”Britannian puolustusministeriön arvion mukaan 15 000 venäläistä sotilasta on kuollut Venäjän Ukrainassa aloittaman hyökkäyssodan aikana.”
Se on noin 8000 kuollutta / länsimainen 1 miljardin dollarin aseapu. Vielä kun apua hyvinkin annetaan lännestä 20 miljardin dollarin edestä niin ollaan jo n. 150 000 kuollutta venäläistä (syyrialaista/wagneria).
Venäjän kansa on hyväksynyt tämän.
Se on noin 8000 kuollutta / länsimainen 1 miljardin dollarin aseapu. Vielä kun apua hyvinkin annetaan lännestä 20 miljardin dollarin edestä niin ollaan jo n. 150 000 kuollutta venäläistä (syyrialaista/wagneria).
Venäjän kansa on hyväksynyt tämän.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Välillä sanotaan että venäläisiä on kuollut lähes 20000. Miten tuo oikein on?
Ei venäjä raatojaan kaipaa. Elävissäkin on kestämistä.
Hyvää tuo tietysti tekee venäjän tulevaisuudelle. On monta kurjaa vähemmän, häpeämässä maansa historiaa.
Tuo+20+000+ja+ylikin+on+ukrainalaisten+ilmoitus.+Brittien+arvio+on+Naton+julkaiseman+arvion+yläpäässä,+mutta+Naton+arvio+on+jo+vanhentunut.
Venäjän+joukkojen+miehistötappiot+alkavat+olla+10+%:n+luokkaa.+Se+ei+voi+olla+vaikuttamatta+yksiköiden+toimintakykyyn+eikä+moraaliin.+Paljoa+suurempia+tappioita+ei+hyökkääjä+kestä.+Tappioiden+paikkaaminen+heikommin+koulutetulla+reservillä+on+myös+materiaalin+hukkaan+heittämistä.
Lisää viinaa vaan niin totuus unohtuu. Putinin neuvo ja käsky. Otetaan sille!
No 15000 tai 20000. Ei väliä kun ruskeja vain kaatuu.
Läntinen vapaamuurarikerho näyttäisi pesevän idän menneisyyden haamut 100-0.
Ota kuule ryyppy etä rauhoitut. ja tuo Caps Lockin jatkuva käyttö tekee sinusta vielä koronapiikin maalin.
Da, putinist kaput. Harasoo.
Tuohon Venäjän fasismidiktatuurin 15 000:n kuolleen sotilaan lisäksi on laskettava sen täysin kontrolloimien Donetskin ja Luhanskin mielikuvitustasavaltojen Itä-Ukrainan ja Mariupolin hyökkäyksissä kaatuneet, joten Ukrainan laskelmat yli 20 000:sta kaatuneesta venäläissotilaasta ovat hyvin realistinen arvio.
Haavoittuneita on yleensä 2-3 x, joten min. 60 000 Venäjän fasismidiktatuurin sotilasta pois riveistä sitten 24. helmikuuta aloitetun hyökkäyssodan.
Tankkeja, panssariajoneuvoja ja muuta sotilaskalustoa Venäjän fasismidiktatuuri on menettänyt massiivisesti.
Sota loppuisi heti jos Venäläisten kuolleiden sotilaiden äidit tietäisivät millaisilla valheilla heidän pojat sinne heitettiin tapettaviksi se on tosi.
Just tuli A Studiossa että Venäjän kansa ostaa Putlerin puheet ns operaatiosta. Kansa on ihan aivopesty!
Onhan tuo Venäjän kannalta vain "operaatio".
Sama juttu jos USA johonkin iskee Tuskin edes perus jenkki on tietoinen asiasta. Saati että pitäisi sitä kamalana SOTANA.
Ja satatuhatta Ukrainalaista natsia? Lisäksi Brittiläisiä uusnatseja nyt vankeinakin ja itkevät siellä omaistensa perään. Jenkit on vetänyt ja hulluttanut koko euroopan mukaan heidän omaan sotaansa, jonka aiheuttivat tahallaan, saadakseen kauan kaipaamansa rajoitetun ydinsodan eurooppaan. Siitä he ovat puhuneet jo 50-luvulta asti ja nyt lähempänä kuin koskaan.
Ai niin ne Ukrainan juutalaiset natsit...
Aika vähän noita kuolee. Ovat ehtineet jo uutta satsia kouluttamaan kuukausien ajan Millaisethan määrät kouluttavat kerralla.