Ortodoksinen kristinusko ja juutalaisuus varsinkin. Georgialainen kirkko on hyvin lähellä toisiaan näkemyksissään Jumalaan. Muutama ero on käsite Jeesuksesta sekä kolminaisuusopista.
Ortodoksisuudessa vähän, kuin kerrotaan uskoa Jumalaan loputtomien tarinoiden kautta joita nämä pyhimykset osittain. Raamattussa mainitsemattomat tuntemattomat, henkilöt historian saatossa jotka ovat kokeneet yhteyden kaikkivoipaan tirinityyn?
Erona katolilaiseen raamattuun joka perustuu suoraan antautumista Jumalan tahtoon Jeesuksen ristillä kuolleen sovituksen kautta.
Mutta mihin tämä kaikki lopulta päättyy? Se on tämä oleellisin kysymys mikä ortodoksisuudessa ihmetyttää kun heidän ero raamattuun on se että katolilaisuuden sekä protestantteihin verrattuna.
Että esim. Katolilaiset sekä Protestantit puhuvat ylöstempauksesta sekä Armageddonin, taistelusta joka eroaa laajasti, esimerkiksi.
Ortodoksisuudessa ei mainita näistä kahdesta mitään vaan suoraan viimeisestä tuomiosta?
Voiko kenestä vaan tulla pyhimys?
Anonyymi
1
132
Vastaukset
- Anonyymi
Simo ladan poika suuriruhtinas sulttaani
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista1018053- 1075657
- 2795003
- 494943
- 763727
- 542940
- 642667
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222508Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292442- 422358