Kun pitää ottaa uskonto avuksi

Anonyymi

Moni muistaa, kuinka Ilmajoen Juha Mäenpää, Perus-Juha, oli rukoillut että Niinisalon pakolaiskeskus palaisi, ja se paloi. Perus-Juha sanoi, että uskoo jumalaan! Joutsenlahti pappina moitti puoluetoveriaan tämän tehdessä kaikkivaltiaasta koston välikappaleena.
Siis tyypillistä äärioikeistolaisuutta, vieläpä sen fasistisinta muotoa. Näin Putinkin menettelee ja näyttäytyy pääsiäiskorkossa hakemassa ylhäältä voimia hyökkäykselleen Ukrainaa vastaan.
Samoin on paikallinen persu puolisonsa kanssa turvautunut uskontokorttiin, kun lakaisee maton alle puheitaan ja tekojaan lähimmäisistään. Ja se toinen ylistarolainen haastoi oikeuteen henkilön tekaistuilla syytöksillä. Pitäiskö heille antaa anteeksi, kun eivät tiedä mitä tekevät, vai pitäisikö heille puppua syöttävät entiset jeparit panna liriin?

2

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uskonto ja varsinkin omakohtainen kristillisyys on kunnon lyömäase, kun halutaan korostaa omaa ja samalla halventaa lähimmäistä, joka ei kuulu sanaan porukkaan kuin esimerkiksi Katajalaakso vakaat raamattupiiriläiset. Syntyy kyllä tuollaisesta vuosikausia kokoontuneesta miespiiristä käsitys, että heitä yhdistää...niin mitäpä sitä salaamaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      81
      4368
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2858
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      26
      2815
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      114
      2527
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2489
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      112
      2228
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      101
      2180
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      637
      2057
    9. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      34
      1998
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1985
    Aihe