Wahlroos ja Pesonen halusivat laskea UPM:n työntekijöiden palkkoja

Anonyymi

Lopulta lakko maksoi yhtiölle jopa 300 miljoonaa euroa – ”Tulos olisi ollut erinomainen ilman lakkoa"
UPM:n työmarkkinajohtaja ei ota kantaa lakon taloudelliseen kannattavuuteen mutta kehuu yhtiön saavuttaneen ”strategiset tavoitteensa”. Analyytikon mielestä lakolla saavutetut työehtosopimukset tuskin korvaavat lakon aiheuttamia tappioita.
Työntekijät kärsivät nyt ei saa liksaa niinku ennen tuntipalkka 15 eur

1

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onnistumista on helppo mitata pörssikursseilla.
      Jos ne nousee, on onnistuttu, jos laskee, ei olla.

      Sen verran pitää kuitenkin katsoa, että mihin suuntaa yleisesti kurssit liikkuvat. Jos ne menevät alas, niin muuttumaton kurssikin on onnistuminen ja päin vastoin.
      Vaikeampaa onkin mitata sitä kuinka hyvin on onnistuttu tai kuinka paljon epäonnistuttu koska ei tiedetä, mikä liikkumavälin potentiaali on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      336
      11534
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      38
      3507
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      79
      3067
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      103
      2805
    5. 92
      2676
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      50
      2495
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      158
      2419
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      275
      2304
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1491
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      14
      1460
    Aihe