Ihme maa kun omaa tappiotaan sodassa ja 14% aluemenetyksiään juhlii. Toisaalta juhliihan Ruotsin natsitkin kuningas Kaarle XII joka sai aikoinaan Pultavassa turpaan Venäjän armeijalta. Sielläkin tapettiin suomalaisia talonpoikia kuin kärpäsiä. Kostoksi jyökkäyssodasta Venäjän armeija kävi hakemassa Pohjanmaalta väkeä orjiksi. Osa myytiin jopa iranilaisille. On meillä kunniakas sotahistoria kertakaikkiaan.
Suomi juhlii tänään tappiollista II maailmansodan päättymistä
14
54
Vastaukset
- Anonyymi
RKP:n eduskuntaryhmä esittää vastalauseen.
- Anonyymi
Näistä kesän 1944 Munsalan soutajistako?
- Anonyymi
Pieni ja sisukas Suomi on juhlinut Talvisodankin toista sijaa jo niin pitkään, että Neuvostoliitto on hävinnyt. Hyvä on juhlia myös tuota 2. maailmansodan päättymistä Suomen osalta. Vähän kun jatketaan, niin saattaa mennä Venäjäkin konkkaan.
- Anonyymi
No, 27. huhtikuuta 1945 viimeisetkin saksalaiset häädettiin Lapista. Voitto se on sekin. Nyt on tulossa vastaisku Naton myötä.
- Anonyymi
Niin, voittihan Suomi sentään Lapin sodan. Tuo tahtoo unohtua. Tosin Neuvostoliitto avitti siinä potkimalla persuksille antaen vauhtia lisää. Uhkasivat muuten itse tulla Lappiin päsmäröimään.
- Anonyymi
Pitää saada uusi sota eu naton tuella
- Anonyymi
Milloin viimeinen veteraani poistuu
- Anonyymi
Se "lapin sota", eli aseveli sakemanninatsien pois ajaminen tapahtui valvontakomission käskystä.
Armeijammekin alas ajettiin valvontakomission määräyksestä rauhanajan vahvuuteen.
Hallituksemme vaihdettiin, samoin poliisin ylin johto.
Poliittiset vangit vapautettiin.
Fasistiset järjestöt, kuten "Lotta-Swärd" ja "Suojeluskunta", lakkautettiin. - Anonyymi
Tarvitaan uusia veteraanien joukkoa
- Anonyymi
Niin se on. Sodankaipuu polttaa suomalaisten teinipoikien rintaa. Isoisoisä on kertonut niin jänniä sotajuttuja, että kyllä ne täytyy saada itsekin kokea.
ja onhan sossu ja kela auki sota-aikanakin ja asumistuki tulee kyllä juoksuhautoihinkin, joten mitä tässä viivytellään?- Anonyymi
Hehe, selkeä näkemys. Ja työkokeilun voi jättää väliin.
- Anonyymi
Päästään sotaan työkokeiluun
- Anonyymi
Eihän niitä höpiseviä housunsa jo laskevia ukkoja ole elossa enää kuin kourallinen ja useimmat joitain rättivarastoilla olleita. Turha jauhaa enää vanhoja hävittäjä sotia. Nuorison pitää nyt miettiä miten niitä lapsia siitetään Suomeen. Taitaa olla jo liian monet homoja?
- Anonyymi
On siellä moni pohjalainen tyttö 1700-luvulla päässyt muslimin jalkavaimoksi Persiassa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 377252
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533642Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu463514- 603241
- 422859
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342779Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/482546Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint272445IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1811745- 471521