Helluntalaisia on kahdenlaisia. Nimittäin Jeesukselle kelpaavia ja niitä, joita Jeesus ei tunne. Jotku helluntaiseurakunnat ovat todella villejä, joissa hihhuloidaan ja kaadetaan ihmisiä. Saarnamiehet saattavat sopertaa ”kielillä” porukkaa transsiin. Monissa helluntailiikkeissä on paljon harhaopetustakin.
Muttei kaikissa. Paljon on myös terveitä helluntaiseurakuntia, joissa kaikuu puhdas ja vääristelemätön Jumalan Sana. Ja joissa aidosti ollaan Jeesuksen seuraajia. Aito ja oikea helluntaiseurakunta ei korosta vääriä asioita liikaa ja armolahjojakaan ei korosteta turhan paljon. Toki kielillä puhumista voi olla, mutta ne ovat terveissä seurakunnissa enemmänkin sivuseikka, kuin pelastumisen ehto niin, kuin villeimmissä seurakunnissa. Jeesukseen voi uskoa, vaikkei kokis yliluonnollisia kokemuksia. Sairaissa seurakunnissa ihmiset ajautuu vaikka teeskentelemään ollakseen riittävän hyvä. Terveessä seurakunnassa jokainen, joka tahtoo seurata Jeesusta tuntemisista huolimatta, ovat uskovaisia.
Muttei kaikissa. Paljon on myös terveitä helluntaiseurakuntia, joissa kaikuu puhdas ja vääristelemätön Jumalan Sana. Ja joissa aidosti ollaan Jeesuksen seuraajia. Aito ja oikea helluntaiseurakunta ei korosta vääriä asioita liikaa ja armolahjojakaan ei korosteta turhan paljon. Toki kielillä puhumista voi olla, mutta ne ovat terveissä seurakunnissa enemmänkin sivuseikka, kuin pelastumisen ehto niin, kuin villeimmissä seurakunnissa. Jeesukseen voi uskoa, vaikkei kokis yliluonnollisia kokemuksia. Sairaissa seurakunnissa ihmiset ajautuu vaikka teeskentelemään ollakseen riittävän hyvä. Terveessä seurakunnassa jokainen, joka tahtoo seurata Jeesusta tuntemisista huolimatta, ovat uskovaisia.
Vastaukset 23
Vanhimmat
helluntailaisuudessa oikeasti mitään oppia olekaan, kuka vaan voi puhua ihan
omaa "korvasyyhyynsä", siis helluntailaisuudessa ei mitään selkeää opetusta.
>> helluntailaisuudessa oikeasti mitään oppia olekaan, kuka vaan voi puhua ihan
omaa "korvasyyhyynsä", siis helluntailaisuudessa ei mitään selkeää opetusta. <<
Hehän ovat kuuluisia juuri siitä, etteivät he tingi opistaan tuumaakaan.
Sinä sotket äärikarismaattiset ja menestysteologiset ja uskon sana-liikkeet perinteiseen helluntailaisuuteen.
Jos perinteinen helluntailaisuus johonkin on eksynyt nykyään, niin ekumenia-aatteeseen.
Mistä helluntailaisten oppi on luettavissa? Onko Siiloa vai Saalem seurakunta oikeassa opissa, vai edustaako sellaista jokin muu?
Riivaajatkin on uskovaisia ja oikein huutavat ja todistavat Jeesuksesta.
Riivaajilta puuttuu fyysinen ruumis, niin niitä ei voi kastaa vedestä ja Hengestä syntien anteeksisaamiseksi, että ne pelastuisivat.
Riivaajahenki kun tulee ihmisen sisälle niin se ottaa ensimmäiseksi ihmisen äänielimet haltuunsa. Ja kyllä niiltä langenneilt enkeleiltä sujuu se enkelin kielillä puhuminen.
Ap. t. 16:17
Tyttö lähti Paavalin ja meidän muiden perään ja huusi: "Nämä miehet ovat Korkeimman Jumalan palvelijoita ja osoittavat teille pelastuksen tien!
Koska sinä seurasit Jeesusta viimeksi?
Jeesus ei ollut mikään lahkoissa kaatuileva hihhuli.
Luuk. 4:16
Jeesus tuli Nasaretiin, missä hän oli kasvanut, ja meni sapattina tapansa mukaan synagogaan. Hän nousi lukemaan.
Miksi sitten olet antanut äänielimesi riivajapäpättäjäksi. Pätät vain aina samaa mantraa ja mittaa - joilla ei sanan kanssa ole mitään tekemistä.
ET ole välimies - Jumalan ja ihmisen välillä, vai luuletko olevasi?
No, miksi sinä hihhuloit sitten itse - kaadat soopassi toisten yli?
Et todella ole ollut sapattina Jumalan kasvattamana synagoogassasi [synagoga
= kokoontumispaikka] .... Et ole kuullut ja ymmärtänyt luettua.
Sinäkö olet täydellinen ? Ainakaan 8. käskystä et tiedä mitään. Jo se vie sinulta taivasosuuden.
Ei Jeesuksesta saa tekemälläkään helluntailaista.
Taidat vain panna nyt kärryäsi hevosen eteen, etkä ymmärrä lukemaasi
Äärikarismaattisuudesta pitäisi pyrkiä hienovaraisesti eroon koska tälläiselle teatraaliselle toiminnalle nykypäivän seurakunnissa ei näyttäisi löytyvän selviä perusteita Raamatusta vaikka tarkastelunkohteeksi otettaisiinkin esimerkiksi Apostolien teot.
