Putin, samoin moni muu isovenäläinen, yrittää esittää Ukrainan historian omanaan.
Nykyistä Venäjää hallitsivat n 750-965 turkkilaissukuiset kasaarit, ja Volgan aluetta samoin turkkilaisperäiset Volgan bulgaarit (nykyisten tsuvassien esi-isiä) noin 900-1236. Näitä venäläiset eivät halua mainita, sillä kasaarien kuningassuku kääntyi juutalaisuuteen ja bulgaarit islamiin.
Sen sijaan venäläiset yrittävät esittää ukrainalaisen Rus-valtion omakseen. Sen pääkaupunki oli Kiova. Kiovan suuriruhtinas Vladimir kääntyi ortodoksiksi 988. Kiovan suuriruhtinaskunta oli Euroopan suurin maa, noin 3 -4 miljoonaa asukasta, jonka väestö oli kaupungistunutta a lukutaitoista. Valtion maa-alue vaihteli sotaonnen mukaan, mutta painopiste oli koko ajan Ukrainassa.
Sekä Kiovan suuriruhtinaskunta että Volgan Bulgaria hävitettiin 1236-1237, jolloin mongolit hyökkäsivät maahan ja hävittivät Kiovan.
Seurasi 200 vuotta mongolien seuraajien raakaa hallintoa. Vasta 1400-luvulla Moskovan seutu alkoi vapautua mongolien orjuudesta, ja siitä muodostui vähitellen Venäjän keisarikunta.
Mutta välissä oli siis 200 vuotta, ja Venäjän maantieteellinen painopiste oli kaukana idässä. On aika paksu valhe selittää Ukrainan menneisyyttä Venäjän menneisyydeksi vain sillä perusteella, että kumpikin valtio oli kreikkalais-ortodoksinen ja pääkieli slaavilainen.
Venäläiset omivat Ukrainan historian
22
87
Vastaukset
- Anonyymi
Slaavilaisten kansojen alkukotina pidetään Ukrainan ja Moldovian seutua. Sieltä slaavit alkoivat levitä itään ja pohjoiseen, luultavasti omaksuttuaan parempia viljelysmenetelmiä. Slaaveja asui balttilaisten ja suomalais-ugrilaisten seassa. Ensimmäiset valtiomuodostelmat olivat Novgorod ja Kiovan suuriruhtinaskunta. Myöhemmin syntyi Puola, johon suuri osa Ukrainaa myöhemmin kuului.
- Anonyymi
Moskowan perustivat Vikingit.Novgorodin eka kunkku tai ruhtinas oli ruottalainen.Mongolit valloitti melkein koko venäjän aikoinaan.Ja miljoonia mongoli kakaroita tuli sen jälkeen.Venäläiset ovat yhtä sekarotuisia ku kylä koirat
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Moskowan perustivat Vikingit.Novgorodin eka kunkku tai ruhtinas oli ruottalainen.Mongolit valloitti melkein koko venäjän aikoinaan.Ja miljoonia mongoli kakaroita tuli sen jälkeen.Venäläiset ovat yhtä sekarotuisia ku kylä koirat
Viikingit perustivat Novgorodin ja Kiovan, eivät Moskovaa. Moskovassa vaikuttivat tuohon aikaan Volgan bulgaarit, jotka hallitsivat monirotuista valtakuntaa. Bulgaari tarkoittaa sekarotuista.
- Anonyymi
Aika noloa, ettei Putin voi puhua rehellisesti oman maansa historiasta.
Toinen hyväkäs oli Milosevics, joka yritti omia Kosovon sillä perusteella, että serbit HÄVISIVÄT Kosovo Poljen taistelun joskus 1300-luvulla. Ymmärtäisin vielä jos olisivat voittaneet ja vallanneet maan, mutta on aika paksua vaatia jotain häviön perusteella.- Anonyymi
Mehän voisimme siis vastia itsellemme sen kuuluisan Volgan mutkan, hehehee!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mehän voisimme siis vastia itsellemme sen kuuluisan Volgan mutkan, hehehee!
Ei kun Pultava, eikös siellä hävitty yksi iso taistelu?
- Anonyymi
Onhan Suomessakin monet vaatineet aikoinaan Karjalaa takaisin, vaikka se hävittiin sodassa.
Venäläisille historia on arka paikka, koska vanhan venäjän ruhtinaat oli Ruotsista lähtöisin ja nykyvenäläiset ovat melkoista sekakansaa. Esim. Moskovan seudun suomensukuinen väestö vain sulautui slaavinkieliseen väestöön.
- Anonyymi
Venäläiset eivät myöskään halua myöntää skandinaavisten viikinkien osuutta Rus-valtion perustamisessa. Vaikka koko nimi Rus ja siis Russia on tulkittu johtuvan sanasta Roslagen.
