Putin: länsi tappaa toimittajia!

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/fac86480-df24-41b8-be6c-6ab6ff6476e4

Lännen terroristiryhmän suunnitelma tappaa Venäjän toimittaja on paljastunut.

Aikamoinen huru-ukko. Tarkoittaako tämä suomeksi, että Venäjä yrittää tappaa lännen toimittajia?
31140
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Pikkuhiljaa siirrytään käyttämään kovempia pommeja, vääjäämättä

Äänestä
  • Minäkin alan uskoa samaa. Tää tiivistyy, kumulatiivisesti.

    Aluksi mietin että kyse on alkavasta talousfiaskosta, pikkuhiertymien kautta. Mutta kyllä tää tarinankerronta alkaa muistuttaa jo jotain hilpeäksi epäonnistuneesti tarkoitettua mykkäleffaa.

    Mutta kerropa mitä muuta jäi jäljelle kuin rukoilla Jeesukselta ihmeitä vaimentamaan edes kansallisella tasolla, edes suurelta osin, sitä mitä noi mainitsemasi aseet meinaa käytännössä lähestulkoon koko maailman väestölle tehdä.

    Koska minulla ei ole muusta, toimivasta suojakuvusta aidosti hajuakaan.

    Rukous ja siinpä se sitten onki se mitä minä ainakaan osaisin enää tässä kohtaa tehdä. Tuo on oikeasti se vihoviimeinen hyvä asia mitä jäljelle jää. Ehkä sit Luoja tekee niitä ihmeitä, edes tässä yhdessä maassa, edes suurelle osalle tästä kansasta. Sellainen on meinaa se tarve, kun nuo isot alkaa hyperventiloimaan, keskenää.

    Äänestä

Kyllä tämä pieni mies on niin sekaisn vainoharhoissaan.

Äänestä
  • Ja moni putinisti täälläkin. Aika olisi saattaa heidät hourulaan. Tosin heitä ei paljon ole ,mutta kun päät ovat sekaisin ,minkä sille voi. Ne on niitä samoja jotka peukutti Trumpille.. Suurin osa koulunkäymättömiä anopersuja.

    Äänestä

Liian tutuksi tulleen kaavan mukaan se tarkoittaa että Venäjä tekee tätäkin, ja siksi se väittää lännen tekevän sitä.

Äänestä
  • Nimenomaan. Tuo edellämainittu kannattaa kaikkien pitää mielessä.

    Kun Kreml sanoo tai vihjaa jotakin vastapuolesta, se aikoo tehdä sen itse.

    Hyvä esimerkki ensimmäiseltä sotaviikolta. "Ukraina käyttää fosforipommeja Itä-Ukrainan siviilejä vastaan."

    Miten kävi, kahdeksas sotaviikko? Venäjä on käyttänyt fosforipommeja siviilejä vastaan Itä-Ukrainassa.

    Äänestä

Putinilla ja Turtiaisella on yksi yhdistävä tekijä: molempien jutut muuttuvat koko ajan omituisempaan suuntaan. Turtiaisella ONNEKSI ei ole merkittävästi valtaa.

Äänestä
  • turtlessihan haluaa erota, ja erotetaan ja halutaan erota ja eroaa. turtlessi on yhden miehen vastalause nyky maailman menolle.

    hälle kunnon vappupallo lahjaksi, jossa on turtlesseja, niin mielialakin jo miehellä nousee eikä hänenkään tarvitse enää koko aikaa olla masentuneena.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    turtlessihan haluaa erota, ja erotetaan ja halutaan erota ja eroaa. turtlessi on yhden miehen vastalause nyky maailman menolle.

    hälle kunnon vappupallo lahjaksi, jossa on turtlesseja, niin mielialakin jo miehellä nousee eikä hänenkään tarvitse enää koko aikaa olla masentuneena.

    Hyvin muotoilit.

    Äänestä

  • Eihän anolle voi valtaa antaa. Sekopää koko paska.

    Äänestä

Paska länsi. Suosittelen muuttoa itään.

Äänestä

Vainoharha kertoo siitä kärsivästä ihmisestä aika paljon. Hoitoa tarvittaisiin.

Äänestä

Putte sotkee noilla puheillaan venäläisten mieliä. Eihän nuo puheet ole kuin vihan lietsomista länttä kohtaan ja kohta orjat ottavat vastaan nöyränä kurjuuden, puutteen ja paluun Neuvostoliiton aikaan.
Venäläinen orjakansa on niin tyhmää ettei edes tiedä mitä oikeasti tapahtuu ja uskoo sokeasti valtion propaganda, koska heille on se syötetty ja opetettu pikkulapsesta asti.
Ne fiksummat ja koulutetummat nuoret osaajat ovat sankoin joukoin paenneet maasta ja vain se heikompi aines ää jäljelle, hieno tulevaisuus ja vodka virtaa.

