Ruoka taas kallistunut

Kaupas kävin niin kananmunat kallistuneet 0.45 euroa. Huh huh en ostanutkaan.
Lihan, makkaran, leikkeleiden hinta noussut myös. Köyhä ei voi ostaa kohta muuta kun makarooneja. Oli vain 6 euroa rahaa niin ostin jauhoja ja teen sitten leipää itse. Miettikää kun sota vielä laajenee niin hinnat nousee todella paljon.
10106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Lidlissä kotimainen korppukinkku 1,99€ kuten aina ennenkin.

Suomalaiset riistäjäkauppiaat nostavat hintoja koronan yms varjolla.

Äänestä

Ennen söin munan päivässä, nyt joka toinen päivä, joten hinnankorotus on siten kompensoitu. Kaurapuuroonkin voi lisätä vettä ja vellinäkin se maistuu ihan hyvältä.
Ihan perusruoka-ainesten käyttäjänä voi ruokamenoja tasapainottaa kurjuutamisella. Eli pitää viikossa vaikka kaksi vedellä jatkettua kaurapuuropäivää, niin muuten voi elää simmelisti, niinkuin ennenkin.

Äänestä
  • Syö kaurapuuros.

    Äänestä

Vakio ostokset itsellä kylläkin jauheliha,kananfileesuikaleet ni noi kylläkin pystyy ostaan ja perunoita tietenkin. Leikkelettä en osta kun menee niin nopeesti mutta jotain leivän päälle ni reilu 1kg juustopakkauksen. Maitoa en osta kun aikoinaan alko meneen 1l päivässä. Kaurahiutaleita on varaa ostaa enkä makaronia oikeestaan noteeraa toki sillon tällön lihamakaronilaatikko.

Äänestä

Munat maksoi 1.55 vajaa viikko sitten. Nyt ne maksoi tänään 2.09 euroa 10 kpl munapaketti. Tosiaan on kallistunut.

Äänestä
  • Niitä saa erillaisia.

    Halvimmat kananmunat maksavat Lahden cittareissa 10kpl 1,29€ ja valtaosa kaliimmistakin ns laadukkaista maksaa vieläkin alle 2€.

    Äänestä

On se perhana kun hintaa tulee lisää tuosta vaan.

Äänestä

Itselläni riittää rahat ruokaan ihan hyvin vaikka olenkin pitkäaikaistyötön.

Meneeköhän osalla kirjoittajista rahat muuhun kuin tarpeelliseen jos täytyy jonain päivinä vain puuroa syödä?

Äänestä

Ihan prismassa 10 munaa maksaa 2 euroa jo.

Äänestä
  • Paljonkohan tuottaja saa munista per kilo ?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kaupas kävin niin kananmunat kallistuneet 0.45 euroa. Huh huh en ostanutkaan.
Lihan, makkaran, leikkeleiden hinta noussut myös. Köyhä ei voi ostaa kohta muuta kun makarooneja. Oli vain 6 euroa rahaa niin ostin jauhoja ja teen sitten leipää itse. Miettikää kun sota vielä laajenee niin hinnat nousee todella paljon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu