Jos ei hyvät neuvot ja ohjeet kelpaa Ahvenanmaalle, niin hoitakoon itse puolustuksensa niinkuin parhaaksi näkee. Onhan siellä Venäjän konsuli joka pitää puolustuksesta hyvän huolen. Ja lisää vihreitä miehiä alkaa pian liikkua katukuvassa Marianhaminassakin jos ei suomalaiset kelpaa. Turha sinne on Suomen väkisin mennä tyrkyttämään mitään suojelua. Jos on tarjottu ja tarjous hylätty jyrkästi ja tylysti, niin ei Suomella ole enää mitään velvollisuutta puuttua koko kalastajakylän sivareitten ongelmiin..
https://www.is.fi/politiikka/art-2000008773247.html
Ahvenanmaa hoitakoon itse asiansa
14
152
Vastaukset
- Anonyymi
Ahvenmaalaiset armeijaan eli loppu löysäilylle.
- Anonyymi
Ahvenanmaan erikoisoikeudet pois koska aika muuttuu.
- Anonyymi
Jotenkin erittäin naiviin oloista porukkaa Affenanmaalla. Järjestö, joka saarelle myönsi erityisoikeudet on lakkautettu jo aikoja sitten. Jos Putinin porukka tulee, vilauttaako Affenan pomo tuota paperia ja Putinin porukat perääntyy. Missä satumaailmassa nuo elää?
- Anonyymi
Tuskin Ahvenanmaan maakuntajohtaja Veronica Töhnroos tyhmä on mutta puolustaa tokikin aikoinaan Suomen valtion Ahvenanmaalle myöntämää erikoisasemaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuskin Ahvenanmaan maakuntajohtaja Veronica Töhnroos tyhmä on mutta puolustaa tokikin aikoinaan Suomen valtion Ahvenanmaalle myöntämää erikoisasemaa.
Koko Oolannin hallinto perustuu silmittömälle rasismille ja he ovat siitä vielä ylpeitä
- Anonyymi
Ahvenanmaan erikoisoikeudet lopettava eli myös ahvenanmaalaiset armeijaan.
- Anonyymi
Sota tai paremminkin miehitys korjaa erikoisoikeudet ei tarvitse enää oolannissa inistä niistä
- Anonyymi
Ahvenanmaalaiset miehet nössöjä kun eivät käy edes armeijaa.
- Anonyymi
Thörnroos elää omassa ahvenanmalaisessa kuplassaan mutta aika muuttuu Euroopassa.
- Anonyymi
Ahvenanmaan demilitarisointi ei ole enää tätä päivää eli nykyaikaa Euroopassa.
- Anonyymi
Ruotsissakaan ei ole enää armeijaa joten turha soitella sinnekään
- Anonyymi
Ahvenanmaalla on isoja varustamoja ja PAF:n uhkapeliteollisuus niin luulisi että niillä olisi sana sanottavanaan tähän turvallisuusasiaan vaikka ahvenanmaan poliittikkoja asia ei kiinnosta.
- Anonyymi
Seuraava yhteydenotto Oolantiin tapahtuu venäjäksi.
- Anonyymi
Ahvenmaalaiset eivät näköjään ymmärrä omaa tilannettaa nykyajan sotilaspoliittisessa Euroopassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73883
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104738- 36613
- 47613
- 39608
- 30601
- 40595
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34557- 50550
- 36493