Äänestä

Tämä on uutinen. Se, että Venäjä tappaa oligarkkeja saadakseen heidän rahat, ei ole uutinen vaan fakta homma.

Äänestä

Ohhoh... Pelkääkö Putiini, ettei hänelle riitä tapettavia toimittajia jos muut ehtivät ensin ??

Äänestä

Itse olen miettinyt, että millaisen kirouksen putina langetti lastensa ja lastenlastensa päälle aloittaessaan tämän hyökkäyssodan ja murhatessaan kymmeniätuhansia viattomia siviilejä Ukrainassa. Luulen, että jää tuhansia katkeria ihmisiä, jotka haluavat kostaa putinalle nuo murhaamiset. Helpoin ja varmasti sattuvin tapa on tietysti iskeä putinan lähimpiin. En usko että nämä putinan lähimmät voivat koskaan enää kulkea venäjän ulkopuolella pelkäämättä, että heidät tapetaan.

Äänestä
  • Itse katsoisin sellaista hypoteesia kasvavasti todennäköiseksi, jossa tämä laajenee kolmanneksi, ehkä 3-4kk:tta sotaa, maksimissaan. Miljoona henkilöä jää keksimäärin per maa. Isompiin kai enempi, pienempiin vähempi.

    Voin olla väärässäkin.

    Jos olen väärässä, niin iloisimmathan lähtee bora boralle vielä 4.6nki vuoden kuluttuu.

    Äänestä

  • Tai Venäjän sisäpuolella.

    Äänestä

"When we evaluate other people, states and nations, we always seem to be looking in the mirror. We always see ourselves. We always pass on to another person what we ourselves are in essence," Putin added.

Äänestä

Hiihto, lentääkö toimittaja Pihtiputaalla ikkunasta, niinkun keihäs...

Äänestä

Johan tässä onkin odoteltu mitä hauskaa putte taas keksii. Että ihan lännen terroriryhmä. Toivottavasti saivat pidätettyä kaikki pahikset. Eikö ne keksi mitään muuta kuin mitä itsekin harrastavat. Ei sentään nyt tullut mitään hauskoja pakotteita. Miksi ne eivät laita pakotteita lännen hapatus tavaroille, kun niitä niin vihataan. Vai kääntyykö kansa sitten vastaan, kun nyt jo täytyy tuoda Ukrainasta pesukoneet ja terveyssiteet.

Äänestä
  • Eiköhän venäläiset hoida itse ne toimittajansa, kunhan heräävät.

    Äänestä

Näin puhuu mies, joka seisoo messussa verenpunainen kynttilä kädessä. Nyt ilmeisesti aikoo myrkyttää länsimaisia toimittajia, kaava on: mistä muita syyttää, tekee itse.

Äänestä

Dementia pahenee. Ukko ei enää muista, kuka niitä toimittajia tappaa.
Jospa ovat nyt sitten murhan estäessään saaneet jonkun kiinni, niin voivat kysyä; ”Olinko se minä, vai oliko se joku muu?

Äänestä

Venäläisillä on totuuden ja valheen välissä taktisen totuuden alue.

Äänestä
  • Median uutisissa ei tarvitse olla totuutta
    Nykyään riittää olettamus, luulo ja kuvitelmat.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Median uutisissa ei tarvitse olla totuutta
    Nykyään riittää olettamus, luulo ja kuvitelmat.

    Niin, Venäläismediassa ei tarvita kuin olettamus, luulo ja kuvitelma.

    Länsimediassa, paitsi tietysti MV-median tapaisissa "medioissa", on välttämättömyys että uutisen todenperäisyys pyritään varmistamaan ja uutisissa sen lisäksi pyritään välttämään mielikuvien synnyttämistä, eli pyritään puolueettomuuteen.

    Äänestä

Media nyt kirjoittaa puutaheinää, uskoa ei kannata.

Äänestä

Muut maat mefioineen provosoi venäjää, kyllä tietää miten lopulta käy. Itse aiheutettua, turha syyttää venäjää. On kuin tökkis kepillä kilttiä karhua, ei se loputyomiin voi jatkua.

Äänestä
  • No miten nyt lopulta käy kerropas?

    Äänestä

"FSB keskeytti terroristiryhmän toiminnan"
Putinin mukaan kotimainen natsijärjestö on suunnitellut televisiotoimittajan murhaa. Ja tietysti CIA on löydetty rahoittajaksi.
Putin on täysin seonnut. Näkee jo nyt samanlaisia natseja kotona, kuin ulkomaillakin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/fac86480-df24-41b8-be6c-6ab6ff6476e4

Lännen terroristiryhmän suunnitelma tappaa Venäjän toimittaja on paljastunut.

Aikamoinen huru-ukko. Tarkoittaako tämä suomeksi, että Venäjä yrittää tappaa lännen toimittajia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu