lopu

Äänestä

Haistattaa vitsit muille ei välitä...

Äänestä

Ei käy kekassa tsi ke4ju6lls tdö tt söt

Äänestä
  • Tää tarvii ainakin sen edunvalvojan kun ei paperille saa mitään järkevää.
    Mitä ne Kelassakin sanoisi noin huolitellusta tukiaisanomuksesta.

    Äänestä

Sehän etuudenvalvonnassa justiin onkin kun moni valvottava kinuaa lisää rahaa vaikka niitä varoja ei kerta kaikkiaan ole.Monilla ihmisillä olis täytynyt olla etuudenvalvoja. Hyväksikäytöt mahdollisia jos valvottava ei ymmärrä rahaa. Toisaalta kyllä yksinasuva 10eur päivän pärjää komeesti.

Äänestä
  • Niin, sehän on vain 300 kuukaudessa, joten se 500 € tuntuu jo liioittelulta.

    Äänestä

Niimpä monellakin toimeentulotuki 500eur kk ja sitten juu en pärjää. Joku sanoo emmää saa kun alennettua toimeentulotukea,kenenkäs vika se karenssi on. Jos 500eur toimeentulotuki ni ei sillon köyhälle enään mitään laskua pidä tulla. Helvettiä mitään taivaskanavamaksuja,kuntosali,aikakausilehteä.

Äänestä
  • Suomessa on niin korkeat vuokrat ettei suurimmalle osalle jää 500 e vaan 100 e.

    Äänestä

Ei yksinasuvalle pidä jäädä käteen 500 e. Se summa voi olla vaikka 100 e tai 1 e. Se on vaan laskennallinen summa, mikä teoriassa jää käteen. Todellisuudessa se summa voi olla vaikka 0 e.

Äänestä

Niin eikös se niin mene että pykälien mukaiset asumismenot huomioidaan ja sanotaan sinullehan jää 500eur menojen jälk,asuu liian kalliissa asunnossa mutta mistäs löydät halvemman.Hakeeko jotkut ikäihmiset mitään tukia vaan elävät jollakin pienellä eläkkeellä.Monelle täytys määrätä etuudenvalvoja kun tyyli on se että laskut jätetään maksamatta.

Äänestä
  • Muutto maksaa enemmän kuin 500 euroa. Suomessa palataan siihen malliin missä oltiin 1600 luvulla. Jos ei ole varaa asua niin lähdet kerjuulle kävelemään tietä pitkin , niin kyllä jostain talosta ruokaa saa.

    Äänestä

Käsitykseni mukaan matuille on aina järjestetty yhteiskunnan toimesta etuuksien valvojat. Lienevät onnistuneet hyvin!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Yhdellä henkilöllä on etuudenvalvoja ni aikas touhua kun kädenvääntöä kuinka paljon viikossa käytössä rahaa.Yksinasuvalle pitää jäädä 500eur kk kun toimeentuella.Etuudenvalvonta kumoaa minimirahamäärän.Miksei se niin mene että kerran kuukaudessa rahat lasketaan sitten siitä rahaa käyttöön. Toki valvottava voi olla holtiton ja antaa rahaa tuosta vaan.Vihoviimeinen kuntapuolen etuudenvalvoja. Sosiialipuolellahan etuudenvalvonta pitäs olla lasketaan toimeentulotuen mahdollisuus ja sitten annetaan rahaa.Joillakin sitten taas olis täytynyt olla etuudenvalvoja kun laitetaan perintö meneen ja persekärpäsiä löytyy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu