Jokaisessa kodissa lausutaan Isä meidän rukous eli jumalattomatkin rukoilevat, mutta eivät ihan vielä vaan hidas prosessi, kertoo Sirpa. Onko ruokaa säilykepurkeissa kristityt hankkimassa? Jos saa varoituksia nälänhädästä niin eikö kannata varasto hommata?
https://www.youtube.com/watch?v=uVWNyHYr5w4
https://www.youtube.com/watch?v=uVWNyHYr5w4
Vastaukset 18
Vanhimmat
Helluntailaisten on aika ottaa koppi tästä videon sanomasta, jossa Aito helluntai palautuu:
https://youtu.be/XVTBW0F1gu4
Herätys jatkuu.
Ei tule nälänhätää. Sanan leipää tarjotaan.
Nälänhädästä kärsitään monin paikoin pallomaassa.Suomessakin on nälkään kuoltu.
Siihen Jumala kutsuu omiaan.
Siis videon opetukseen:
https://youtu.be/MJfaIoCTnsI
Mitä oikein yrität siinä ?
Ai tässä vai?
Jälleen yksi salaliittoteoreetikko.
🥱
Jos on ryssitty välit maailman suurimman vilja-aitan ja energiantuottajan kanssa, ei ole enää salaliittoteorioista kyse vaan puhtaasta järjestä. Nälänhätä ja energiakriisi tulevat, ja syksyllä on isot ongelmat edessä. Syyllinen tähän Suomen hallitus ja me kansa, jotka katsomme tuollaisia päättäjiä, jotka pelaavat muiden valtioiden pussiin.
ei tuu. mul on 12 purkkia nötköttiä ja kaksi kiloa riisiä varastossa. ja parin kuukauden läskit.
Tulen syömään ne pula-ajan tullessa jos annat ne mulle. Ne riittää 6 päiväksi mulle.
Hommaa niitä valmiiksi enemmän mulle? Niitä on pelkkänä naudanlihanakin.Sellasia mulle.
Työttömille löydetään työ nälänhädän poistamiseksi.
Suomalaisten työttömien osasto voisi hyökkäillä maailman valtioita anastamassa ruokaa, jota raahattaisiin Suomeen.
Saako apoteekista syaniidi kapseleita, ettei tarvi kärsiä nälissään, burgeria himoiten?
Eikö kannata varasto hommata? Ehkä, ainakin se kotivara, mikä suositellaan.
Minun rahoillani ei kyllä hommata juuri nyt mitään ylimääräistä, hyvä että saa jotain murkinaa joka päivälle. Jos ei Herra auttaisi, tulisi hätä. Mutta hädässäni minä olen oppinut huutamaan avuksi Herraa, ja hän on aina vastannut.
Metsästä löytää syötävää ja järvestä kalaa.
Tuosa tuo naapuri on tuota ruokaa varastoinut, siis tiedän mitä teen kun oma kaappi tyhjä. Yön Olli hiipi yössä.
Varkaat joutuu Helvettiin?
Päätellen siitä etteivät varkaat peri ikuista Elämää uudessa maassa.
Luovu rikoksen suunnittelusta ja hanki omat ruokasi rehellisesti kuten kunnollinen naapurisi.
Oletko huumeitä käyttänyt polkupyöriä varastellut?
Kunniallinen ihminen elättää itse itsensä, eikä ole muiden taskuilla. Muiden siivellä eläminen / loisiminen on varastamista. Sodan ja nälänhädän tullessa jokainen on vastuussa vain itsestään / omistaan / heistä, joista on itse vastuun ottanut.
Vielä on mahdollisuus kerätä varastoa. Ei kait ruoka täysiään lopu, mutta niukempi on elintaso kuin tänään. Saattaahan ruoka tietysti kokonaan loppuakin. Ei oo mitään.
Ihminen tarvitsee muutakin kuin syötävää. Onko vaatetta? Saippuaa? Ja hei, kantsuu omistaa myös esim. pari kannellista vesiämpäriä. Esim. tyhjiin maitotölkkeihin kantsuu varastoida juomavettä.
Mitäs sitten? Jos ei mitään ole. Mitäs muuta, kuin kämmenet ristiin ja kuolemaa odotellemaan. Ei kai kukaan muutoinkaan luule tänne ikuisesti jäävänsä? Nälkäkuolema ei tietenkään oo kiva.
Sitä jossain vaiheessa, kun silmät jo harittaa ja vatsanahka hipoo selkärankaa, kait pitäisi jopa venäläistä iskanderiakin jonkinlaisena armonenkelinään. Mutta jos se pahuksen nato estää senkin!
Raamattu / Uusi testamentti / Johanneksen evankeliumi, 1. luku:
https://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?chp=1&ref=Joh. 1:1&rnd=1653232326307
On oltava hyvät suhteet Yläkertaan. Sinne mennään vain Yläkerran omilla ehdoilla. Ne olis hyvä tuntea. Raamatun selittäjiä on monenlaisia. Kuka, ketkä luotettavimpia?
Tämä henkilö ei tällä foorumilla ja seurakunnassa ole järin suuresti arvostettu, mutta jos joku vilpittömästi etsii Jumalaa, kelpaa hengellisen näkkileivän ojentajaksi ehkä tämäkin:
M. Luther - Mannaa Jumalan lapsille:
http://www.kolumbus.fi/~w403731/Mannaa.htm#Toukokuun_1_päivänä
✨