En ole koskaan ymmärtänyt mitä tälläisten seurakunnan pastorit ja saarnamiehet oikein yrittävät hakea tälläisellä hurmoshenkisyydellä, jossa väitetysti kaadetaan ihmisiä. Koska kysymys ei ole Raamatullisesta mallista ja tavasta, on hyvä kysyä, mistä tälläisen hurmoshenkisyyden henki ja voima tulee? Se ei ainakaan voi olla lähtöisin Jumalan sanasta. Tämä jos joku on täysin varmaa.
Ei seurakuntien voitelu ja henki ole millään tasolla kiinni tälläisessä fanaattisessa hurmoshenkisyydessä. Seurakuntien henki pitäisi löytyä ennenkaikkea sopuisasta yhteenkuuluvuudesta, rakkaudesta, joka näkyy seurakunnan yksilöiden välisissä suhteissa, voimakkaasta panostuksesta Raamatun tutkimiseen, kokous innosta, voimallisesta rukoushenkisyydestä sekä ennenkaikkea puhtaasta palvonnasta ja voimallisesta evankelioimis hengestä, joka on jokaisen Jeesusta seuraavan kristityn henkilökohtainen velvollisuus ja vastuu. Edellä mainituista ominaisuuksista alkuseurakunta tunnettiin selvästi. Toki alkuaikoina kun kristillinen seurakunta muodostettiin vuonna 33.jkr, seurakunnissa oli selvästi osoituksena Kristuksen johtoasemasta merkkinä kielilläpuhuminen ja muita tämänkaltaisia hengen ihmelahjoja. Joten kysynkin. Mihin tällälläistä hurmoshenkisyyttä esimerkiksi ihmisten kaatamista enää nykypäivän seurakunnissa tarvitaan?
Sinä olet kärsälläsi aina, kun luulet helluntalaisuutta.
Minun akaata on ollut helluntaissa - ja kun olen hänen syöpänsä takia ollut rinnalla - luterilaisesta kirkostani - en sitä kaatuilua ole nähnyt ollenkaan. Aivan joka sunnuntai kaikki ovat olleet pystyssä.
Mutta, kun luen omaa hurmostasi, mietipä vertaustani. Luet teräsmieslehteä ja katsot peilistä itseäsi teräsmiehenä ja haet hurmoksessasi seurakunnasta teräsmies ja nais kuvia.
Seurakunnassa on maailman rikkirevityjä ja piestyjä ihmisiä. Jopa Vapahtaja oli niin piesty ja rikkirevitty maailmanpuolelta, että hän oli jopa lähes tunnistamaton. Rikki.
Ei sinunkaltaistasi teräsmiestä - vaan kuoleva.
ehkäpä saarnaajat saivat kokea edes hetken olevansa jotenkin tärkeitä, kun se virka on muuten todella surkean kivulias ja vaivalloinen.
nimittäin ei ol ehelppoa olla jokaiselle jotain kun jäösenkunnassa on kaikki mahdolliset vajavuudet ja vaikeitten ihmisten jokapäiväiset ongelmat.
joka tapauksessa mikään Jumalan kohtaamisen muoto ei tarvitse selällään makaavia uskovia, ei kiitos enempää sitä lajia.
ja onko missään julkaisussa kukaan avoimesti tarkastellut mennyttä aikaa ja sen ilmenemisiä ja touhuiluja!?
ei taida olla, eli raadollista s eon kaikki on todella sitä.
vanhus taas asialla...
löysitkö taas pointin!
mihin ajattelit pyrkiä kommentillasi?
Sodomia-spesialista taas vauhdissa. Kaatuilu ja kielillä puhuminen pelastuksen este!!!!
Eihän se selainen hihhulointi ole mitään tervettä kristillisyyttä ollenkaan.
Lattian rakosista etsitään sitä Jeesusta tuntemattomien voimien alaisena järki narikassa.
Aloitus on lihallinen. Ihmisestä lähtöisin olevaa mittaamista. Eli puhuja mittaa - oman mittapuvunkaavan mukaan, sovittaakseen uskonnollisen kaavun ihmisen päälle.
Eli farisealainen - vaikka raamatun aikana kaikki fariseukset eivät olleet Jumalankieltäjiä, mutta esimerkkinä lopun aikaan - me olemme
Haittaako se sinua, että aloituksen aiheesta keskustellaan?
Fariseukset olivat aikansa helluntailaisia.
He menivät katsomaan Johanneksen kastetoimintaa. Johannes kastoi vain ne, jotka tunnustivat syntinsä, ja Jumala pesi synnit pois kasteessa.
Fariseukset eivät tunnustaneet syntisyyttään. Johannes lähetti heidät synneissään takaisn koteihinsa ja lahkoihinsa.
Fariseukset luottivat omaan uskoonsa ja vaellukseensa autuuden perustana, ihan samalla tavalla kuin helluntailaiset.
Omaan uskoonsa ja vaellukseensa luottaminen on juuri sitä hiekalle rakentamista.
Helluntailaisista on vaikea löytää sitä Totuuden Henkeä?
Kerropa vielä meille, mistä niitä terveitä seurakuntia löytyy.