Ortodoksinen kristinusko ja juutalaisuus varsinkin. Georgialainen kirkko on hyvin lähellä toisiaan näkemyksissään Jumalaan. Muutama ero on käsite Jeesuksesta sekä kolminaisuusopista.
Ortodoksisuudessa vähän, kuin kerrotaan uskoa Jumalaan loputtomien tarinoiden kautta joita nämä pyhimykset osittain. Raamattussa mainitsemattomat tuntemattomat, henkilöt historian saatossa jotka ovat kokeneet yhteyden kaikkivoipaan tirinityyn?
Erona katolilaiseen raamattuun joka perustuu suoraan antautumista Jumalan tahtoon Jeesuksen ristillä kuolleen sovituksen kautta.
Mutta mihin tämä kaikki lopulta päättyy? Se on tämä oleellisin kysymys mikä ortodoksisuudessa ihmetyttää kun heidän ero raamattuun on se että katolilaisuuden sekä protestantteihin verrattuna.
Että esim. Katolilaiset sekä Protestantit puhuvat ylöstempauksesta sekä Armageddonin, taistelusta joka eroaa laajasti, esimerkiksi.
Ortodoksisuudessa ei mainita näistä kahdesta mitään vaan suoraan viimeisestä tuomiosta?
Voiko kenestä vaan tulla pyhimys?
Anonyymi
1
159
Vastaukset
- Anonyymi
Simo ladan poika suuriruhtinas sulttaani
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741