- Anonyymi
Ja ensimmäisillä hallitsijoilla oli skandinaavisperäiset nimet, kuten Oleg = Helge. Myöhempien hallitsijoiden nimet olivat slaavilaisperäisiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja ensimmäisillä hallitsijoilla oli skandinaavisperäiset nimet, kuten Oleg = Helge. Myöhempien hallitsijoiden nimet olivat slaavilaisperäisiä.
Novgorod oli osin jopa demokraattisempi kuin nykyiset länsimaat.
Vanha, demokraattinen Venäjä tosin tuhoutui 1570 (vai olikohan 1571) kun Iivana julma valloitti Novgorodin tasavallan ja itäslaavit oli alistettu Moskovan hirmuhallinnon alle. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Novgorod oli osin jopa demokraattisempi kuin nykyiset länsimaat.
Vanha, demokraattinen Venäjä tosin tuhoutui 1570 (vai olikohan 1571) kun Iivana julma valloitti Novgorodin tasavallan ja itäslaavit oli alistettu Moskovan hirmuhallinnon alle.Novgorod oli kaupunkitasavalta ja kuului Hansa-liittoon. Väestö oli lukutaitoista.
- Anonyymi
Suomalaiset väittelevät omasta alkuperästään, mutta se on tiedemiesten välistä keskustelua, ei valtiojohdon sanelemaa. Tieto suomalaisten alkuperästä tarkentuu koko ajan mm. geenitutkimusten avulla.
- Anonyymi
Toistaiseksi ei ole tiede eikä taidekaan kumonnut sitä käsitystä, että kaikkien ihmisten esi- isät ovat lähteneet liikkeelle Afrikasta.
Kun ajassa kyettäisiin menemään ja näkemään riittävän pitkälti taaksepäin, huomattaisiin että hitto, samaa porukkaahan me ollaan vaikka ollaankin kuka mihinkin suuntaan hajaannuttu sen satoihin haaroihin ja omanlaisiksemme ajan virrassa mulkkautuneet.- Anonyymi
Olet LIIAN järkevä, et kelpaisi Putinin neuvonantajaksi.
- Anonyymi
Totuus, joka on tarua ihmeellisempi: https://t.me/TrueWorldOrder/3830
- Anonyymi
Tässä totuuskomitealle OIKEA POISTETTAVA VIESTI.
POISTA VIESTI HETI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Anonyymi
Puttepossun historiankirjoituksen perusteella Suomikin saisi VienanKarjalat ja Petsamot Jäämeren rannikoineen takaisin ilman yhtään huonosti maaliinsa osuvaa ohjusta tahi kiväärinluotia.
Ota Suomineito oikea käsivartesi ja hameenhelmasi takaisin kun aika on nyt otollinen.🇫🇮- Anonyymi
Putlerilaisen historian mukaan kaikki Euroopan valtiot voisivat vaatia toisiltaan alueita.1
- Anonyymi
Kiovan ympäristössä oli jo n. 200jKr - 450jKr slaavilainen Kiovan kulttuuri. Slaavit taisivat tuolloin tosin olla itägoottien alamaisia.
Mitään Venäjää ei ennen 1600-lukua edes ollut. Se, mitä Venäjällä nykyään tarkoitetaan, on (itä)slaavien valtakunta. (Itä)slaavien "Venäjä" sijoittuu alunperin kaikesta päätellen nimenomaan Ukrainan seudulle laajentuen sieltä myöhemmin itään ja pohjoiseen, Kiova nousi pääkaupungiksi 882.
Kiovan historiasta on tosiaan esitetty tuo mainitsemanne teoria, jonka mukaan siellä ei 800-luvulla ollut slaaveja lainkaan. On tosin myös teorioita, joissa slaavit ovat osa Kiovan historiaa myös 800-luvulla. Asiasta ei ole yksimielisyyttä. Tuo aloittajan mainitsema teoria on tehty Kiovan perustamismyytissä mainittujen neljän ihmisen nimien tulkinnoista.- Anonyymi
Käsittääkseni kaikki varteenotettavat historioitsijat pitävät Ukrainan ja Kiovan alkuperäisiä asukkaita slaaveina.
Kiovan ja Novgorodin ensimmäiset hallitsijat olivat Ruotsista tulleiden pakanallisten viikinkiseikkailijoiden, ns. varjagien jälkeläisiä, jotka siis asettuivat slaavilaisten alueelle.
Heillä oli paljon kontakteja Skandinaviaan, solmivat avioliittoja ym., kunnes kristinusko katkoi yhteydet (slaavit kääntyivät ortodokseiksi ja ruotsalaiset katolisiksi).
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst10310714- 2494613
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1753993Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1753480PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija753305Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,783097Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58342926Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i272480Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.651786Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas
Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt1721576