Miksi minulle tapahtuu kaikki paha ja pska

Tässä tänään olen miettinyt miksi minulle tapahtuu kaikkea pahaa ja huonoa. Esimerkkejä:
1. Minut on hyväksikäytetty lapsena 3 kertaa, minusta on otettu kuvia lapsiporno sivulle.
2. Olen saanut keskenemnon 2 kertaa
3. Minulla on Dentiittikaries, myöhemmin parodontiitti ja nyt vielä punajäkälä suussa
4. Minulla on omituista ihottumaa, joka vain leviää
5. Mutta en saa apua terveysongelmiini, vaan joudun kärsimään kivuissani ilman apua
6. Olen juuri parantunut Hpv:stä, mutta sitten minulla kroonistui hiivat ja bakteeritulehdus
Ja mitä kaikkea muuta inhottavaa. Minusta tuntuu rangaistukselle tämä kokoaikainen paska mikä ei tunnu loppuvan ja olen itsemurhan partaalla.
Olisiko vinkkejä ja apuja?
Olisiko vertaistukea kivuliaan punajäkälän kanssa?
Mitä voisin tehdä, kun en jaksa.

6

450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uskon miten kurjalta sinusta tuntuu. Saat olla surullinen ja vihainen. Olen surullinen siitä mitä sinulle on tapahtunut ja mistä kerrot. Se on väärin ja varmasti tuntuu kohtuuttomalta.

      En osaa nyt sanoa enempää mutta vastaan sulle uudelleen päivän tai parin päästä.

      Yksi Ystävä

    • Anonyymi

      Terveydessä tuntuu olevan vähän sellainen tilanne että kun yksi palikka kaatuu syystä tai toisesta niin siitä helposti seuraa se että toinenkin palikka dominomaisesti kaatuu mistä voi lähteä ketjureaktio kaatuvia palikoita. Nämä palikat on niitä terveysongelmia. Kun sitten kokee terveysongelmista stressiä niin syöksykierre vain syvenee koska stressi pahentaa asioita. Siitä kierteestä on hankala päästä pois.

      • Anonyymi

        Ja on varmasti kurja olla kun kokoajan jostain suunnasta tulee uutta vaivaa.:(

        Niin tuota voi pohtia että miksi joillakin on niin hankalaa ja toisilla helpompaa.


    • Anonyymi

      Jos ei lääkkeistä ja lääkäreistä ole apua niin oletko kokeillut jotain luontaishoitoja tuohon jos ne voisi helpottaa ?
      Esimerkiksi
      https://draxe.com/health/lichen-planus/
      Noitahan voi vielä kokeilla jos mikään ei auta.

      Miten elämäntapasi? Pidätkö itsestäsi huolta? Miten huolehdit suoliston hyvinvoinnista? Miten hallitset stressiä? Stressihän voi pahentaa kaikkia terveysongelmia.

    • Anonyymi

      Mulla kans punajäkälää mut kannattaa välttää kaikkea sellaista mikä sitä provosoi esim. väkevä suuvesi. Niin ja vaadi tk lääkäriltä lähete ihotautipolille niin saat apua iho vaivoihin. Tsemppiä, oot kokenut kovia.

    • Anonyymi

      Eikö punajäkälä ole niinkutsuttu autoimmuunisairaus, jos oikein olen käsittänyt. Voisikohan joku autoimmuunidieettiprotokolla auttaa, jossa vältettäisiin jotain ruokia ja suosittaisiin jotain ruokia huolehtien riittävästä ravintoaineidensaannista. Jollekin ruoille voi olla myös tietämättään yliherkkäkin tai allerginen ja siihen voi auttaa eliminaatiodieetti jossa ensin yksinkertaistaa ruokavalion, sitten lisää ruokia ja katsoo mikä toimii tai ei. Ruokavalio voisi auttaa esimerkiksi hiivatulehdukseen, jotkut ruoathan ja juomat edistää hiivan kasvua ja välttelemällä niitä hiivaa voi saada elimistössä kuriin. Hiiva helposti oikein villiintyy esim.sokerista ja antibioottikuureista. Itse olen joutunut omien terveysongelmien takia kikkailemaan ja kokeilemaan monenlaista. Se on sellaista kokeilua ja katsoa mikä toimii, mikä taas ei. Uskoisin että terveelliset elämäntavat voi ehkä auttaa juurisyihin, kun usein lääkäriltä saa apua vain oireisiin. Suoliston hyvinvointia kannattaa myös tukea eri tavoin.

      Jotkut lisäravinteet voi ehkä auttaa immuniteetin tukemiseen alkaen nyt ihan perus D vitamiinista. Kesällä ainakin omiin ihottumiin auttaa aurinko (luonnon d-vitamiini) ja ne ihottumat on parempia kesällä. Liikkuminen on varmasti kanssa hyväksi immuniteetille, vaikkakin jos on sairas niin se ei varmasti huvita. Kävelyllä ulkona auringossa saa samalla D-vitamiinia luonnollisesti.

      Ärsyttääköhän natriumlauryylisulfattia sisältävät tahnat suuta jos on tuollaisia ongelmia? Ne ainakin voi joillakin puhkaista esim aftoja. Voisiko oil pulling esim.kookosöljyllä auttaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      228
      3935
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      138
      1404
    5. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      126
      925
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      909
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      890
    8. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      747
    9. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      726
    10. Mara&Esko gaalassa jälleen

      Onkohan expariskunta taas tulossa yhdessä punaiselle matolle etuilemaan?? Heillähän on omasta mielestään oikeus, ovat He
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      697
    Aihe