Jos ei hyvät neuvot ja ohjeet kelpaa Ahvenanmaalle, niin hoitakoon itse puolustuksensa niinkuin parhaaksi näkee. Onhan siellä Venäjän konsuli joka pitää puolustuksesta hyvän huolen. Ja lisää vihreitä miehiä alkaa pian liikkua katukuvassa Marianhaminassakin jos ei suomalaiset kelpaa. Turha sinne on Suomen väkisin mennä tyrkyttämään mitään suojelua. Jos on tarjottu ja tarjous hylätty jyrkästi ja tylysti, niin ei Suomella ole enää mitään velvollisuutta puuttua koko kalastajakylän sivareitten ongelmiin..
https://www.is.fi/politiikka/art-2000008773247.html
Ahvenanmaa hoitakoon itse asiansa
14
163
Vastaukset
- Anonyymi
Ahvenmaalaiset armeijaan eli loppu löysäilylle.
- Anonyymi
Ahvenanmaan erikoisoikeudet pois koska aika muuttuu.
- Anonyymi
Jotenkin erittäin naiviin oloista porukkaa Affenanmaalla. Järjestö, joka saarelle myönsi erityisoikeudet on lakkautettu jo aikoja sitten. Jos Putinin porukka tulee, vilauttaako Affenan pomo tuota paperia ja Putinin porukat perääntyy. Missä satumaailmassa nuo elää?
- Anonyymi
Tuskin Ahvenanmaan maakuntajohtaja Veronica Töhnroos tyhmä on mutta puolustaa tokikin aikoinaan Suomen valtion Ahvenanmaalle myöntämää erikoisasemaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuskin Ahvenanmaan maakuntajohtaja Veronica Töhnroos tyhmä on mutta puolustaa tokikin aikoinaan Suomen valtion Ahvenanmaalle myöntämää erikoisasemaa.
Koko Oolannin hallinto perustuu silmittömälle rasismille ja he ovat siitä vielä ylpeitä
- Anonyymi
Ahvenanmaan erikoisoikeudet lopettava eli myös ahvenanmaalaiset armeijaan.
- Anonyymi
Sota tai paremminkin miehitys korjaa erikoisoikeudet ei tarvitse enää oolannissa inistä niistä
- Anonyymi
Ahvenanmaalaiset miehet nössöjä kun eivät käy edes armeijaa.
- Anonyymi
Thörnroos elää omassa ahvenanmalaisessa kuplassaan mutta aika muuttuu Euroopassa.
- Anonyymi
Ahvenanmaan demilitarisointi ei ole enää tätä päivää eli nykyaikaa Euroopassa.
- Anonyymi
Ruotsissakaan ei ole enää armeijaa joten turha soitella sinnekään
- Anonyymi
Ahvenanmaalla on isoja varustamoja ja PAF:n uhkapeliteollisuus niin luulisi että niillä olisi sana sanottavanaan tähän turvallisuusasiaan vaikka ahvenanmaan poliittikkoja asia ei kiinnosta.
- Anonyymi
Seuraava yhteydenotto Oolantiin tapahtuu venäjäksi.
- Anonyymi
Ahvenmaalaiset eivät näköjään ymmärrä omaa tilannettaa nykyajan sotilaspoliittisessa Euroopassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1794280Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4413243Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142128Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa141790Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51178- 741023
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691015Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat24931- 54906
- 73896