Turvapaikanhakijoita koskevien lakipykälien kerrotaan olevan täysin alkutekijöissä, kertoo hesari.
"Sisäministeri Krista Mikkonen (vihr.) on aiemmin sanonut, että Suomi voi jo nyt tarvittaessa sulkea kaikki itärajan rajanylityspaikat.
Rajavartiolaitoksen päällikkö, kenraaliluutnantti Pasi Kostamovaara sanoi kuitenkin marraskuussa HS:n haastattelussa, että rajavartiolaitoksen toimivaltuudet eivät anna oikeutta palauttaa rajan ylittäjiä ilman että heidän asiansa selvitetään. Hänen mukaansa rajaviranomaiset eivät voi toimia toisin ilman erillisiä poliittisia päätöksiä."
Ei saa vasemmistohallitus tätäkään asiaa kuntoon.
Valmiuslaista puuttuu yhä mahdollisuus sulkea itäraja tulijoilta....hups!
10
62
Vastaukset
- Anonyymi
Voi päivää sentään!
- Anonyymi
Noin se viides kolona toimii jo Suomessa.
- Anonyymi
Se on jo soluttautunut eduskuntaan ja hallitukseenkin.
- Anonyymi
Vihreät.....
- Anonyymi
Oletetaan, että Venäjä tuo Suomen itärajalle parisataa tuhatta ukrainalaista jotka se on siirtänyt Ukrainasta vastoin heidän omaa tahtoaan. Suomella ei sellaisessa tilanteessa ole juurikaan muita vaihtoehtoja kuin ottaa pakolaiset vastaan. Heidän jättämisensä kuolemaan Venäjän puolelle rajaa ei tule kysymykseen.
Tälläistä se on kun sattuu elämään Venäjän rajanaapurina.- Anonyymi
Ja mitä tulee tuon ukrainalaisjoukon sisällä. No varmaan joku joka tarvitsee autosi! Ja asuntosi!
- Anonyymi
Ei käy.
- Anonyymi
Vaikka valtion virkakoneistossa on väkeä, kuin Vilkkilässä kissoja, mitään ei osata ajatella ennakkoon. Kun jotain tapahtuu, alkaa perustuslain selaaminen ja tulkitseminen, kestää kuukausia, että voidaan jotain päättää tai tehdä. Olisi parempi aikoinaan tehdä poikkeusolo tai poikkeustapaus pykälä lakiin, jotta voitaisiin toimia sen kautta heti, eikä viikkojen päästä ongelman ilmentyessä
- Anonyymi
Henriksson sanoi, että ei voida estää koska on kansainväliset sopimukset. Sopimukset ei näytä kuitenkaan koskevan esim. Puolaa tai Latviaa.
- Anonyymi
Mahtaakohan niiden sopimusten tarkoitus tai henki nyt kuitenkaan olla sellainen että se osapuoli joka niitä noudattaa niin joutuu kärsijän rooliin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai979469Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki754924Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.504619Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j82388Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1031601- 441434
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota541340Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441286Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.471279Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641262