Ahvenanmaa hoitakoon itse asiansa

Anonyymi

Jos ei hyvät neuvot ja ohjeet kelpaa Ahvenanmaalle, niin hoitakoon itse puolustuksensa niinkuin parhaaksi näkee. Onhan siellä Venäjän konsuli joka pitää puolustuksesta hyvän huolen. Ja lisää vihreitä miehiä alkaa pian liikkua katukuvassa Marianhaminassakin jos ei suomalaiset kelpaa. Turha sinne on Suomen väkisin mennä tyrkyttämään mitään suojelua. Jos on tarjottu ja tarjous hylätty jyrkästi ja tylysti, niin ei Suomella ole enää mitään velvollisuutta puuttua koko kalastajakylän sivareitten ongelmiin..
https://www.is.fi/politiikka/art-2000008773247.html

14

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ahvenmaalaiset armeijaan eli loppu löysäilylle.

    • Anonyymi

      Ahvenanmaan erikoisoikeudet pois koska aika muuttuu.

    • Anonyymi

      Jotenkin erittäin naiviin oloista porukkaa Affenanmaalla. Järjestö, joka saarelle myönsi erityisoikeudet on lakkautettu jo aikoja sitten. Jos Putinin porukka tulee, vilauttaako Affenan pomo tuota paperia ja Putinin porukat perääntyy. Missä satumaailmassa nuo elää?

      • Anonyymi

        Tuskin Ahvenanmaan maakuntajohtaja Veronica Töhnroos tyhmä on mutta puolustaa tokikin aikoinaan Suomen valtion Ahvenanmaalle myöntämää erikoisasemaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuskin Ahvenanmaan maakuntajohtaja Veronica Töhnroos tyhmä on mutta puolustaa tokikin aikoinaan Suomen valtion Ahvenanmaalle myöntämää erikoisasemaa.

        Koko Oolannin hallinto perustuu silmittömälle rasismille ja he ovat siitä vielä ylpeitä


    • Anonyymi

      Ahvenanmaan erikoisoikeudet lopettava eli myös ahvenanmaalaiset armeijaan.

      • Anonyymi

        Sota tai paremminkin miehitys korjaa erikoisoikeudet ei tarvitse enää oolannissa inistä niistä


    • Anonyymi

      Ahvenanmaalaiset miehet nössöjä kun eivät käy edes armeijaa.

    • Anonyymi

      Thörnroos elää omassa ahvenanmalaisessa kuplassaan mutta aika muuttuu Euroopassa.

    • Anonyymi

      Ahvenanmaan demilitarisointi ei ole enää tätä päivää eli nykyaikaa Euroopassa.

    • Anonyymi

      Ruotsissakaan ei ole enää armeijaa joten turha soitella sinnekään

    • Anonyymi

      Ahvenanmaalla on isoja varustamoja ja PAF:n uhkapeliteollisuus niin luulisi että niillä olisi sana sanottavanaan tähän turvallisuusasiaan vaikka ahvenanmaan poliittikkoja asia ei kiinnosta.

    • Anonyymi

      Seuraava yhteydenotto Oolantiin tapahtuu venäjäksi.

    • Anonyymi

      Ahvenmaalaiset eivät näköjään ymmärrä omaa tilannettaa nykyajan sotilaspoliittisessa Euroopassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      134
      17256
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      44
      9953
    3. Vasemmistoaate on aatteista jaloin

      Kaikki saavat ja kukaan ei jää ilman. Kuka tuollaista voisi vastustaa?
      Maailman menoa
      18
      3626
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      33
      3143
    5. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      14
      2840
    6. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      25
      2762
    7. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      52
      2638
    8. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      76
      2513
    9. Alexander C. G. riisti demari-Veijolta arvonimen

      "Stubb myönsi 66 arvonimeä ja peruutti yhden arvonimen. Presidentti Tarja Halonen myönsi Baltzarille kulttuurineuvoksen
      Maailman menoa
      34
      1757
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      118
      1647
    Aihe