Kevät paljastaa armottomasti.

Anonyymi

Näin lumien sulattua ja armeliasta ruohonkasvua odotellessa paljastuu ympäristöstä kaikenlaista roskaa, röttelörakennuksia ja lumenauraajien murjoamia puita, vesiventtiiliä, valopylväiden sekä liikennemerkkien tuhoamisia.
Erityisesti kirkonmäelle mennessä silmiin sattuu vanhan varaston tiilanne se on paraatipaikalla herranhuoneeseen mennessä. Asukas ei varmaan ole itse koskaan käynyt silläpuolen ettää olisi havainnut epäkohdan. Myös Romppalan keskustassa näyttää olevan useita rakennuksia jotka omistajan pitäisi purkkaa tai antaa palokunnalle harjoitustyöksi rumentamasta koko kylää.
Ympäristöviranomaiset ei varmaan ehdi näitä huomaamaan ja velvottamaan korjaamaan asia joten meidän jokaisen tulee tehdä omalta osaltaan pitämään ääntä epäkohdista.

9

903

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olihan auraaja saanut kiinteistön rajapyykinkin ujutettua paikaltaan parissakin kohtaa kenen piikkiin rajapyykki sitten paikoilleen saahaan. Yksityisenhän sitä ei saa laittaa takaisin varsinkin kun pyykki on litskattu uuteen muotoon.

    • Anonyymi

      Huolehdi sinä vain omista rakennuksistasi vaikka epäilen että et omista edes polkupyörää ja asut mummosi helmoissa kuten tuollaiset tisssiposket yleensä. Jäikö puulelu patterin väliin kun äiti potki kouluun.

      • Anonyymi

        Taidatkin olla kokoomuslainen.


    • Anonyymi

      Aloittaja voisi kertoa missä asuu niin voitas lähteä tarkastelemaan hänen lääkityksiä porukalla..🤡💩

    • Anonyymi

      Kytllähän aloittaja on ihan oikealla asialla. Lumenauraajat ovat tunnotonta porukkaa, ne vain auraavat ja työntävät kauhalla ja tekevät tuhojaan joka talvi. Maksajan pitäisi olla tiukkana ja vaatia korvaukset, onhan niillä vakuutukset isojen vahinkojen varalta.

      • Anonyymi

        Kyllä näin on : herra herran tunnistaa! Tyypillinen kontiolahtelainen kirjoitus : ei muuta kuin korvaushakemukset vetämään uuninpankonpoikien puolesta kun vahingossa tehtiin liian hyvä aita teille.Huonompikin olisi kelvannut ja ajanut asian kuten itsekin tajuatte.Mutta ne korvaukset ? Eihän paskasta saa kuin paskan hinnan jos sitäkään.Mutta sitä tulee koko ajan lisää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä näin on : herra herran tunnistaa! Tyypillinen kontiolahtelainen kirjoitus : ei muuta kuin korvaushakemukset vetämään uuninpankonpoikien puolesta kun vahingossa tehtiin liian hyvä aita teille.Huonompikin olisi kelvannut ja ajanut asian kuten itsekin tajuatte.Mutta ne korvaukset ? Eihän paskasta saa kuin paskan hinnan jos sitäkään.Mutta sitä tulee koko ajan lisää.

        Edellisestä tekstistä en kyllä saanut mitään kiinni, mikähän siinä on ideana?


    • Anonyymi

      On siellä kirkolla kurjoooooo...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      222
      6404
    2. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      171
      1725
    3. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      66
      1517
    4. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      70
      1084
    5. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      105
      1000
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      937
    7. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      125
      882
    8. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      867
    9. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      100
      826
    10. En olisi uskonut et

      Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.
      Ikävä
      66
      789
    Aihe