En oikein enää jaksa uskoa, että talouspakotteet toimivat Putinia vastaan

Anonyymi

Vaikka periaatteessa tuntuisi siltä, että talouden raskassarjalaiset USA, EU ja Japani saavat taloussodassa helposti kevytsarjalaisen Venäjän polvilleen niin uutisista päätellen talouden ylivoima ei kuitenkaan käytännössä toimi. Venäjä voi käyttää kaikkia globalisaation tarjoamia keinoja väistääkseen pakotteita. Jos pakotteet toimivat jotenkin henkilötasolla oligarkkeja vastaan niin valtion tasolla ne eivät tunnu toimiva, Tämä olisi pitänyt nähdä jo ennalta. Pohjois-Korea on ollut eristettynä maailmantaloudesta kauan. Kansa näkee nälkää, mutta diktatuuri senkuin porskuttaa. Venäjääkään ei saada pakotteilla polvilleen niin kauan kuin diktatuuri pysyy pystyssä.

Mielestäni ehdottomasti tehokkain tapa pysäyttää Putin olisi pakottaa hänet häviämään itse aloittamansa sota. Siihen olisi nyt Ukrainassa tilaisuus. Putin tietää tämän ja on pannut propagandakoneistonsa torjumaan uhkaa. Siksi sotaa Ukrainaa vastaan nimitetään "erikoisoperaatioksi" eikä sodaksi. Siksi Ukraina halutaan leimata vain USA:n ja Naton käsikassaraksi, sijaissotijaksi.

Jos Putin häviää aloittamansa sodan niin hänen uskottavuutensa romahtaa myös venäläisten silmissä. Putinin hallinto kestää taloussodan ja se vain hyötyisi suoraan Venäjään kohdistuvista aseellisista iskuista ja uhkista. Kun todellista Venäjään kohdistuvaa aseellista uhkaa ei ole ollut niin Venäjän propaganda on pyrkinyt luomaan sellaisen. Tuo kuvitteellinen uhka näyttää toimineen Putinin kannalta riittävän hyvin. Kuvitteellisessa uhassa Ukraina on USA:n imperiumin ja sen jatkeen, Naton, hyökkäyskärki Venäjää vastaan ja "ertyisoperaation" tarkoitus on eliminoida se uhka.

Länsi pyrkii tukemaan Ukrainaa niin, että se kykenisi voittamaan puolustussodan. Tämä tavoite on myös tuotu julki lännen puolelta. Lännen kasvava aseellinen tuki Ukrainalle on iso uhka Putinin "operaatiolle", mutta toisaalta Putin pystyy käyttämään sitä myös hyväkseen koska lännen massiivinen aseapu Ukrainalle näyttäisi osoittavan Putinin propagandan luoman kuvitteellisen uhkakuvan todelliseksi. Lännen pitäisi nyt aseellisen tuen lisäksi kyetä myös vastaamaan Putinin propagandaan. Sen pitäisi periaatteessa olla helppoa. Valehdella ei tarvitse eikä kuvitelmia tarvitse luoda koska todellisuus puhuu puolestaan. Se todellisuus pitäisi vain saada venäläisten tietoon.

Putinin hallinto on ollut koko ajan askeleen edellä länttä, mikä johtuu siitä, että Putin toimii suunnitelmallisesti ja kykenee ohjailemaan tapahtumia. Lännen pitäisi saada aloite itselleen, mutta länttä ymmärrettävästi pelottaa Putinin viimeinen valttikortti: "Aloitamme maailmansodan ja ydinsodan jos yritätte tosissanne auttaa Ukrainan voittoon".

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ne pakotteet Putleria haittaakkaan.
      Eihän se ole muuta ku tavallinen kansa joka kohta kuolee nälkään, piruako nuo oligarkit siitä välittää tarvii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4330
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      138
      4079
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3736
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      106
      3619
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      33
      3547
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      64
      3357
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      86
      2921
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2835
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2636
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2344
    Aihe