Saksan liittopäivät hyväksyi raskaiden aseiden viennin Ukrainaan

Anonyymi

Saksalaiset panivat hösseliksi ja saivat päätöksen aikaan ennen sodan loppumista...

Saksan liittopäivät on hyväksynyt maan hallituksen ehdotuksen viedä raskaita aseita Ukrainaan. Der Spiegel-lehden mukaan päätös syntyi selvänumeroisesti 586-100.

Samaan aikaa Kremlissä tiedottaja Dmitri Peskov valitti raskaiden aseiden toimitusten uhkaavan Euroopan vakautta ja turvallisuutta.

Saksan hallituksen asevientiehdotusta kannatti äänestyksessä myös kristillisdemokraattinen oppositio, vastaan äänestivät oikean äärilaidan AfD-puolue sekä Linke-vasemmistopuolue toiselta äärilaidalta.

Saksan puolustusministeri Christine Lambrecht ilmoitti aiemmin tällä viikolla Saksan toimittavan ukrainalaisille Gepard-ilmatorjuntapanssareita.

STT

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toivottavasti saksa tekee muutakin, kuin dumppaa käytöstä poistettua yli 50 vuotta vanhaa museokalustoa ukrainaan. Tuollainen vanhan kaluston käyttö tuottaa ukrainalle henkilöstötappioita.

    • Anonyymi

      Vähän myöhään. Kestää useita viikkoja, ennenkuin sotilaat on koulutettu ja tankit saatu roudatuksi taistelukentälle.

    • Anonyymi

      Saksa hoitaa osuutensa asiasta, Saksan on syytä lopettaa täysin se r........n mielistely ja viedä moderneja aseita ukrainaan sama koskee muita Länsimaita koska r......n tappio varmistetaan vain sillä että Ukrainalla on medernit aseet ja koulutus. r.........ä pitää lyödä naamaan niin että se tietää ja muistaa että se ei enää ikinä kykene hyökkäämään minnekkään.

    • Anonyymi

      Lisää vanhentunutta romua Ukrainaan.

      #Flugabwehrkanonenpanzer Gepard on Saksassa valmistettu, 1960-luvulla kehitetty ja 1970-luvulla käyttöön otettu ilmatorjuntapanssarivaunu. Se on rakennettu Leopard 1 -taistelupanssarivaunun alustalle ja aseistettu kaksitykkisellä Oerlikonin 35 mm KDA -ilmatorjuntatykkijärjestelmällä.

      Gepardia valmisti müncheniläinen Krauss-Maffei Wegmann (KMW) ja sitä käytetään Alankomaiden, Belgian, Chilen, Romanian ja Saksan asevoimissa. Siitä ollaan asteittain luopumassa. Saksa on harkinnut tämän tyypin vaunujen luovuttamista sotaa käyvälle Ukrainalle loppukeväällä 2022 DW:n eli Deutsche Wellen mukaan.#

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      43
      7545
    2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      55
      3737
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      56
      3630
    4. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      55
      3523
    5. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      91
      3437
    6. 51
      3044
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      36
      2852
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      30
      2504
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      198
      1975
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      47
      1581
    Aihe