Tarja Halosen vanhat lausunnot Venäjästä kertoo naiiviudesta

Anonyymi

ja rakkaudesta Venäjää kohtaan.

Halosen ensimmäisellä pressakaudella hän vähättelee suomalaisten pelkoja Venäjästä. Halonen myös ylistää Putinin hallintoa, joka on Halosen mielestä osoittautunut paljon paremmaksi, kuin mitä 15 vuotta sitten epäiltiin Venäjälle syntyvän.

Halonen muistuttaa, että Suomen naapurina ei ole enää Neuvostoliitto tai tsaarin Venäjä. Halosen mukaan Suomi ja Venäjä jopa jakavat samat ideologiset päämäärät, kuten demokratian, ihmisoikeudet, oikeusvaltion ja hyvän hallinnon. 2011 Halonen kertoo jopa, että hän on luonut ystävyyssuhteen Putiniin.

Miltähän se nyt näyttää Tarjan mielestä, tuo venäjän oikeusvaltio ja ihmisoikeudet?

9

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tavja vammaan häpeisi, jos osaisi ???????

      Mutta kun kommunistiseen ideologiaan ei sanaa HÄPEÄ kuulu, sillä aina on puoluediktaduurin masinoima manifestin ohjesääntö, joka kertoo, että olet oikeassa, vaikka massamurhaisit jonkun kansanosan, on se niin TOTTA !!!!!

      • Anonyymi

        Eihän se vieläkään oikein halua tuomita venäjän hyökkäystä.


    • Anonyymi

      Ne on vedetty pöntöstä alas eikä paluu lippua ole.

    • Anonyymi

      Tavjalla on neukkulan lippu kaapissa jemmassa.

    • Anonyymi

      Haloo Ukrainan sotilas distrooy frist Venäjä anti kiittää wapen kaikki kun sen teet rikot Venäjän sotilaan kaikki jalat 🦵hän ei voi koskaan juosta enempää 🏃‍♂️ 🏃‍♀️den voit vangita kaikki sotilaan lisää ongelmia niin tuot lisää nopeaa rauhaa ✌ ja vapaus Ukrainan tasavaltaan

    • Anonyymi

      THAI
      Mennään ukrainalaisten sotilaiden luo. Tehkää Putinille vaikeaksi syntyä uudesti. Ukraina taistelee. Rohkeat sotilaat. Yhdysvallat Ukraina. Pysykää turvassa kaikki. Vau.

    • Anonyymi

      Haloska oli dementikko jo naispresidenttikokeiluaikanaan.

    • Anonyymi

      Maailma muuttuu. Emmehän me ketkään osanneet kuvitella, että venäjä elää salaa jotain menneisyyttä, josta me sivistyneet kansat olemme jo irtautuneet ja matkalla tulevaisuutta kohti.

    • Anonyymi

      Että sellainen presidentti.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      94
      2959
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      93
      2434
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      39
      2255
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2228
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1776
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      13
      1486
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1277
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1160
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1107
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1064
    Aihe